Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceDOPORUČUJI filmy Studia GhibliJedinečná edice deskové hry MonopolyPředstavení Kompani Giraff spojuje nový cirkus, magii a hudbu BeirutTip na výlet: Litoměřice jsou diamantem severuMáte rádi fantasy žánr a historii? A už jste byli na PevnostConu? Dokumentární film na tabuizované téma smrtiKino, jak ho neznáteSlibný start sezóny v Divadle ViolaKaždý dokáže změnit svět – Ozi: Hlas pralesa Algoritmus lásky – Paradoxy současného světa v mimořádném románuObrazy Josefa Kotrby se objeví hned na dvou výstavách
Povídat si o germánských kmenech bez hesla Vikingové je popření světového vývoje. Nastoupili na evropskou scénu déle, než jejich historičtí souputníci. Anály uvádějí 8. až 11. století. Jejich loupeživé výpravy se staly po Evropě mementem téměř skázy. Tam, kde přistály jejich drakkary, válečné lodě s malým ponorem, do kterých se ale mnohé vešlo, utíkalo všechno živé.
Proč? Počátek jejich dobyvačnosti bychom mohli najít v domácím rodovém uspořádání. Nejstarší syn kdejakého sedláka dědil vše a rodiny rozhodně neměly jediné dítě. Další synek utřel nos a šel do světa. Cestou se dal dohromady s jinými podobnými vejlupky a dali dohromady sestavu, které začali říkat posádka. Sehnali loď a vyrazili na jih naložit něco, co by trochu zabezpečilo jejich budoucnost. Někteří někde dokonce pár let obdělávali i kus vydobyté hroudy, protože ta doma byla vhodná pro užívání jen pár měsíců v roce. Pak ale přišel kámoš z drakkary, řekl, že by to takhle nešlo a ukuli další uzurpátorský plán.
Z dnešního pohledu hovoříme o norských, švédských a dánských Vikinzích. Každá větev měla své teritorium k expanzi vyhlídnuté a navzájem si, ti hoši, do zelí nelezli. Hrůzu prostírali v malých skupinách a je až nepochopitelné, že jim to vycházelo 4 století. První známý vikinský výpad spadá do roku 793 a směřoval na pobřeží severovýchodní Anglie. Vikingové tam napadli klášter Lindisfarne na ostrově Holy Island. Pokud se orientujeme správně, v tom měli prsty norští chlapci. Piráti, se vším všudy. Jenže i to nejvýnosnější pirátství přestane bavit. A co dál? Vikingové se pouštěli do útoků proti celým královstvím, v rozkvetlé své společnosti kolonizovali získané území. Na anglických ostrovech zavedli „danegeld“. Co to je? Výpalné. Budoucí kmotři by mohli vyprávět. Prosluli i krutými únosy, žádajíc pak vysoké propustné. Známý je příklad arcibiskupa canterburského. Ocenili si jej na dvanáct tisíc kilogramů stříbra. Jeho příbuzným se to zdálo mnoho, a tak jejich šetrnost stála roku 1012 arcibiskupa život. Skotská šetrnost? To není naše starost. A arcibiskupovi už nepomůže.
Měli zkreslený pohled na svět, ti hoši. Byli národem, který žil především pro válku. Bojovníka, který padl v boji, odvezly, podle severské mytologie, krásné valkýry do Valhaly, kde se jedlo, pilo, hodovalo. Jelikož to nikdo živý nepotvrdil, hledejme je jinde.
Zdroj obrázků www.crg.cz; www.gamepark.cz
vikingská drakkara
V ikonce: Mýtický viking v představách umělce. Historikové se shodují, že skuteční vikingové přilby s rohy nenosili, jde o populární omyl.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.