Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 22.6.2025, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Přežil Noe se svou rodinou, aneb koho jsme vlastně děti?

28.12.2010   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přežil Noe se svou rodinou, aneb koho jsme vlastně děti?„Nejstarší stopy společensko-kulturního vývoje, které svědčí o dosažení stadia rané civilizace, nacházíme v jihovýchodní Evropě. Tam byl položen základ civilizace staré Evropy, nejstarší civilizace světa. Pokud jde o časový sled důležitých technických novinek – použití a zpracování kovů, jakož i vznik písma -, proběhl vývoj v evropské černomořské oblasti zřejmě bouřlivěji než v Mezopotámii.“

Mýty dávných věků jsou pro většinu z nás buď pohádkou s příchutí, co když by na tom přeci jenom bylo něco pravdy, nebo dokonce posvátnou vzpomínkou na dávné existující časy. Jedním z takových je i mýtus o potopě světa. Báje s touto tematikou se objevují v každičké obydlené oblasti. Mohou mít různá jména hlavních hrdinů, ale v naprosté většině mají více než dost nápadně shodných rysů. Prvotně je to již zmíněné téma, potopa. Potom příčina, hněv boha/bohů na nehodné lidské plémě a nakonec snaha toho nejmocnějšího, aby alespoň někdo „spravedlivý“ přežil. V křesťanské Evropě je to mýtus o Noemovi, jehož si vyvolil Bůh spolu s rodinou k záchraně všeho živého. Archa se plní páry zvířat všech existujících živočišných druhů, rostlinami a Noe s blízkými se nalodí. A tak jedině díky ohromnému plavidlu jsme tady i my, dnešní lidé. Potopen byl celý tehdejší svět, místo vylodění? Poblíž hory Ararat. Jsme v Asii, v Turecku.
Jak to vypadá, budeme se muset s těmito rodiči rozloučit. Noe totiž není podle posledních vědeckých výzkumů náš prapratatínek. Ten pravý pravděpodobně žil u Černého moře, které vzniklo po velké potopě. Nový základ pro výzkum raných civilizací byl položen teprve před několika lety objevem černomořské potopy, drastických výkyvů klimatu a změn přírodního prostředí vyvolaných těmito procesy. Geologové tuto událost datují kolem roku 6700 př. n. l. n. Spolu se zmíněnými objevy umírá představa o Mezopotámii jako kolébce lidské civilizace. Ale jak už to bývá, do školních učebnic se poslední výsledky vědy jen tak brzy nedostanou. O to vřeleji uvítáme erudovaně psanou knihu k této problematice, jež právě vyšla v nakladatelství Paseka pod názvem Historie potopy světa s podtitulem Po stopách raných civilizací. A právě podtitul více než lépe vystihuje i její obsah. Její autor, německý jazykovědec Harald Haarmann, zasazuje tuto historickou událost do mnohem širšího kontextu. Přináší pozoruhodné názory o vývoji civilizace na pomezí Evropy a Asie, která patřila rozhodně k nejvyspělejším, např. užíváním písma už dávno před Sumery, ale nejenom jím. Takže čtěte!






Harald Haarmann
Historie potopy světa
Po stopách raných civilizací
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2010


(foto www.paseka.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0233 s