Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Johann Wolfgang von Goethe - muž, jenž stvořil Fausta

22.03.2011   Lena Sawyer   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Johann Wolfgang von Goethe - muž, jenž stvořil Fausta"Příroda chtěla vědět, jak vypadá, a stvořila Goetha." Heinrich Heine

Básník, prozaik, dramatik a historik umění Johann Wolfgang von Goethe se narodil 28. srpna 1749 ve Frankfurtu nad Mohanem v dobře situované měšťanské rodině. Díky příznivé finanční situaci jeho rodičů mu bylo umožněno vystudovat práva a přírodní vědy, které hodně promítal do svých básní a balad. Díky svým studím ve &Strasburku se seznámil s J.G.Herderem (filosof a spisovatel) a společně stáli u zrodu hnutí Sturm und Drang (Buře a vzdor) – jejich cílem bylo bouřit proti tehdejší době, popírat ideály klasicismu. Herder zasvětil Goetha do lidové poezie a prohloubil Goethovu lásku a obdiv k Williamu Shakespearovi, která mu vydržela až do konce života.

Po dokončení studia práv se Goethe stal ve Wetcaru na krátkou dobu praktikantem u říšského komorního soudu, kde se setkal s Lottou Buffouvou, která byla v té době s vyslancovým tajemníkem Kestnerem. Její příběh Goetha tak zaujal, že dal vzniknout románu „Utrpení mladého Werthera“, nejproslulejšímu románu 18. století, který je psaný formou dopisů záznamů z deníku. Hrdina románu nemůže najít své místo ve světě plném zla, bez možnosti přirozeného žití a spáchá sebevraždu.

V duchu německého preromantismu, pro nějž je typická zejména idealizace silného hrdiny a jeho individuální vzpoura proti společenským poměrům, vydal Goethe dále vlastním nákladem drama "Gotz von Berlichingen". U mladé generace měla tato rytířská hra, silně ovlivněná Shakespearem, obrovský úspěch. Od roku 1775, kdy přijal pozvání mladého prince Sasko-Výmarského Karle Augusta, žil Goethe ve Výmaru. Tam zastával státní a hospodářsko-organizační funkce. Na počátku tohoto období vytvořil další dvě hry - "Clavigo" a "Stella". V této době začal tvořit svoje nejslavnější dílo – „Faust“. V prvním roce 18. století byla ve Vídni představena hra „Ifigenia na Tauridě“ (inspirovaná tragédií Euripidovou) a je považována za vrcholnou podobu dramatu.

Po Goethově zjištění, že jeho funkce ve Výmaru postrádá smysl, vycestoval do &Svýcar, kde se začal zabývat přírodovědným studiem (a některé svoje objevy promítl do svých básní). Procestoval ještě Itálii, ale nakonec se vrátil zpátky do Výmaru, kde si vzal v říjnu 1806 za manželku Christianu Vulpius a konečně dokončil první díl Fausta. Pouhých deset let po svatbě ho zasáhla rána, když jeho manželka zemřela. V té době si zvykl často navštěvovat Mariánské lázně, kde se zamiloval do Ulriky von Levetzow, kterou požádal o ruku. Brzy ale svou nabídku odvolal – Ulrika byla o padesát let mladší.

V roce 1831 dokončil Goethe druhou část svého největšího díla – Fausta. Všeobecně známý příběh o ďáblovi, zaprodání duše a nešťastné lásce. Jednoho březnového dne si Goethe vyjel ve Výmaru na koni, nachladil se a následně 22. března 1832 ve věku 83 let umírá.

Zdroj fotografií www.poetryconnection.net; www.americana.com
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1672 s