Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kráska a šaman? Wildbirds & Peacedrums!

18.04.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kráska a šaman? Wildbirds & Peacedrums!Málo je někdy více. &Svédské duo Wildbirds & Peacedrums si většinou vystačí jen se zpěvem a perkusemi a přesto jejich koktejl šamanských rytmů a bluesových vokálů nezní jako nic, co jste kdy slyšeli. Dvojice Mariam Wallentin a Andreas Werliin se potkala před sedmi lety v Göteborgské hudební a dramatické akademii, kde oba společně studovali a nudili se...

Z původně pětičlenného hudebního projektu zůstali nakonec sami dva, a když přijali pozvání kamaráda k hraní na jednom malém filmovém festivalu, zrodil se projekt Wildbirds & Peacedrums. V roce 2005 ho posvětila jejich svatba.

Debutové album Heartcore vyšlo v roce 2007 a kapela si díky němu vysloužila ocenění Nejlepší skupina na &Svédských jazzových cenách. „Byl to trochu šok, protože jsme se do kategorie jazz nikdy nezařazovali,“ říká Andreas Werliin a dodává: „Ale nestěžujeme si. Za peníze z ceny jsme natočili další album.“ Novinka The Snake vznikla za pouhých sedm dní a novináři pak Wildbirds & Peacedrums srovnávali se zámořskou „divnofolkovou“ vlnou hudebníků jako jsou Joanna Newsom nebo Animal Collective.

Obě první desky Wildbirds & Peacedrums se díky proslavené anglické značce The Leaf dočkaly regulérní mezinárodní distribuce a kapela začala výrazněji pronikat do povědomí hudebních fanoušků. Pomohly jí k tomu také společné koncerty s Deerhoof, Efterklang, Bonnie ’Prince’ Billym, Lykke Li nebo St. Vincent.

Frustrováni z předchozích zkušeností z nahrávacích studií, zamluvili si Mariam a Andreas pro své třetí album frekvence v islandském Rejkjavíku. Na novém materiálu spolupracovali také domácí čelistka Hildur Gudnadóttir, australský hlukový architekt Ben Frost, producent Valgeir Sigurdsson (CocoRossie, Bonnie Prince Billy) a místní komorní sbor Schola Cantorum, který je ke slyšení i na deskách Björk. „Tato zvláštní, studená a vlhá země je pro naši hudbu perfektní,“ říká o natáčení Mariam. „Emoce jsou zde zastřené a temné a my jsme je chtěli posbírat a uzavřít do našich písní.“

Výsledkem byly dvě pětipísňové EP nahrávky – éteričtější a uměřenější Retina a zemitější Iris, které vyšly ve stejný týden a jen ve vinylovém formátu. O čtyři měsíce později - v srpnu loňského roku - je Wildbirds & Peacedrums spojili v nové dlouhohrající album nazvané Rivers vydané znovu na značce The Leaf Label.

Zatím poslední deska představuje Wildbirds & Peacedrums v celé své kráse, jako kapelu rozkročenou mezi spirituálním folkem, extatickým soulem a volnomyšlenkářským jazzem a přitom stále hledající nové cesty. To nejpodstatnější ale zůstává - fantastický vokál Mariam Wallentinové a inovativní práce s rytmy Andrease Werliina. Exotické nástroje jako citera nebo steel pan už jen zahušťují jejich unikátní zvuk kapely. I ve dvojici a s minimem nástrojů ale dokážou Wildbirds & Peacedrums udělat na pódiu nezapomenutelnou show. Svoje albové nahrávky navíc berou jen jako odrazový můstek k dechberoucím koncertním variacím a jejich energie je pověstná ať už hrají v nacpaném klubu nebo v tokijském parku pro kolemjdoucí.

Dvojice Wildbirds & Peacedrums zahraje v Paláci Akropolis 27. dubna na večírku EuroConnections. Vystoupení krásky a šamana ze &Svédska bude určitě jednou z největších koncertních událostí letošního jara.


 

Více informací a audioukázky:

www.wildbirdsandpeacedrums.com

http://www.myspace.com/wildbirdsandpeacedrums

 

Diskografie:

Heartcore (Leaf, 2008)

The Snake (Caprice Records/Leaf, 2009)

Rivers (Leaf, 2010)

 

Napsali o albu Rivers skupiny Wildbirds & Peacedrums:

 

Rivers je nádherná, strašidelná, zasněná, smutná, znepokojující, děsivá a úžasná nahrávka. Je to vskutku originální deska. (...) Z evropské alternativní scény už dlouho nevzešlo nic takhle okouzlujícího.

All About Jazz

 

„Klíčem k tomuhle albu není jeho strohá estetika, nýbrž intuitivní a svobodná plavba důvtipně organizovaným prostorem. Rivers je mihotavá, jemně plynoucí a nápaditá deska, s lesklou hladinou a nečekanou hloubkou.

Český rozhlas – Radio Wave

 

Album znamená pro Wildbirds & Peacedrums odzbrojující průzkum nových sonických teritorií. Obě EPčka jsou sama o sobě úžasná, ale teprve spojená dohromady v jedno album dávají smysl, protože jejich kontrastní atmosféry z tvoří něco unikátního.

Consequence Of Sound

 

Zdroj: Eva Kociánová /  www.palacakropolis.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1273 s