Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Konec neposlušné dívky

16.12.2010   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Konec neposlušné dívky Lisbeth Salanderová, ústřední hrdinka trilogie Milénium Stiega Larssona, se naposledy vrací na plátna kin. Dívka, která kopla do vosího hnízda aneb závěrečné zúčtování může začít.

Po hrůzostrašném masakru v domě svého (bohužel) vlastního otce Zalaščenka je polomrtvá Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace)odvezena na jednotku intenzivní péče. Stejně jako jí, také otci se jakoby zázrakem podařilo přežít, a aby toho nebylo málo, v nemocnici je od sebe dělí jen několik málo zdí. Na Lisbeth má ovšem počíháno množství dalších osob, mezi jinými Lisbethin psychiatr, jehož kariéra by mohla kvůli nashromážděným svědectvím o jeho zvrácených praktikách vzít rychle za své. Za pomoci redakce Milénia v čele s Mikaelem Blomkvistem (Michael Nyqvist) začíná nejenom dramatický boj o spravedlnost, ale také o holý život takřka všech zúčastněných.

Filmová adaptace třetího dílu knižní trilogie Milénium Stiega Larssona oproti dvěma předchozím snímkům nijak zvlášť nepřekvapí. Jinými slovy, pozitiva, na která si už divák zvykl – působivá atmosféra, solidní herecké výkony a poutavý scénář – se dějí i tentokrát; naopak brutality, obsažené především v prvním filmu a v závěru druhého je tentokrát o poznání méně, a to především z důvodu přesunutí značné části děje do soudních lavic. Tím ovšem rozhodně nechci říct, že by třetí díl rozšiřoval řady únavných snímků soudních přelíčení. Nikoliv. Díky chytře vybalancovanému scénáři i tentokrát divák sleduje akční thriller, plný nečekaných zvratů, od něhož ani tentokrát prakticky neodtrhne oči. Ani scény ze soudní síně tentokrát nenudí; právě naopak. Jsou totiž velmi uvěřitelné a svojí schopností vtáhnout do děje obecenstvo v samotném závěru cítí patrně to samé, co ústřední hrdinka Dívky.

Původní Larssonův román čítá takřka 700 stran, a tak není divu, že vtěsnat takové množství textu do jediného filmu není žádná hračka. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že alespoň mírné protažení stopáže by i přes poctivých 147 minut nebylo na škodu, protože kontrast mezi poměrně detailně odvyprávěným začátkem a znatelně odbytým koncem je skutečně markantní. Také scény s Lisbethiným nevlastním bratrem, „blonďatým obrem“, působí jakoby odtrženě, konečné zúčtování s ním mi pak připadalo, byť dobře natočené, až nadbytečné. V každém případě, fanoušci jak předchozích dvou filmů, tak Larssonových knih jistě zklamaní nebudou. Trilogie Milénium navíc opět jasně dokazuje, že pokud nechybí snaha, filmová adaptace věrná svojí předloze může na filmovém plátně fungovat bez jakýchkoli problémů. &Skoda, že se toho Larsson nedožil.

Dívka, která kopla do vosího hnízda
&Svédsko, 147 minut, od 15 let
Scénář: Jonas Frykberg
Režie: Daniel Alfredson
Hudba: Jacob Groth
Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Georgi Staykov
Premiéra ČR: 16.12.2010

Distribuce: Bontonfilm

foto: BontonfilmKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0394 s