Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jean Gaspard Deburao, největší z Pierotů

26.02.2011   Lena Sawyer   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jean Gaspard Deburao, největší z PierotůNarodil se francouzskému vojákovi a kolínské rodačce 31. července 1796, a protože se narodil v českém Kolíně, dostal i české jméno – Jan Kašpar Dvořák, prostě Kašpar. A už odmalička se s ním život nemazlil. Možná to začalo už tím, že chrám svatého Bartoloměje, kde měl být pokřtěn, vyhořel, a tak mu při křtu na hlavu padaly dešťové kapky děravou střechou chrámu. Možná.

Nebo se jen, chlapeček, prostě narodil do neklidné doby napoleonských válek.

Jeho otec, Philippe Deburau, francouzský voják
, bývalý provazochodec, brzy zatoužil po své vlasti. Sliboval si od ní lepší výdělky i snadnější život. Jednoho dne svou rodinu sbalil a malý Kašpar i se svými brášky a sestřičkami vyrazil vstříc nové zemi. Zatímco jeho sourozenci se potatili a jejich artistické kousky byly brzo známy po celé Francii, Kašpar zůstával neskutečně nešikovným a zatímco jeho drobné sestry létaly v saltech do vzduchu, zachytávány svalnatými bratry, jeho největším artistickým výkonem zůstal nejspíš přechod po laně. Dostávalo se mu často ústrků od rodiny a v jejich vystoupeních byl využíván jen jako nešika, často nosící v zubech židli, která mu často ošklivě poranila dáseň i tvář. A tak, Kašpar, který se za francouzskými hranicemi stal Gaspardem, vyrůstal jako věčně odstrkovaný, plivající krev po francouzských náměstích.
 
A pak rodina Deburau dosáhla francouzské mekky, jejich největšího snu – Paříže. Kašpar Paříž miloval. A objevil v ní něco, co ho naprosto uchvátilo – divadlo a jeho pantomimu, která byla v té době hlavním tématem všech divadel. Příběhy Harlekýna,jeho Kolombíny a samozřejmě Pierota – poťouchlého sluhy, věčně zamilovaného do pánovi milenky a všemožnými ústrky se jim snažíc jejich lásku překazit, dokázat, že on je mnohem lepší než Harlekýn. Komická role, vždy končící pro nebohého Pierota špatně – Kolombínu nikdy nezíská. Kašparova herecká dráha začínala v pařížském divadle Funambule, ale ne jako herce, nýbrž jako poskoka, děvečky pro všechno, v divadle, kde mohl pozorovat velké umělce tehdejší doby a učit se. A najednou se mu poštěstilo. Představitel Pierota onemocněl a musela se rychle najít náhrada. Podmínkou ale bylo, že Pierot musí přejít po laně – bylo to v roli. Kašpar najednou mohl děkovat otci, který ho ranami pěstí naučil po laně chodit – byl jediný, kdo to dokázal, role Pierota byla jeho a... uchvátil publikum. Získal si je svou osobitostí i dokonale a bezmocně vtipně, komediálně zahranou tragikomickou postavou. Prakticky přes noc se stal Kašpar slavným a začalo se o něm psát, začal o něj být zájem. Své životní zkušenosti, velmi často bolest, dokázal mistrně promítnout do své životní role. I do smutného údělu svého Pierota vložil smích.

Jeho osobní život, ač se stal slavným a úspěšným, moc komický nebyl. Ne moc úspěšné manželství, poraněná duše, věčné hledání něčeho, co nikdy nenašel, smutné potloukání se po pařížských putykách. Tvrdý život se na něm nakonec podepsal a největší z Pierotů zemřel 17. června 1846 ve věku pouhých padesáti let. I za tu krátkou dobu dal novou tvář pantomimě, ukázal, jak to dělat originálněji a lépe. Pařížané na něj nikdy nezapomněli a i v jeho rodném městě – Kolíně – každoročně probíhá přehlídka divadel s názvem „Kašparův kolínský memoriál“ .

Na jeho hrobě na pařížském hřbitově Pere Lachaise je nápis: „Zde leží ten,který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil.“ František Kožík o něm napsal memoárový román.

Zdroj obrázku www.infocentrum-kolin.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.036 s