Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - STROM SNŮ - válka o strom i válka v duši

10.06.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - STROM SNŮ - válka o strom i válka v dušiDvě války - klukovská o "dům" ve větvích stromu a ta skutečná v mysli veterána z Vietnamu. Lze je spojit do obecnější metefory? Režisér Jon Avnet se o to v roce 1964 pokusil ve filmu s českým názvem STROM SNŮ (v originále THE WAR).

Příběh zavede diváky do ospalého jižanského městečka kdesi v Americe uprostřed horkého léta. Ve vzpomínkách dnes už dospělé dcery Lidie ožívají události, které poznamenaly jejich rodinu a rodinné vztahy. Z Vietnamu se vrátil otec Stephen (Kevin Costner), těžce psychicky poznamenaný utrpením, které tam musel podstoupit. Marně se snaží o to, aby si udržel práci a mohl tak uživit rodinu. Tu horko těžko drží nad vodou matka. Druhou vrstvou filmu jsou pak dětské hry. Oba sourozenci Lidie (Lexi Randallová) a Stu (Elijah Wood) si s kamarády staví "dům", lépe řečeno přístřešek v koruně stromu a vedou "válku" s dětmi opileckého vdovce Lipnicka.

Otec se snaží přestavět zgruntu svůj život a naplnit sny své rodiny. Svým dětem vštěpuje zásadu: "V životě je jen pramálo věcí, za které je nutno bojovat." Děti  usilující o svůj "strom snů" špatně snášejí skutečnost, že je otec životní outsider. Sami boj nevzdávají - Lidie se dokáže zastat černé spolužačky kárané rasistickou učitelkou a spolu s bratrem neváhají podstoupit boj o strom, který vyvrcholí skutečnou bitvou. Ovšem už během léta dětská mysl dozraje k poznání, že nenávist může vést jen k nesmyslné a ničivé "válce", která nepřinese výsledek žádné z bojujících stran. Děti pozvolna pochopí otcovu filozofii tolerance a vzájemné pomoci, jež ovšem nešťastného muže stojí život. Touto obětí však symbolicky připraví cestu svým dětem...

Film je nesen v pomalém, pro někoho možná až uspávajícím tempu. Budete se možná rozhodovat kam jej zařadit - mezi dětské filmy? mezi rodinné filmy? nebo jako film s poselstvím, v němž dětské bojůvky jsou paralelou ke krvavým bojům skutečným? Určitě vás však zaujmou herecké výkony, především tehdy třináctiletého Elijaha Wooda (ano, pozdějšího Froda Bagginse z Tolkienovy trilogie PÁN PRSTENŮ) a známého Kevina Costnera, který si tady vyzkoušel úplně opačnou postavu než byli jeho chlapi s tvrdými pěstmi i povahou. I dosud neznámá Lexi Randallová v dětské roli působí příjemně přesvědčivě.

Režisér Jon Avnet
(*1947) měl už v době natočení filmu v roce 1994 za sebou řadu snímků, z nichž nejvíce zaujalo melodrama SMAŽENÁ ZELENÁ RAJČATA, které se dostalo svého času i do českých kin. Později pak z jeho tvorby byl u nás uveden v kinech krimi thriller RUDÝ LABYRINT a na DVD filmy stejného žánru 88 MINUT a OPRÁVNĚNÉ VRAŽDY.
Foto: kfilmu.net, iprima.cz
**************************************************
STROM SNŮ
(The War), USA 1994, režie Jon Avnet,
ve středu 15. června uvádí PRIMA COOL od 22,00 hodin.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0213 s