Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Po stopách koktavého krále

14.04.2011   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Po stopách koktavého králeK příležitosti uvedení oscarového filmu Králova řeč do českých kin přichází také nakladatelství Mladá fronta se svojí troškou do mlýna, aby svým čtenářům, v biografii napsané vnukem Lionela Logua, Markem Loguem, společně s novinářem Peterem Conradim, prozradila, jakže to celé bylo doopravdy.

Po zhlédnutí výtečné Královy řeči režiséra Toma Hoopera jsem se na stejnojmennou knížku upřímně těšila. (recenze na film zde: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=11161). Nápis na deskách pevné vazby už zdaleka hlásá, že se jedná o filmovou předlohu, nicméně, už z úvodu jasně vyplývá, že tady spíš máme co do činění se znovuobjevenou písemnou pozůstalosti, s jejíž pomocí Mark Logue dokázal zodpovědět všetečné otázky režiséra, který v době příprav filmu věděl o Lionelu Logueovi nepochybně mnohem víc, než samotný Mark. Právě tenhle fakt mě hned na začátku trochu zklamal a zároveň velmi překvapil. Je sice pravdou, že mnozí Britové dnes skutečně považují dění okolo královské rodiny spíše za jakési divadlo, které je jim víceméně lhostejné, ale přesto bychom určitě nečekali, že také fakt, že se náš přímý předek dostal do dlouhodobého blízkého kontaktu s králem, zůstane v naší rodině de facto zapomenut a nesetká se s větším zájmem dříve, než si pro něj sáhne věhlasný Hollywood.
 
Každopádně, Mark Logue zareagoval na vědomostní mezeru v rodinné historii promptně a výsledkem rozsáhlého pátrání po příbuzenstvu je nashromáždění velmi zajímavých a cenných informací, které nám nyní ve své společné knize představuje.
Jestliže pro mě byl úvod Marka Logue překvapivý, o to víc mě překvapil vlastní obsah, který rozhodně nepůsobí dojmem nastavované kaše, jak jsem po takřka „omluvném“ úvodu čekala. Právě naopak. Knížka disponuje až neuvěřitelným množstvím informací, citací samotného krále anebo lidí jemu blízkých. Při tom všem zůstává nevšedně čtivá, zároveň dává hluboký vhled nejenom do způsobu života a myšlení královské rodiny, ale také obyčejných lidí - Britů (a jednoho Australana) začátku dvacátého století. Jakýmsi bonusem jsou pak osobní postřehy či humorné historky Lionella Logue z doby, kterou strávil ve společnosti s jeho výsostí.

Kniha Králova řeč, stejně jako stejnojmenný film, potěší každého zvídavého čtenáře. Jako doplňkovou literaturu bych ji určitě doporučila také studentům vysokých škol, zaměřených na angličtinu.

Mark Logue, Peter Conradi:Králova řeč
Vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2011
obálka:
www.mf.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1452 s