Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Řád německých rytířů

28.03.2011   Lena Sawyer   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Řád německých rytířůŘád původně vznikl v Jeruzalémě jako jakási frakce německy mluvícího rytířstva uvnitř johanitů. Kolem roku 1127 tak vzniká dům a špitální bratrstvo pro potřeby nemocných a strádajících poutníků z německých zemí.

Roku 1190 vzal špitál pod ochranu vévoda Friedrich V. &Svábský a nemocnice byla pojmenována Hospitale sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem (&Spitál Panny Marie Němců v Jeruzalémě ). Po dobytí Akonu r. 1991 si zde bratrstvo postavilo dům a kostel. O osm let později papež Innonenc IV pověřil bratry starající se o nemocné bojem proti pohanům. Postupem času se toto bratrstvo začalo přeměňovat v řád, který sdružoval německé rytíře a stal se hned po Templářích a Maltézských rytířích nejsilnějším rytířským řádem křesťanského světa. Počátkem 13. století se díky ústupu křžáckým výprav v Palestině snažil řád najít nové místo, kde by mohl působit. Nějakou dobu zahnízdil v Sedmihradsku, kam ho pozval uherský král Ondřej II, aby řád chránil východní hranice uherského království a aby v něm šířil křesťanství. Řád ale spíše sledoval vlastní zájmy, a proto rytíře Ondřej II roku 1225 vyhnal ze země. Prakticky vzápětí po vyhnání ze Sedmihradska pozval rytíře kníže Konrád Mazovský do Polska, aby chránili prusko-mazovské pohraničí a za odměnu jim nabídl chelmiňskou zemi. Řád tuto nabídku přijal a v roce 1226 je papež Řehoř IX. postavil ve zlaté bule z Rimini pod ochranu svatého Petra. V roce 1238 bylo řádem dobyto pruské území a řád se zaměřil proti Litvě (v té době pohanské) a pravoslavným ruským knížectvím a proti katolickému Polsku a v roce 1230 potvrdil Konrád I., že řádu náleží na věčné časy vydobytá území na pohanských Prusech.
 
Za velké podopory Německa a Čech se řád se začal šířit po celé Evropě (zejména po Itálii, Francii, Rakousku a Čechách) a velmistři řádu se soustředili na vybudování řádového státu v Pobaltí. Růstu řádového státu učinila konec bitva u Tannenbergu (Grunwaldu) 15. 7. 1410, kde byl řád poražen polským králem Vladislavem. Definitivní konec pro řádový stát znamenala reformace: r. 1525 velmistr řádu Albrecht von Brandenburg - Ansbach konvertoval k protestantismu a sekularizoval řádový stát, do jehož čela se postavil jako vévoda pruský pod suverenitou polské koruny. Poté bylo sídlo řádu přeloženo do Mergentheimu a vliv řádu postupně slábl, až na přelomu 18. a 19. století ztratil řád většinu svého majetku a pozemků a Napoleon přikázal v roce 1809 dokonce řád rozpustit. 

V  roce 1834 dostal řád nová pravidla, existoval pouze a výlučně jako hospitalní řád ve vídeňském domě s vlastním kostelem – to vše přístupné návštěvníkům.

Za druhé světové války byli členové řádu pro svůj neskrývaný odpor k nacismu pronásledováni a následně popraveni nebo zavražděni a majetek řádu byl nacisty zkonfiskován. Po skončení války pronásledování neskončilo, v komunistických zemích byli i nadále členové pronásledování – tentokráte komunisty a na území České republiky konfiskace majetku podle Benešových dekretů pokračovala i nadále a nakonec komunistické úřady vyhnali německé rytíře ze země. Řád obnovil svoji činnost v Československu po sametové revoluci, zažádal zpět o zkonfiskovaný majetek a momentálně působí v Opavě, kde má jak svou mužskou, tak ženskou větev.
 
titulka www.alpas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0214 s