Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - ČERNÝ TULIPÁN - rytírna vysoké kvality

27.08.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - ČERNÝ TULIPÁN - rytírna vysoké kvality Návrat do doby, kdy hrdinové filmů byli skutečnými muži, kdy hrdinství a čest bylo na prvním místě v žebříčku ctností a kdy divačky jihly blahem jen z pouhého objevení se hrdiny a muži se v rámci filmového snu s hrdiny ztotožňovali a prožívali jejich boj jako svůj. To je ČERNÝ TULIPÁN...

Možná ve vás vznikne pocit, že to výše uvedený text trochu přehání. Ale do filmů padesátých a šedesátých let hrdinové bez bázně a hany patřili. Ve francouzské kinematografii si dobyla své místo (a divácká srdce) celá skupina filmů, které můžeme nazvat jedním slovem "rytírna" - s odvážným šermujícím dobrodruhem jakoby vystřiženým z románů Alexandra Dumase. Než si okamžitě vybavíte TŘI MU&SKETÝRY (o čtvrtém nemluvě) raději zavzpomínejte třeba na populárního FANFÁNA TULIPÁNA v podání Gérarda Philipa či HRBÁČE Jeana Maraise.

Nyní si v televizi můžete do této série, kterou si jistě doplníte četnými dalšími tituly z vlastních vzpomínek, zařadit i televizí uváděný snímek ČERNÝ TULIPÁN. Ten natočil v koprodukci Francie, Itálie a &Spanělska v roce 1963 režisér Christian-Jaque (1904-1994), z jehož osmdesáti filmů si mnohé získaly takřka masovou popularitu - třeba přepis Stendhalova románu VĚZNICE PARMSKÁ či komedie s Brigitte Bardotovou BABETA JDE DO VÁLKY. K vrcholu své kariéry dospěl Christian-Jaque již zmíněným mezinárodně úspěšným a dnes již klasickým dobrodružným filmem FANFÁN TULIPÁN z roku 1952. Gérard Philippe, s nímž režisér spolupracoval již dříve, zde odehrál svou životní roli, zdařilým tahem bylo také obsazení italské hvězdy Giny Lollobrigidy. Film triumfoval na mnoha filmových festivalech – v Cannes získal Cenu za nejlepší režii a z Berlína si přivezl Stříbrného medvěda a byl roku 2003 znovu (zdaleka ne tak působivě) natočen režisérem Gérardem Krawczykem.

Jakoby úspěch "Fanfána" režiséra stále pronásledoval a nedal mu pokoje celých jedenáct let. Pak se ale pokusil spolu se scénáristy Henrim Jeansonem a Paulem Andreotem vzkřísit slávu neohroženého hrdiny ve filmu ČERNÝ TULIPÁN. Za podklad posloužil román Alexandra Dumase - otce, který scénáristé adaptovali na dobrodružný příběh až westernový, jemuž však nechybí úsměvný humor.
Film se odehrává několik měsíců před dobytím Bastily a vypuknutím Velké francouzské revoluce v roce 1789. Šlechtu na jihu Francie znepokojuje tajemný maskovaný bandita, po němž zůstává jediná stopa - černý tulipán. Bohatí ho považují za jakéhosi Robina Hooda, který jim vyhlásil soukromou revoluci. Nitky vedou k odvážnému, ale sobeckému šlechtici Vilémovi. Nafoukanému a málo schopnému veliteli policie však chybí důkazy. Až jednou v souboji zasáhne Černého tulipána do tváře a jen čeká na poznačeného muže. Jenže Vilém posílá za sebe do společnosti svého bratra Juliena, který je mu k nerozeznání podoben, čímž zmate vyšetřovatele. Dosud málo průbojný Julien dočasně přebírá Vilémovu roli mstitele vykořisťovaných, přičemž využívá svého postavení v aristokratické společnosti i podpory venkovanů - republikánů. Osud a spravedlnost však zasáhnou a role bratrů se opět vymění - už za zcela jiných okolností...
Je pochopitelné, že oba stejně vyhlížející hrdiny hraje i jediný herec. Alain Delon ve svých 28 letech zde dostal roli, která ho natrvalo zapsala do srdíček divaček a vynesla mu obdiv mužské části publika. Po charakterních rolích ve významných filmech ROCCO A JEHO BRATŘI, ZATMĚNÍ a GEPARD zabodoval jako dobrodružný typ, což mu pak bylo na dlouhou dobu přisouzeno. Pochopitelně, že i v tomto filmu na něho (resp. na Juliena) čeká láska v podobě krásné Karolíny ztělesněné Virnou Lisiovou.

Film ČERNÝ TULIPÁN byl tři roky po svém natočení uváděn i v českých kinech v síti 70 mm kin, vybavených dosud nepřekonanou technikou jak obrazu tak zvuku. To umožnilo, aby byl divák doslova "vtažen" do děje a prožil ho téměř jako přímý účastník. Uvedením na televizní obrazovce, byť sebevětší, se část tohoto filmového opojení ztratí. Přesto si myslím, že v drtivé záplavě televizních banalit a plytkostí může ČERNÝ TULIPÁN představovat malou diváckou perlu, po jejímž zhlédnutí si možná řeknete - tak jako říkáme my pamětníci již dlouho - "to byly filmy..."
Foto: film-filmy.sk, cinemovies.fr, csfd.cz 
*****************************************************
ĆERNÝ TULIPÁN (La tulipe noire),
 Francie, Itálie, &Spanělsko 1963,
 režie Christian-Jaque,
uvádí ČT2 ve středu 1. září od 20,00 hodin
 
 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s