Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 16.6.2024, svátek má Zbyněk 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Švédské trio Tape láká posluchače do krajiny snů

11.03.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Švédské trio Tape láká posluchače do krajiny snůSérie Music Infinity představí 18. března v Paláci Akropolis švédské trio Tape, které poprvé v České republice rozezní svoje zasněné náladové kompozice ovlivněné vážnohudebním minimalismem, ambientem i post-folkem. Je toho na vás moc?

Tape čerpají z širokého spektra elektronických a akustických nástrojů, s nimiž vytváří unikátní zvukové novotvary nejčastěji připodobňované k dalším těžko zařaditelným experimentátorům, jakými jsou Faust nebo Fennesz. Multiinstrumentalisté Tomas Hallonsten a bratři Andreas a Johan Berthlingové spolu hrají od roku 2000 a jejich desky vychází na kultovní severské značce Häpna. To je další foršus žulíků ve hře.

&Svédsko se v posledních letech stalo synonymem pro originální pop, velmi pozoruhodné věci se ale dějí i pod povrchem, kde se tradice severského písničkářství nenápadně reflektuje v místní experimentální hudbě. Skvělým příkladem je trio Tape ze Stockholmu, které své svůdné instrumentální kompozice staví na fascinaci folkem. Jejich záběr je ale mnohem širší - v hudbě Tape uslyšíte také ambient nebo minimalismus, jak už řečeno.

Trio multiinstrumentalistů Andreas Berthling, Johan Berthling a Tomas Hallonsten se dalo dohromady v roce 2000 a svůj debut Opera vydalo v roce 2002 na značce Häpna, jíž je Johan spoluvlastník. Album využívající terénní nahrávky stejně jako počítačové manipulace vzniklo v opuštěné kamenné stodole na vesnici a vysloužilo si srovnání s atmosférickým post-rockem kapel jako jsou Gastr del Sol nebo pozdní Talk Talk. Deska se dočkala i své remixové verze Operette, na níž skladby překopali Oren Ambarchi nebo Pita. Druhá nahrávka Milieu byla ve znamení posluchačsky přístupnějších postupů experimentálního popu. Pro třetí počin Rideau se Tape v roce 2005 spojili s Marcusem Schmicklerem, v jehož kolínském studiu nahráli desku, na níž intimitu předchozích alb vystřídal syrovější zvuk. Poslední album Luminarium objevuje vzdušnější struktury jazzu nebo sedmdesátkového krautrocku a znovu potvrzuje, že Tape umí překvapit. Jejich páté album Revelationes vyjde na jaře 2011.

Každý z tria muzikantů působí kromě Tape i v dalších projektech. Johan Berthling natočil společné album s Orenem Ambarchim My Days Are Darker Than Your Nights (2003) a působil v kapelách The Godforgottens, Angles nebo Sten Sandell Trio. Andreas Berthling vydával na začátku tisíciletí alba s elektronickou hudbou pod vlastním jménem na značkách Staalplaat nebo Mitek. A multiinstrumentalista Tomas Hallonsten je ke slyšení na nahrávkách skupin The Concretes, Exploding Customer nebo Pallin. V roce 2007 se Tape podíleli na deskách japonských skupin Minamo a Tenniscoats a vloni připravili společné album se skotským skladatelem a klavíristou Billem Wellsem.

Tape jsou prototypem hledačů nových hudebních cest, kteří nikdy nezůstávají stát na jednom místě. Ať už skládají svoje kompozice z digitálních koláží, držených tónů elektrické kytary nebo slastných textur nalezených zvuků, vždy se vymykají všem žánrovým škatulkám. Koncert tria Tape v rámci Music Infinity 18. března v Paláci Akropolis představí poprvé českému posluchači jeden z nejzajímavějších projektů současné hudby na okraji. Bude se tam svítit i pro vás. Příjemný poslech.

Zdroj textu a fotografií Eva Kociánová, Art Frame, Palác Akropolis


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5438 s