Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - IRINA PALM - předsudky stranou

18.02.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - IRINA PALM - předsudky stranouVíte co je to "penisový loket"? - ne, nejde o překlep, písmeno "p" je záměrné. Víte, co znamená "živit se vlastníma rukama"? Vše potřebné se dozvíte při televizním uvedení filmu IRINA PALM.

Kdo je IRINA PALM? Není to žádná super hrdinka, při jejíchž kouscích se taji dech, ani super krasavice, z niž mužští nemohou spustit oči a ženy mohou jen závidět. IRINA PALM je "umělecké" jméno, pod nímž se skrývá ovdovělá padesátnice Maggie. Žije prázdným životem na londýnském předměstí obklopena stejně starými kamarádkami s nimiž tráví čas na čajových dýcháncích. Teď si řeknete - to nemůže být zajímavý film. Vydržte ještě chvíli.

Život Maggie se změní v okamžiku, kdy se jí syn svěří, že vnouček je vážně nemocný, ale na drahé léčení nemá peníze. Soucitná Maggie se rozhodne, že peníze vydělá.
Ale kde? Nezkušená žena, celý život věrná svému manželovi, zajde do sex klubu. Jeho majitel Miklóš (vynikají role Mikiho Manojloviče) ji spíše z legrace zaměstná. A Maggie riskuje (Rusové říkají "Kdo neriskuje, nepije šampaňské"). Nebojí se nezvyklé práce. Velice brzy se osvědčí a její jemné ruce nabudou takové obratnosti, že brzy "na ni" stojí fronty mužů - už ne na Maggi ale na IRINU PALM. Jak říká reklamní podtitul: "Jde o život, tak k čemu jsou předsudky a stud." Že peníze vydělá je nabíledni, že se její způsob "práce" provalí je rovněž jasné a co z toho všeho povstane již uvidíte v televizi.

Zde chci ubezpečit útlocitné a prudérní diváky, že film není v žádném případě laciným zbožím a že nikdy nesklouzne k senzacechtivosti, k nechutným scénám či trapnostem, byť námět je, jak se říká, "na hraně". Lze říci, že jde o velice citlivě podaný psychologický příběh srdnaté ženy, která chce za každou cenu pomoci milovanému dítěti a která se nebojí jít za hranici zyklostí, výchovy i názoru své rodiny a svého okolí. Jak se ukáže, zvládne to s úsměvem a decentností a stačí ještě jaksi navíc objevit pod drsnou slupkou majitele sex shopu citlivou duši...

Film natočil belgický režisér narozený roku 1948 v Bavorsku (s polským jménem znamenajícím v překladu Koželuh) Sam Garbarski, úspěšný tvůrce reklam, pro něhož je to teprve druhý celovečerní hraný film. Uvedl ho na festivalu v Berlíně, kde sklidil obrovský potlesk a stejně se filmu vedlo i na karlovarském festivalu.

Vedle již zmíněného srbského herce s ostře řezanými rysy Miki Manojloviče *1950), známého hlavně z filmů Emira Kusturici jako Černá kočka, bílý kocour či Otec na služební cestě je film nezapomenutelný pro výkon titulní představitelky.

Marianne Faithfullová (*1946) je dcerou rakouské baronky a profesora filozofie. Vystudovala klášterní školu, ale více ji přitahoval "swingující" Londýn. Tam také začala jako folková zpěvačka. Její osudové setkání s členy skupiny Rolling Stones jí přineslo řadu písní a také vztah s Mickem Jaggerem. Po skandálech kolem Rolling Stones se pokusila o štěstí v londýnských divadlech. Proslavila se ve výborném filmu Jacka Cardiffa DÍVKA NA MOTOCYKLU (1968), kdysi pro naše kina koupeném, ale v době normalizace neuvedeném. Přes životní problémy - drogy, pokusy o sebevraždu - se nakonec prosadila se svým podmanivě drsným hlasem jako osobitá interpretka písní Boba Dylana, Davida Bowieho, Patti Smithové, Toma Waitse či Kurta Weilla. Úspěšně se vrátila i na filmová plátna. IRINA PALM je ale její první filmová role, kterou může spatřit český filmový (a nyní i televizní) divák. A pro sběratele pikantností - zvláště v souvislosti s dnes zmińovaným filmem připomenu, že k jejím předkům z matčiny strany patří i Leopold von Sacher-Masoch, autor zásadního sadomasochistického díla VENU&SE V KOŽICHU.
Foto: csfd.cz, stopklatka.pl
******************************************
IRINA PALM
Belgie, SRN, Lucembursko, Velká Británie, Francie 2006,
režie Sam Garbarski
v televizi na programu ČT 2 v pondělí 21. února od 23,25 hodin

Miki Manojlovič a Marianne Faithfullová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0769 s