Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ti nejlepší odcházejí mladí

22.12.2010   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ti nejlepší odcházejí mladíMaureen Jenningsová o tom něco ví. Na čtenářovu romantickou strunu tentokrát hraje ve třetím díle murdochovské detektivní série nazvaném Konstáblova smrt.

Hlavní zápletka Konstáblovy smrti spočívá ve vyšetřování úmrtí Olivera Wickena, mladého konstábla z torontského čtvrtého policejního okrsku, kterého jeho kolegové nalézají s prostřelenou hlavou v ulici, v níž mladík vykonával svoji poslední službu. Dopis na rozloučenou, vysvětlující důvody Wickenovy údajné sebevraždy, ovšem detektiva Murdocha příliš neuspokojuje. Dokázal by spořádaný věřící muž, příkladně pečující o matku a nemohoucí sestru, takto odejít ze života? Ani objevivší se Wickenova snoubenka nevnáší do případu příliš světla, a tak Murdoch opět spoléhá především na svůj instinkt a strohá fakta, jejichž získání tentokrát nebude vůbec jednoduché.

Kostáblova smrt, v porovnání se dvěma předchozími detektivkami Maureen Jenningsové, patří mezi tradičnější detektivky, v nichž autorka částečně opouští prostředí svých postav na okraji společnosti a zaměřuje se na dění uvnitř Murdochovy domácké čtvrté policejní stanice. Romanticky laděný příběh mladého konstábla, jenž spáchá údajnou sebevraždu kvůli neopětované lásce, Jenningsová střídá ponurým popisem událostí okolo týrané Peg, ženy, kterou rodina jejího manžela dostává až do místního blázince. Uvede-li Jenningsová svého čtenáře do podobného prostředí, pochopitelně jej nenechá bez podrobného popisu s prostředím spojených zvyklostí, personálu či ne vždy příjemných či pochopitelných praktik. Pak se tedy není co divit, že právě tyto části čtivého detektivního románu mají na svědomí onu temnou atmosféru, toliko příznačnou pro tvorbu Maureen Jenningsové.

Kniha Konstáblova smrt byla v Kanadě v roce 2001 nominována mezi devět čtenáři nejoblíbenějších detektivních románů. Její celovečerní zpracování pak bylo uvedeno v rámci třídílné minisérie C19 s Peterem Outerbridgem v ústřední roli detektiva Murdocha. O české vydání se stejně jako v předchozích dvou případech postaralo nakladatelství Jota a nutno podotknout, že svůj úkol zvládlo více než dobře. Vkusná obálka s tvrdou vazbou s přehledem pokořuje originální paperback. Připočteme-li čtivý překlad, o vlastním obsahu nemluvě, co dodat. Snad jen, že se už teď těšíme na čtvrté pokračování.

více info na http://www.jota.cz

foto: Jota


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0342 s