Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - TŘI SEZÓNY V PEKLE (drog, vášní i komunistické zvůle)

13.05.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - TŘI SEZÓNY V PEKLE (drog, vášní i komunistické zvůle)Film TŘI SEZÓNY V PEKLE patří k tomu nejlepšímu, čím se česká filmová tvorba posledních let může pyšnit. Nyní můžete využít televizní obrazovky a sledovat osudy mladého bouřliváka...

...bouřliváka, který žije "naplno", rebelanta,který se vymyká z pekla otcova poddanství, uniká školním povinnostem, odmítne vojenskou službu i život nalinkovaný dospělými a utíká do světa údajné svobody, mezi podobné uměnímilovné duchy, žijící ze dne na dne a oslavující v kouři cigaret či hašiše se sklenkou silnějšího likéru svobodu tvorby i sexuální volnost.

Příběh filmu je volně inspirován osudy jedné z neznámějších postav československé literární scény, svérázného básníka a filozofa Egona Bondyho (1930 - 2007), vlastním jménem ZBYNĚK FI&SER, člověka, který se vždy vymykal z běžných norem. Je považován za autora tzv. totálního realizmu a napsal kolem 40 sbírek poezie. Podle Mirky Spáčilové je to "výstřední levicový básník pivního undergroundu." Názory na něho mohou být různé, nesporné je, že v době těsně po válce, kdy se film odehrává, "dovedl žít" a také provokovat. Film není ale jen o něm. "Má obecnější duch, je o vzdoru, rebelantství a o nonkoformních umělcích obecně," říká režisér Tomáš Mašín, který dosud proslul jen reklamními snímky a spoluprací na scénáři Ondříčkova filmu &SEPTEJ.

Je rok 1947 - Život se zdá být rájem, všude je veselo, hraje jazz. Ivan Heinz, jak se hlavní hrdina ve filmu jmenuje (v podání Kryštofa Hádka), se naplno věnuje poezii a hledí do budoucna pln optimizmu po boku tajuplné krásky Jany (polská herečka Karolina Gruszka).

Jenže doba se mění, "čas oponou trhnul" a komunistický režim začíná ukazovat svoji represivní tvář. Ivan to brzy pozná na osudu redaktora (Jan Kraus), s nímž konzultoval svoje verše a zjišťuje, že prožitků plný život bohéma bez závazků i povinností už nebude možný.... Od výstředností a recesí patřících k mládí film postupně přerůstá do obecnějšího vyjádření střetu svobodomyslnosti s represivní mocí, která potlačuje jak lidské tak umělecké hodnoty.

"Film klade otázku, do jaké míry se má člověk nechat válcovat státní mocí a to v jakékoliv formě. A to je téma žhavé zejména dnes, kdy jsme neustále konfrontováni s mocí bank, médií, kdy politici manipulují s veřejným míněním a svobodně myslící jedinec je jim vysloveně překážkou,“ dodává režisér.

Postava Jany je inspirovaná Bondyho láskou Janou Krejcarovou, nebo, jak si říkala, Honzou alias Janou Černou (1928-1981). Byla to začínající literátka, dcera Mileny Jesenské a avantgardního architekta Jaromíra Krejcara, která rychle rozházela milionové dědictví po dědečkovi. Pod jejím jménem vyšel román CLARISA (údajně místy až pornografický) a pod jménem Jana Černá pak třeba SARAH SILBERSTEIN či GALA MALLARMÉ.
 
Bondy o ní po létech napsal: "Počet Honziných milenců i milenek přesahoval stovky a i ten, se kterým se vyspala jen jednou, zůstal, jakoby ho praštili pytlem. A to nebylo proto, že by in puncto sexu byla nějak rafinovaná či excentrická. Byla to její komplexní osobnost, která na každého zapůsobila." A po její tragické smrti při autonehodě v roce 1981 dodal: "Honza Krejcarová byla duší mého mládí...uletěla někam až na konec galaxie, neboť tolik v ní bylo síly a elánu - a je tam někde asi nějakou kometou, která se nikdy nevrací."

Film vznikl v česko – německo – slovenské koprodukci a podpořil jej 12 milionovým grantem český Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie. Od MK SR získal snímek grant ve výši 2,3 milionu (v přepočtu na české koruny), film dále podpořil evropský fond Eurimage (12 milionů Kč) a získal podporu i z programu Media Plus Development. Koproducentem snímku se stala Česká televize. Zbývající část osmdesátimilionového rozpočtu získala producentka ze soukromých zdrojů.

V hlavních rolích se představí domácí filmová hvězda Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche INLAND EMPIRE. Také obsazení dalších rolí je mezinárodní – Ivanova protihráče Karla, který tvoří jakýsi názorový protipól volnomyšlenkářského hlavního hrdiny, hraje slovenský herec Luboš Kostelný (dobře známý z filmů O RODIČÍCH A DĚTECH a TAKOVÁ NORMÁLNÍ RODINKA), Ivanova otce, bývalého legionáře přísných zásad vytvořil další slovenský herec Martin Huba (OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE, MUŽI V ŘÍJI). V úloze Ivanova nejlepšího přítele Hanese uvidíme polského herce Tomase Tyndyka, postavu Ivanova mentora, který mu pomáhá při literární cestě vzhůru, si zahrál Jan Kraus, který se ve filmu objevuje poměrně vzácně.

Film získal v roce 2009 tři České lvy z 11 nominací - za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Kryštof Hádek), nejlepší kameru (Karl Oskarsson) a nejlepší zvuk (Pavel Rejholec, Jakub Čech)
Foto v článku: kinobox.cz, ceskefilmy24.cz
***************************************
TŘI SEZÓNY V PEKLE
ČR 2009, režie Tomáš Mašín,
uvede program ČT 1 v úterý 17. května od 21,00 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0497 s