Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nákladná, byť dobře míněná, nuda

27.04.2011   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nákladná, byť dobře míněná, nudaČertova nevěsta – nová pohádky režiséra Zdeňka Trošky – nezklamala. Bohužel.

Pohádky, dost možná filmografie Zdeňka Trošky obecně, staví diváka před dilema, co si o nich (ni) vlastně myslet. Z mého pohledu, jedním z největších oříšků, je právě poslední Troškova pohádka, jejíž světovou premiéru za účasti režiséra, hlavních představitelů a sálu nabytého novináři, zažil minulý čtvrtek pražský Světozor.
 
Inu, historie se stále opakuje. Také tentokrát bohatá produkce vybavila pohádku překrásnými kostýmy (nebojím se napsat jedněmi z vůbec nejhonosnějších a nejkrásnějších, jaké se kdy v české pohádce objevily), umožnila natáčení hned na několika zámcích a lokacích. Co se hereckého obsazení týče, vyjma tradičně málo známé ústřední dvojice, nechybí režisérovi oblíbenci (Sabina Laurinová), řada věhlasných herců (David Suchařípa, Bára Munzarová, František Němec), ale ani tváře neherecké, resp., známé z jiných sfér showbusinessu (Alexandr Hemala anebo partička z Gipsy.cz).

Jak už bylo řečeno, v hercích problém Čertovy nevěsty určitě není. Pomineme-li poněkud monotónní úsměv pohledného, nicméně mírně „dřevěného“ Václava &Sandy, ostatní, s energickou princeznou Evou Josefíkovou v čele, fungují velmi dobře. Mně osobně se nejvíc líbila Bára Munzarová, která svoji maminku, ale především velký herecký talent, opravdu nezapře, a tak scény s její služebnou bych s chutí, na rozdíl od zbytku pohádky, shlédla klidně ještě jednou. Pochvalu ovšem zaslouží i jiní - David Suchařípa působil velmi příjemně, stejně tak zajímavě „děsivý“ František Němec, coby pán pekel, Lucifer. A právě tady se dostávám k hlavnímu kamenu úrazu.

Čertova nevěsta staví na klasických českých pohádkách, v nichž hlavní hrdina musí uhodnout odpověď na tři hádanky, aby vyvázl životem či zlomil kletbu nad kýženou osobou, v našem případě princeznou. Zatímco v knižní podobě jsou tazatelé těchto hádanek líčeni jako vysloveně zlá, úlisná, mazaná stvoření, tatáž role v Troškově pohádce spadá do drápů…ano…opět typického troškovského čerta – tedy poskakujícího, nablblého a ukecaného (tentokrát nešišlá), v podstatě hodného (čímž nechci říct, že jeho představitel Karel Zima by jej odehrál špatně – právě naopak). Osobně se domnívám, že právě tenhle aspekt pohádku vysloveně zabil, protože všechno ostatní bychom v zásadě mohli tolerovat a Čertova nevěsta by tak patrně s klidem zapadla v nemastný neslaný průměr.

Kvůli čertovi však máme často pocit, že sledujeme spíš parodii na pohádku. Nejvíc do uší bijící jsou pak jeho repliky, resp., použitá současná mluva, ostře kontrastující s pohádkovým jazykem ostatních postav. Ano, zasmějeme se, ale Čertova nevěsta jednoduše není Slunce, seno…anebo by přinejmenším neměla být…
Bohužel, nepotěší ani zbytečně dlouhý a upovídaný úvod, vysvětlující okolnosti princeznina početí a ani několikrát zopakovaná replika s „ptákem“ mi nepřipadla úplně nejšťastnější - jednoduše, do pohádky, byť nejsem nijak prudérní, mi nějak neseděla – ale to je spíš detail, chcete-li, věc názoru.

V každém případě, vyřknout jednoznačný ortel nad Čertovou nevěstou není vůbec snadné. V kontrastu s předcházejícím výčtem negativ totiž stojí velmi kvalitní kamera anebo vkusné a působivé triky – kupříkladu hned úvodní tanec víl patří mezi dosavadní nejhezčí pohádkové záběry. Z celé podívané mám tak nakonec především pocit zmaru, protože jsem přesvědčená, že stačilo svým způsobem velmi málo a „bylo to tam“. Takhle je to bohužel na místě, kde to od dob nezapomenutelné Jasněnky končí v podstatě pokaždé…Tak snad příště.
 
Osobní hodnocení: 50%

Čertova nevěsta
101 min/přístupný
režie: Zdeněk Troška
hrají: Václav &Sanda, Eva Josefíková, Sabina Laurinová, David Suchařípa, Jana Andresíková, Barbora Munzarová, František Němec, Jan Kuželka, Karel Zima a další.
Premiéra ČR: 28.4.2011

foto: Bontonfilm


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2946 s