Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Wintrův Rakovník: Shakespearův Sen a Mazaný Filip

21.03.2011   Zuzana Gellrichová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Wintrův Rakovník: Shakespearův Sen a Mazaný FilipNa šňůrce devíti představení XXXV. Wintrova Rakovníka přibylo v pátek 18. března dalších pár korálků. Dopolední Sen noci svatojánské byl veselou duhovou perličkou, kterou ocenili i školou povinní diváci v hledišti, večerní Mazaný Filip ostře fasetovanou vykutálenou podívanou s odlesky úsporné černé.

   Jednou z nejznámějších her Williama Shakespeara se na krajské postupové přehlídce amatérských souborů představila Slánská scéna, o.s.. Sen noci svatojánské v jejich podání vyzněl opět jako magická pohádková komedie s mnoha vtipnými a kouzelnými zápletkami. Toto očekávání podpořilo i scénické pojetí všeobjímající přírody: pozadí s „oponou“v barvách zelené a nachové, dále točna lesního kopečku a lano – liána, díky které mohl rtuťovitý Puk Tomáše Votta rychle a potutelně zasahovat do hry osudů na jevišti. I kostýmy potěšily mnoho dětí klasickým pohádkovým pojetím. Rej elfů, veselé zápletky dvou mileneckých párů a (příjemně civilní) dějová linie herců nacvičujících představení ku potěše bohů dokázaly poutat pozornost, druhá část představení pak měla větší švih a spád. Diváci sledovali hru o sporu dvou božských manželů, proměnách, lásce, scéna se měnila pomocí světel, elfové znehybněním mnohdy téměř „mizeli“ maskovaní pozadím. Herecké výkony? Zaujala Vlaďka Fantová jako Titánie, Michaela Chrapová - Helena. Dětští diváci z 3. Z&S v Rakovníku nejvíc bodů posílají vtipným hochům Marku Jakešovi a Dominiku Koštovi (Lysandr a Píšťala). 
 

   Soubor Mrsťa Prsťa Junior’s při ZU&S Kouřim tvoří studenti ve věku od devatenácti do pětadvaceti let. V rámci Wintrovek vystoupili s hrou Mazaný Filip (režie Martin Drahovzal a MPJ) jako host přehlídky. Sám název divadelního kusu zlákal vyznavače divadla Sklep, mnozí máme v paměti i filmové zpracování  této parodie na "drsnou školu" spisovatele Raymonda Chandlera (s T. Hanákem v hl. roli). Kdo se v páteční večer uvelebil v zaplněném hledišti, udělal dobře. MP Junior’s se svolením autora Václava Marhoula hru přizpůsobili souboru a dotvořili svými gagy. Na jevišti vás čeká exkurz do jednoho dne soukromého detektiva (legendárního Phila Marlowa), který rozplétá mafiánské praktiky hollywoodských vyšších vrstev. Sedmdesát minut bráničního napětí, černého humoru a suchého martini. Vdechujete svět mužů s kloboukem do čela a v neprůstřelných vestách, plné doušky studentské recese a legrace. Scéna je prostá: černý obdélník jeviště narušuje jen psací stůl a snad oblak kouře, Phil Marlow s nohama na stole čeká další případ… Stůl se mění v bar ("kde chlapi nasávaj jak tepláky hozený do potoka…"), dál například zařizuje budoár lascivní hollywoodské šelmy Vilmy… Junior’s si užívají převleky, změny rolí. Daniel Čihák (Phil Marlow) proplouvá představením s mužnou a chladnou noblesou, postava cynického i neúplatného detektiva se sklenkou v ruce je opět mezi námi. Výborná je Lenka Auterská (Fialka MgGee, lolitka).  Petr Žďárský z role ředitele sanatoria dostal "crazy noir" maximum, tak bychom mohli pokračovat… Vyvolat (tu správně komiksovou) představu Hollywoodu 40. let s jeho nešvary, libůstkami i osamělým kovbojem se zdařilo, tleskáme, pane režisére…

V Rakovníku na přehlídce jsme už jednou byli, (klikni).


(foto mrsta-prsta.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1279 s