Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jak se zbavíte jizev?

12.04.2011   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak se zbavíte jizev? Jizvy jsou památkou na celý život. Pravda až donedávna. Ovšem dnes existuje několik postupů, které jizvy alespoň minimalizují. Poznejte je i vy.Při každém porušení kůže totiž, a to ať již úrazem nebo operačním zákrokem, vzniká jizva, která je důsledkem hojivých procesů kůže. Po prodělaném úrazu či operačním zákroku mohou vzniknout jizvy, které můžou postiženému jedinci život pěkně zkomplikovat. Nejen po stránce psychické, ale také po stránce fyziologické, pokud vznikly v místech, kde například omezují pohyblivost. Normální jizva se vytváří v průběhu 48 hodin po uzavření rány. Během následujících 3 až 12 měsíců pak zpevňuje a bledne, přičemž průměrná doba hojení je až 7 měsíců. Jizva je vždy odlišná od okolní neporušené tkáně a její vzhled a velikost záleží na řadě faktorů, například dědičnosti, věku a hormonech. Také příčina vzniku jizvy hraje důležitou roli v procesu hojení, stejně jako anatomická lokalizace, protože na pohybově namáhaných místech se zjizvená tkáň hůře hojí. Proces hojení může zhoršit infekce v ráně, která je častou příčinou vzniku abnormální jizvy. Ta bývá často doprovázena mnoha nežádoucími projevy. Častými mohou být nepříjemné pocity spojené se svěděním a bolestmi, tmavým zabarvením či zarudnutím, ale taktéž zvětšování nebo vystupování jizvy a možné omezení hybnosti v oblasti kloubů.

 
                                       Čerstvá rána a zhojená jizva

O jizvy musíte pečovat sami!
Už naše babičky věděly, že pro vylepšení zjizvené tkáně je důležitá pravidelná péče, spočívající v masáži postiženého místa a pečlivém promazávání. Babičky používaly vepřové sádlo a cibuli. Bylo to účinné, protože kůže se promazávala a jemné masírování, které bylo s jejich nanášením vždy spojeno, mohlo být často prospěšné díky působení tlaku na nově se tvořící kolagenní vlákna v jizvě. Účinky sádla či cibule jsou však jen omezené. Sádlo později nahradily různé kosmetické přípravky s vysokým obsahem tuku, které byly více či méně voňavější obměnou sádla. Nebyl však žádný přípravek, který by šetrně vyhladil staré jizvy.

Dnešní doba nám nabízí více možností, jak jizvy léčit. Mimo starého osvědčeného sádla mohou být jizvy léčeny invazivními metodami, mezi které patří i bolestivé chirurgické odstranění, laserové terapie, injekčně podávané steroidy, kryoterapie atp. Druhým typem léčby zjizvené tkáně jsou metody neinvazivní, jakými jsou např. tlaková terapie či kosmetické a zdravotnické přípravky. Primární úlohu při léčení jizev má silikonový gel. Je snadnou, vhodnou a bezpečnou cestou k léčbě abnormálních jizev bez nutnosti podstupovat často bolestivé invazivní metody.

Sprej Cicatridina 

Pokud máte čerstvé zranění, můžete vytvoření jizvy předejít několika účinnými prostředky. Jestliže je rána jen mělká a nepotřebuje odborné ošetření nebo šití, ránu nejprve očistěte, vydezinfikujte, a poté použijte přípravek na podporu hojení ran. Pokud je rána větší, vyhledejte lékařské ošetření a dále o ránu pečujte stejným způsobem. V lékárnách vám na první ošetření nabídnou hned několik přípravků. Dezinfekci byste měli mít vždy doma, hodí se na ošetření jakýchkoli drobných poranění. Zkuste třeba jodovou dezinfekci Betadine, nemusíte se bát bolesti, protože dezinfikuje, ale nepálí, a proto si ji oblíbily i děti. Ihned po použití dezinfekce použijte přípravek na hojení ran. Můžete zvolit sprej nebo mast Cicatridina, který obsahuje tělu vlastní kyselinu hyaluronovou a zajistí, aby se celkový proces hojení výrazně urychlil. Zhruba po třech dnech, kdy proběhl zánětlivý proces, rána je čistá a začne se pozvolna vyplňovat tzv. granulační tkání. Jakmile je celá rána překryta buňkami epitelu, začněte s léčbou pomocí silikonového gelu Strataderm. Drobné poranění by tak mělo být do 10 dnů zahojeno, větší rána do několika týdnů a jizva postupně během následujících tří měsíců vyhlazována. Po celou dobu tří měsíců je třeba pravidelně aplikovat gel Strataderm, aby byla léčba jizvy skutečně účinná a výsledek trvalý.


Dezinfekce Betadine

Strataderm je průhledný silikonový gel, který nelepí a rychle zasychá. Změkčuje a ztenčuje jizvy, je používán k léčbě jak nových, tak i starých jizev a k prevenci vzniku a léčbě hypertrofických a keloidních jizev. Přípravek byl vyvinut k použití na všechny typy jizev, včetně těch, které vznikají následkem chirurgických zákroků, úrazů, popálenin, pokousání, akné a jiných kožní onemocnění. Přípravek nejenže zmírňuje svědění a nepříjemné pocity, redukuje zarudnutí a zabarvení typické pro jizvy, ale také se snadno nanáší na jakékoliv místo na kůži včetně obličeje a krku, kloubní plochy a ochlupená místa, která není zapotřebí holit. Po zaschnutí vytváří ochrannou silikonovou vrstvu, která propouští vzduch, je voděodolná, jizvu hydratuje a zároveň chrání před chemickými látkami a mikroby a zabraňuje jejímu zbytnění.Silikonový gel Strataderm


Zdroje a foto: MC CONSULTANT


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0414 s