Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ERILIAN, město čarodějů - nadějná prvotina Terezy Janišové

29.12.2010   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ERILIAN, město čarodějů - nadějná prvotina Terezy JanišovéPokud jste čtenáři fantasy jistě jste již po této knize sáhli. Český Harry Potter, tentokrát v sukních - to si přeci nemůžete nechat ujít. Jenže prvotina Terezy Janišové není jen pro ctitele žánru. Neměli by si ji nechat ujít především dospívající dívenky, objevující kouzlo první (ještě platonické) lásky a ani pro milovníky detektivních záhad nemusí být její četba marným časem.

Je nutno na začátek zopakovat, že jde o prvotinu, jíž lze leccos odpustit. Navíc o prvotinu mladé, 21leté autorky, která na sebe prozrazuje, že svým prvním literárním výtvorem překvapila svět už ve svých sedmi letech. Studentka architektury z Prahy uvádí na obálce, že miluje irský tanec a kočky. O irském tanci se v knize nedočtete, i když ohnivý čarodějný tanec předvede hrdinka hned na začátku a tancování ve skupině Tienfael - Děti ohně se bude věnovat ve volných chvílích. Tedy v době, kdy nemá školní povinnosti a mysl jí nespoutává láska k tajemnému neznámému.

Ale to přeskakuji. Jak už název knihy říká, čtenář je vtažen do města čarodějů, kde nějaké to kouzlo umí každý a kde se v čaroškole vyučuje od alchymie, přes magii živlů a iluzivní magii, až po přetváření pevných hmot. Právě to poslední dělá hrdince zpočátku velké obtíže takže tušíte, že se najde soukromý doučovatel. Město Erilian má zvláštní architekturu a vyznat se v jeho čtvrtích vám pomůže připojený plánek. Řídí je jedenáctičlenná Velká rada a občas to v něm (stejně jako v mimočarodějném světě) zaskřípe půtkami mezi dvěma rody, v tomto případě mezi Rozienty a Quiriliny.
Příběh sedmnáctileté studentky magických umění a tanečnice vypráví v první osobě sama Kiara. Sirotek, jehož tajemná smrt rodičů před patnácti lety zůstala nevyjasněna a jako v každé správné detektivce dojde k jejímu nečekanému vyřešení na konci knihy. Zatímco při popisu města, rozvíjení zápletky, jsou patrné drobné začátečnické neobratnosti (např. podstatné informace slýchá Kiara náhodně zpoza pootevřených dveří) a i rytmus příběhu (hlavně v prostřední části) kolísá, silnou stránkou knihy jsou dialogy Kiary a její kamarádky Jinxie. Jsou přesně odpouslouchané od dnešních mladých dívek a hrdinku magického světa jim přibližují.

Čekal bych v podobném příběhu více magična, tajemna a nejen to, jak se nedaří stále přeměnit jeden předmět v druhý a jak k tomu potřebuje pomocníka. Hlavně motiv nastolený na začátku - tajemný hvězdný diamant ukrytý v podzemí Erilianu a dávající magickou sílu hvězd, k němuž tajemný Lyraz Perelian Kiaru přivede, přímo svádí k většímu rozvinutí. Pouze naznačen a nerozvinut je také motiv soupeření dvou erilianských rodů, což mohlo rovněž dát příběhu další rozměr. Autorka přiznává, že má žánr fantasy ráda. Proto beru její knihu jako sice smělý, ale ještě ne příliš rozvinutý a dokonalý krůček. Což není výtka, protože skuteční mistři se rodí opakováním a vybrušováním. Základ - nesporný literární talent a chuť zde zjevně nechybí. Těším se proto na druhou knihu Terezy Janišové, která - jak předpokládám - ukáže její skutečnou sílu.

Co však zcela nečekaně musím ocenit je velice decentní a citlivé vyjádření zvláštního vztahu mezi Kiarou a tajemným Lyrazem Perelianem. Vztahu, který se v citlivé dívčí dušičce postupně mění od prvních pocitů zamilovanosti, až k probuzení ještě nenaplněného citu. Jakoby na vás v tu chvíli dosáhla vzpomínka na Janu Eyrovou a jiné jí podobné hrdinky literatury minulého a předminulého století. Tohle se dnes v literatuře přesycené drsným sexem nenosí a snad to dokáže napsat jen mladičká autorka, mající své první milostné zkušenosti ještě v živé paměti. Nemohu si odpustit neocitovat dva úryvky. V prvním Kiara, hypnotizovaná magickým diamantem říká: "Zavřela jsem oči a nechala se energií hvězdy prostoupit. Byl to strašně krásný a krásně strašný pocit. Když jsem oči potom otevřela, stál Lyraz vedle mě a drželi jsme se za ruce. Vůbec jsem si neuvědomovala, kdy se to stalo, ale byla jsem ráda..." Pak se Kiara s Lyrazem potkají při rituální bubnovém tanci kolem vatry a "pak se stala jediná možná věc, která se v tu chvíli mohla stát. Cokoli jiného by bylo proti řádu vesmíru. Teprve teď jsem si uvědomila, že jsem po tomhle polibku toužila od první chvíle, co jsem Lyraze znala. Ztratila jsem sama nad sebou vládu. Jako bych byla někde mimo své tělo, možná až v jeho nejhlubším nitru..."

Zdá se vám to naivní, nasládlé či až kýčovité? Pak nejste schopni pochopit jemnosti dívčí duše a máte už srdce okoralé hrubostí dospělého věku a dnešního dekadentního umění. Chci věřit, že v dalším pokračování Erilianu si přečtu další podrobnosti o magii kouzelnického města a budu sledovat další erotické zrání Kiary. Mnoho motivů zůstalo v první knize naznačeno a čeká na rozvinutí. Stejně tak konec s odjezdem do daleké země nachových draků k pokračování přímo vybízí. Kdy nás česká Rowlingsová "Erilianda" překvapí dalším dílem o městu čarodějů a Kiaře s Lyrazem? Doufám, že brzy.

Zbývá poděkovat nakladatelství XYZ, že dalo prostor začínající nadějné autorce a že její knihu vybavilo skvostnou grafickou úpravou s lakovanou poutavou obálkou, přehledným písmem a ilustracemi Petra Vyorala, které v černobílé škále dotvářejí a přibližují tajemný svět města čarodějů. Podíváte-li se však na obrázky pod článkem, které kreslila Tereza Janišová, možná by stálo za to, aby si příští svůj román zkusila sama i obrazově doplnit.
Foto: xyz-knihy.cz, ondra.macoszek.cz

****************************************
Tereza Janišová: ERILIAN, město čarodějů
Vydalo nakladatelství XYZ, s.r.o. v Praze roku 2010.
 Ilustrace a obálka Petr Vyoral
.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0416 s