Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - NA VĚTRNÉ HŮRCE - drama osudové lásky

29.04.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - NA VĚTRNÉ HŮRCE - drama osudové láskyNesmrtelný příběh tragické lásky nemusí mít kulisy v italské Veroně a nemusí jít o střet dvou rodů. Láska Romea a Julie se může probudit i v nehostinných vřesovištích yorshirského panství NA VĚTRNÉ HŮRCE v domě s názvem BOUŘLIVÉ VÝ&SINY.


Předlohou filmu NA VĚTRNÉ HŮRCE byl stále živý a čtený román anglické viktoriánské spisovatelky Emily Brontëové. Vyšel česky několikrát - ale pod různými názvy: NA VĚTRNÉ HŮRCE, VICHRNÉ NÁVR&SÍ či BOUŘLIVÉ VÝ&SINY. Filmový přepis, který nyní uvádí Česká televize, je z roku 1992 a natočil jej Peter Kosminski s Ralphem Fienesem a Juliette Binocheovou v hlavních rolích.

Osudy nalezenců najdeme v anglické literatuře 19. století častokrát. Nad otrhaným dvanáctiletým sirotkem Heathcliffem se ustrne srdce pána Bouřlivých výšin Earnshawa. Přijme jej jako svého vlastního. Starší pánův syn Hindley ho však neuznává a týrá, ale on nalezne věrného spojence v divoké Katy. Po smrti pána udělá Hindley z Heathcliffa podomka. Léta plynou a z nalezence a panské Katy se stanou milenci. Láska nezná sociální rozdíly ani nehledí na stigmata původu. Heathcliff však stále zůstává uzavřený a reguje na každou nespravedlnost vzpurně. Na ponižování i milostné table reaguje útěkem. Vrací se bohatý, rozhodnut zakoupit usedlost, kde zažil tolik zklamání. Zjišťuje, že jeho milovaná nespoutaná Katy se stala ženou bohatého souseda, který jí umožnil vstup do vysoké společnosti. Heathcliff se však neumí smířit s porážkou. Jeho nenapravitelně rozháraná duše je ovládána jedinou myšlenkou - na pomstu. Milenci však nakonec cestu k sobě najdou - byť jen nakrátko...

Temného zlovolného mstitele vytvořil vynikající anglický herec, přední představitel Royl Shakespeare Company Ralph Fiennes jako rozervaného romantického hrdinu. Jeho partnerkou se v tomto filmu stala Francouzka Juliette Binocheová a hraje zde dokonce dvě role - matky a dcery. Třetím "hercem" v dramatu je příroda - krajina yorkshirských slatin a vřesovišť, která svojí drsnou krásou jakoby souzní s rozháranou duší Heathcliffa.

Román spisovatelky Emily Brontëové (1818-1848) je jejím jediným literárním dílem. Stejně čtivé jsou také romány jejích sester - o dva roky starší Charlotty (Jane Eyrová a Shirley) či o dva roky mladší Anny (Anežka Greyová, Dvojí život Heleny Grahamové). O Emily si v literárně historických statích přečtete, že dokázala spojit dosavadní romantické tradice, o něž se opírala, s drsně realistickým pohledem. Její román v originálu nazvaný WUTHERING HEIGHTS byl častou předlohou filmařů. K těm nejslavnějším patří přepis Williama Wylera z roku 1939. v němž hlavní postavy ztvárnili mladý Laurence Olivier a Marie Oberonová a i u nás kdysi uvedený snímek z roku 1970 v režii Roberta Fuesta s Timothy Daltonem a Annou Calder-Marshallovou. Známý je také v Mexiku natočený film slavného Luise Buňuela z roku 1953, film milovaný surrealisty, který je znám také pod názvem PROPAST VÁ&SNÍ.

V Kosminského filmu jsou zdůrazněny romantické prvky a je prodchnut okouzlením nad zdánlivě idylickou dobou, pod jejímž mírným zevnějškem kypí vášně až vražedné. Pro režiséra, dosud dokumentaristu, to byl úspěšný debut a umožnil mu start do další filmařské práce, z níž známe třeba melodramatický příběh o rozporuplném vztahu matky a dcery a o jednom nelehkém dospívání BÍLÝ OLEANDR z roku 2002.

Kosminského film se v českých kinech promítal v roce 1993 pod názvem BOUŘLIVÉ VÝ&SINY. Proč mu nyní Česká televize dala titul NA VĚTRNÉ HŮRCE, což mate vzhledem k dříve uvedenému Fuestově filmu?
 Foto: satelliteguys.us, eliza-beth.blog.cz
**************************************************
NA VĚTRNÉ HŮRCE (EMILY BRONTË´S WUTHERING HEIGHTS)
(v ČR uváděn pod názvem BOUŘLIVÉ VÝ&SINY)
USA 1992, režie Peter Kosminski


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0661 s