Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Učil jsem mluvit anglického krále

10.03.2011   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Učil jsem mluvit anglického krále Králova řeč – to jsou brilantní pánové Colin Firth a Geoffrey Rush v oskarovém snímku o koktavém panovníkovi a jeho dvorním logopedovi.

Od budoucího krále se očekává mnohé. Princ Albert, vévoda z Yorku (Colin Firth), má ty nejlepší předpoklady. Bohužel, pravidelně kolabuje na zdánlivě banální záležitosti – veřejných projevech. Trpí totiž od dětství chronickou koktavostí, díky čemuž je poddaným Britům, ale i svým příbuzným, celý svůj život především k smíchu. Jedinou útěchou ztrápenému šlechtici je tak skutečnost, že právoplatným následníkem trůnu není on, ale jeho starší, byť poněkud bohémsky založený, bratr. Přesto, vévodova žena (Helena Bonham Carterová) nehodlá tiše přihlížet manželově utrpení, stupňovanému marnými pokusy „dvorních specialistů“, a na vlastní pěst kontaktuje proslulého Lionela Loguea (Geoffrey Rush), logopeda z řad obyčejného lidu, aby jejímu „Bertiemu“ pomohl. Vždyť politická situace se mění každý den a vzhledem k lehkovážnému chování budoucího panovníka, co kdyby její manžel potřeboval jednoho dne pronést skutečnou královskou řeč?

Dvanáct oskarových nominací, z toho čtyři proměněné, včetně těch za nejlepší film, scénář či herce v hlavní roli, mluví dostatečně jasně. Navíc bychom letos, kromě konkurence, asi težko hledali někoho, kdo by Králově řeči režiséra Toma Hoopera blyštivé sošky nepřál. Hluboce lidský, skvěle zahraný příběh „opravdového přátelství“ mezi chudákem a šlechticem, totiž diváka zcela pohltí, dojme zároveň neuvrhne do rozpaků, nad čím že to vlastně uronil slzu.

Králova řeč vychází z historických faktů, fotografií či deníkových zápisků spojených s osobou Lionela Loguea, Australana, který v sobě po první světové válce, zásluhou traumatizovaných vojáků, objevil skrytý talent k nápravě koktavosti u takto postižených osob. Setkání s budoucím králem Anglie, sjednané de facto ze zoufalství, změnilo princi i Lionelovi život a zároveň položilo základ pevnému přátelství, které přetrvalo po celý zbytek jejich pozemských dní.

Přestože na bedrech Colina Firthe leželo nelehké břímě odpovědnosti přesvědčit diváka, že, coby princ Albert, od malička koktá, je to teprve spojení s geniálním Geoffreym Rushem v roli bodrého, empatického Logua, které zaručuje tu pravou neopakovatelnou podívanou. Rush, do povědomí široké veřejnosti zapsán rolí kapitána Barbossy z Pirátů z Karibiku, patří mezi méně nápadné postavy Hollywoodu. Ti všímavější však jen těžko zapomenou jeho fantastické ztvárnění bohémsky založeného drogově závislého profesora v nízkorozpočtové Candy (viz zítřejší TV Tip), a tak k jeho letošní, bohužel neproměněné, nominaci na Oskara za roli Logua v Královské řeči mohu konstatovat jen toliko, že už bylo sakra na čase.

Také výběr Heleny Bonham Carterové pro postavu královny matky patří mezi vysloveně šťastné. Filmové manželství s králem Firthem jí evidentně klape, navíc, uvědomíme-li si, koho že hraje, její výkon, stejně jako Firthův, nemá prakticky chybu.

Dále bych mohla pokračovat výčtem všech možných, nyní už také Akademií posvěcených, „nej“ Královy řeči. Raději však k jádru věci: co si můžeme od Královy řeči slibovat my, obyčejní diváci? Kromě skvělých hereckých výkonů a opravdu chytře napsaného scénáře, jehož zásluhou film baví i při dalších zhlédnutí, především krásnou odpočinkovou podívanou, snadno srovnatelnou se zážitkem z živého divadelního představení.

Králova řeč hovoří zcela srozumitelně ke všem vrstvám obyvatelstva a určitě ji mohu srdečně doporučit, a to i těm, kteří zrovna Colina Firthe „nemusejí“. Nad osobními (ne)sympatiemi totiž někdy opravdu vítězí řemeslo. A to svoje má tenhle Angličan zjevně zatraceně dobře zvládnuté…

PS: Nakladatelství Mladá fronta vydává k filmu stejnojmennou knihu, zachycující skutečný osud Lionela Logua. Knihu společnými silami napsali Mark Logue, vnuk Lionela Logueho a novinář Peter Conradi. Recenzi knihy přineseme v nadcházejících dnech.

Králova řeč (The King´s Speech)
USA/118 min/přístupný
Scénář: David Seidler
Režie: Tom Hooper
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Jennifer Ehle, Derek Jacobi, Michael Gambon, Timothy Spall, Anthony Andrews
Premiéra ČR: 10.3.2011
Bontonfilm

foto: Bontonfilm, nafilmy.com


Král a mikrofon aneb kdo z koho


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2374 s