Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - FRAJER LUKE

18.03.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - FRAJER LUKE  Léty se některé filmy stávají legendou. Platí to plně o debutu režiséra Stuarta Rosenberga FRAJER LUKE, natočeném v roce 1967. A legendou je i představitel titulní role Paul Newman.

Paul Newman (v době natáčení mu bylo 42 let) vytváří ve filmu postavu válečného veterána, který za rozbíjení parkovacích automatů a odpor při zatýkání dostane dva roky v těžké káznici. První část filmu je úsměvně pohodová - Luke jako frajer s ironickým úsměvem na rtech snáší všechna příkoří sadistických věznitelů i těžkou fyzickou práci. Obdiv svých spolutrpitelů (převážně těžkých zločinců) si získá pěstním soubojem s obávaným vrahounem Tahounem či sázkou na snědení padesáti natvrdo vařených vajec. Hlavně však projevuje sílu vůle, nezlomnost a odhodlanost přežít s úsměvem všechny nesnáze a utrpení.

Není divu, že touha po svobodě ho vede k pokusům o útěk. Z jednoho "výletu" posílá svým kolegům fotografii s textem "Kluci, dycky frajer!" Pak se však tón filmu rázem změní - srovnáním touhy po svobodě s vražednými metodami "lovu" na uprchlé vězně přechází film do dramatu, aby v závěrečné scéně, kdy Luke hovoří v opuštěném kostele s Bohem a pak usmířen vychází vstříc kulkám svých pronásledovaterlů, získal sílu antické tragédie.

Film má výborně napsané dialogy, jejichž hlášky si určitě zapamatujete a zručnou a perfektní kameru. Stuart Rosenberg získal dokonalou průpravu na řadě televizních seriálů. Přesto svým pojetím i vedením herců příjemně překvapil. Ne všechny další snímky se mu stejně dobře zdařily - setkal se ještě s Paulem Newmanem ve westernu KAPESNÉ a v dramatu STANICE WUSA, natočil krimidrama NÁVRAT LEW HARPERA a válečné drama POUŤ ZTRACENÝCH. Mimořádně uspěl i s dalším "trestaneckým" dramatem BRUBAKER tentokrát s Robertem Redfordem.

Film FRAJER LUKE se dostal do českých kin v 70. roce s osekanými titulky a stejně tak se pak objevil poté v 80. letech v televizi, kde byl sice dabing, ale v něm byla necitlivým způsobem potlačena náboženská paralela. Až začátkem nového tisíciletí to televize napravila a dabing dostal novou podobu, v níž ho uvidíte i nyní. V této podobě vyznívá interpretace titulní postavy jako moderního Krista a Lukových spoluvěznňů jako apoštolů, pro něž se jejich "učitel" obětuje...
Foto: film. osobnosti.cz, cinemarx.ro
**************************************
FRAJER LUKE (Cool Hand Luke)
USA 1967, režie Stuart Rosenberg,
na obrazovky uvádí Prima Cool v úterý 21. března od 22,00 hodin

Zbitý ale nezlomený....


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.028 s