Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


111 Nejmilovanějších českých herců podle Marie Formáčkové

11.01.2011   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

111 Nejmilovanějších českých herců podle Marie FormáčkovéMáte své oblíbené české herce? Rádi byste se dozvěděli něco více o jejich životě a rolích? Pak vás možná zaujme v knihkupectví kniha velkého formátu s názvem 111 nejoblíbenějších českých herců.

Při prvním otevření na vás vykouknou tváře z obálky v celostránkovém zvětšení a až spolknete svoje překvapení položíte si nezbytnou otázku - co je to? Ilustrace, jejichž autor Petr Vyoral je uveden na první straně obálky? Karikatury s tenkými krčky a zůrazněnými rysy osobnosti? Spíše bych to nazval "popo" populární pokusy o počítačové(?) potiskové portréty vhodné tak na Pexeso či ke kolotoči a poutavé tak pro AHAmaturanty. Někteří "nejoblíbenější" herci jsou zobrazeni mladí, jak je již téměř nepamatujeme (Rudolf Hrušínský starší, Jiří Bartoška) jiné téměř nepoznáte (Vladimír Pucholt, Jaromír Hanzlík, Eduard Cupák) - zřejmě jaká fotografie se zrovna výtvarníkovi dostala pod ruku.

Zapomeňme na "popo" obrázky a hledejme smysluplný obsah. Chápu, že kniha nebyla míněna jako encyklopedie a že text má omezený rozsah. Ale zredukovat informaci na to, že se herec narodil tam tam, prošel těmi a těmi divadly a že si zahrál desítky až stovky rolí ve filmu či v televizi z nichž jsou vyjmenovány tři čtyři a zbytek uveden v jednom odstavci jako "dlouhá řada filmů"? Tady nastávají problémy i pro nenáročného čtenáře. Čekali bychom, že u zmíněných vybraných stěžejních filmů bude vedle titulu důsledně uvedena role, jakou herec hraje, rok vzniku a režisér. Zdaleka tak tomu není. A v nejdelším odstavci, kde jsou pěkně za sebou (v jakém pořadí?) seřazeny filmy už nenajdete to podstatné - jakou roli v tom kterém filmu herec ztvárnil. Přitom tyto základní informace jsou dostupné pouhým kliknutím na internetu případně je pro autorku Marii Formáčkovou mohl doplnit kterýkoli filmový historik. O významu herce pro český film, jeho hereckém stylu, osobitosti, výjimečnosti a šíři jeho talentu - na to už tady nezbyl prostor.

Následuje poslední oddíl zmiňující s kým je herec sezdaný či kolik má dětí. AHAmaturita tak dostala svá skripta. &Skoda, že autorka neuvedla v úvodu své knihy komu je určena, možná bychom se řadě nedorozumění vyhnuli. Takto se jen dozvíme, že "nabízí krátké a erudované portréty, které zahřejí srdce." Považoval bych také za slušné ocitovat základní prameny, z nichž autorka "erudovaných" portrétů čerpala - takto mohu jen spekulovat, že sebrala a sepsala vše možné i nemožné, co zrovna bylo po ruce. Že si s materiálem nedala ani tu nejzákladnějí práci svědčí - abych uvedl příklad - třeba jen začátky odstavců u Josefa Vinkláře: J.V. "na svět přišel..., v dětství hrál..., na divadelních prknech byl..., objevil se v..., hrál také ve..., naposledy se objevil..." atp. třeba u Ondřeje Vetchého a dalších.

Nebudu se ptát proč zrovna 111 nejoblíbenějších, ale spíše by měla zaznít otázka podle jakého klíče byly vybráni. Vím, že obliba je záležitost subjektivní, ale zapomenout na tak výtazný typ jako byl třeba Karel Effa či na Františka Hanuse nebo Čestmíra Řandu? Zajímavé je hodnocení tvorby a života "oblíbeného" Jaroslava Moučky "od jakživa byl levicového smýšlení, po válce vstoupil do KSČ a jelikož byl prototypem stranického funkcionáře, často tyto postavy ztvárňoval..." (celé hodnocení). A když už je zařazen Moučka proč chybí výraznější a zjevně i milovanější "major Zeman" Vladimír Brabec? Za sporné pro trochu více pamatujícímu čtenáře pak považuji zařazení Josefa Větrovce. &Skoda, že Marie Formáčková, tak často jezdící do Plzně k pořadům Petra Jančaříka, si v tomto městě nezjistila jak a proč ho Plzeňané "milují".

Že u citátů velice často nejsou uvedeny zdroje je už jen maličkost. Nevím kolika čtenářům udělá kniha radost a kolik z nich zarmoutí jako nevyužitá příležitost. I sepisování (o spisování se nedá mluvit) by mělo mít svá pravidla a sepisovatelé svoji čest. Nyní jen trnu hrůzou, že se v brzké době objeví "111 nejmilovanějších českých hereček" v podobném barvotiskovém vyvedení a se stejně důkladně erudovanými charakteristikami života i rolí...
*******************************************************
Marie Formáčková: 111 NEJMILOVANĚJ&SÍCH ČESKÝCH HERCŮ
Nakladatelství XYZ, s.r.o., v Praze roku 2010,
ilustrace Petr VyoralKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s