Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Cirkusové nebe s peklem pod sebou

12.05.2011   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cirkusové nebe s peklem pod sebouRomantický, nicméně překvapivě drsný příběh ze začátku 20. století, zasazený do magického prostředí cirkusových maringotek - to je Voda pro slony, filmová adaptace stejnojmenného knižního bestselleru Sary Gruenové s Robertem Pattinsonem, Reese Whiterspoonovou a jedním sympatickým slonem v hlavních rolích.

Voda pro slony převádí, a to velmi věrně, na plátna kin stejnojmenný román Sary Gruenové, jehož hlavní hrdina, student Jackob (Robert Pattinson), odchází po tragické smrti rodičů k cirkusu, aby zde pracoval jako veterinář. Pro mnohé magické a přitažlivé prostředí ovšem záhy představuje také svoji temnou stránku, reprezentovanou v první řadě amorálním krutým principálem Augustem (Christoph Waltz), týrajícím všechno a všechny, svoji krásnou ženu, krasojezdkyni Marlenu (Reese Whiterspoonová), nevyjímaje. V době finanční krize pozvolna krachující cirkus má postavit zpátky na nohy nový přírůstek zvěřince, slonice Rosie, z níž a ze svojí ženy, pod vedením Jakoba, hodlá August udělat hlavní hvězdu svojí show. Podaří se veselé maringotky slavných Benzini Brothers zachránit anebo osud nachystal pro své hrdiny úplně jinou show?

Tak na to si už budete muset počkat v kině. Co se hereckých výkonů týče, stejně jako předchozí Pattinsonovy projekty, stojící mimo netradiční ságu Stmívání, také Voda pro slony jasně ukazuje obrovský herecký potenciál, kterým tenhle miláček dívek a žen disponuje. Ti, kteří četli román, jistě ocení přirozenost, až dětskou naivitu, s níž hraje nezkušeného Jackoba; u těch ostatních se trochu bojím neoprávněných negativních ohlasů, zapříčiněných právě neznalostí původní předlohy. Klobouk smekám jednoznačně před Rheese Whitterspoonovou, která musela v rámci svojí role zvládnout nejenom práci se zvířaty, ale také několik artistických kousků. Skutečným drahokamem castingu Vody pro slony je ovšem jednoznačně „zlý“ Christoph Waltz. Pozornost veřejnosti si tahle rakouská hvězda právem vysloužila díky roli plk. Landy v Tarantinových Hanebných panchartech, za kterou Waltz v přehršli ocenění inasoval také tu nejvytouženější - Oskara, a je to právě principál August, o němž teď mnozí na internetu diskutují jakožto o „pokořiteli“ předchozího, nebývale zdařilého, výkonu.
 
Příběh Vody pro slony asi většinu z nás příliš neohromí. Přestože někteří hovoří o originálním konci, nemohu se zbavit dojmu, že něco takového jsem už jednoduše viděla, a tak víc než děj samotný mě na filmu oslovuje především atmosféra, zajímavě balancující někde na pomezí Cirkusu Humberto a Imaginária Doktora Parnassuse. Velmi pěkné jsou spontální scény mezi Jackobem a slonicí Rosie anebo působivá drezůra koní pod vedením Marleny. A nakonec, plný počet zaslouží také score Jamese Newtona Howarda (mimochodem, nebývale připomínající Desplaitovo score k Podivuhodnému případu Benjamina Buttona...).
 
Voda pro slony nabízí ukázku solidního zpracování románové předlohy, zároveň rozšiřuje řady podobných snímků, mající hodnotu historické výpovědi. Svým způsobem je jistě zajímavá i tím, že hovoří o lidech v době finanční krize (co z toho vyplývá, nechť si raději každý po zhlédnutí zodpoví sám...). Ale hlavně, hlavně si zase jednou odpočineme...

Osobní hodnocení: 80%

Voda pro slony (The water for Elephants)
USA/121 min/od 12 let
Scénář: Richard LaGravenese
Režie: Francis Lawrence
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Reese Witherspoon, Robert Pattinson, Christoph Waltz, Paul Schneider, Hal Holbrook,
Mark Povinelli, Richard Brake
Premiéra ČR: 12.5.2011


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.025 s