Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněShahab Tolouie se vrací s další kapitolou projektu Moje cestaMagické kočky 2025: Snění nad kalendářem Festival ARCHITONY inovativně kombinuje hudbu a architekturuDas Filmfest ve 3 českých městechJubilejní Velký knižní čtvrtek – každý si najde svojeZatloukání hřebů – znepokojivý horor Viléma KoubkaPříběh kolouška Bambi v novém kabátěZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použití
Novinářem se může stát v podstatě každý, kdo jím chce být. Stačí napsat jeden slušný text a narazit na redakci, kde je právě jedna židle volná – a máte to v kapse. Stačí to ale k tomu, v téhle branži vydržet?
Takto vypovídají zkušenosti jedné mladé a zapálené žurnalistky:
Vždycky jsem chtěla pracovat v novinách. Mám ráda český jazyk, a tak jsem studovala filologii se zaměřením za žurnalistiku. Jen jsem zjistila, že v novinách nezáleží na vzdělání, ale na silné touze psát a žít tím. Deník je v tomhle dost vyčerpávající – každý den vymýšlet témata, pak shánět informace a psát a psát a psát. Popravdě už ani potom nemám náladu přečíst si knížku, protože ta písmenka, která za den napíšu a přečtu, se mi pak motají v hlavě, jako když jsem se začínala učit násobilku a vyjmenovaná slova. Psát každý den do novin může být někdy až stereotypní, unavující. Spíš si to člověk užije o dost víc, když píše občas, když má chuť, pro své potěšení i potěšení ostatních. Jak jsem uvedla, práci novinářů dělají lidé, kteří tomu obětují mnoho času, kteří mají spoustu nápadů na vymýšlení témat, psaní jim jde jako po másle a také jsou trochu „oprsklí“, čímž myslím hodně průbojní!
Každopádně je jasné, že jenom „umět psát“ nestačí. Vyžaduje to značnou otrlost, trpělivost a nadšení. Podle odborníka Nicholase Tomalina musí novinář vystupovat přesvědčivě, musí trochu umět psát a musí být neobyčejně vychytralý. Tomu odpovídají i názory těch nejmladších žurnalistů, tvůrců školního časopisu Druhé patro: Novinář by měl mít o všem přehled, informace a plno nápadů. Měl by být chytrý. Vždy mít u sebe foťák. Má být vždy na správném místě ve správnou dobu.
Z čehož ovšem vyplývá, že novinářova pracovní doba nikdy nekončí. Jde večer do divadla a ještě v noci napíše o svých dojmech recenzi. Jede na dovolenou a každý večer si na kus papíru poznamenává jména vesnic, kterými projel, aby o tom později mohl napsat reportáž. I když na první pohled nic nedělá, přemýšlí. V hlavě se mu neustále honí další a další nápady – leckteré nikdy nezrealizuje, ale přesto se každý večer místo spaní neustále vnucují do myšlenek. Naštěstí se jedná o činnost vyloženě tvůrčí, která sice jistou celodenní pohotovost vyžaduje, ale zároveň funguje jako baterie v autě – když se používá, člověka zároveň dobíjí. Takže pokud se dotyčný nezačně účelně honit za vyšším výdělkem, dá se předpokládat, že se z něj ani přes značné nasazení nestane workoholik.
Záleží na každém, kolik chce svému povolání obětovat (času či hrdosti) a tedy i jakým typem novináře se rozhodne být. Jestli tím bysznysmanem, který se bude přiživovat na bulváru, tím bojovníkem za pravdu, nebo spíš tím kreativním tvůrcem hledajícím ideály. Ani v jednom tomto případě však rozhodně „umět psát“ nestačí, je to jen první a základní předpoklad.
Foto: mediabistro.com
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.