Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zámek a klíč: horor, na který se nezapomíná

16.06.2011   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zámek a klíč: horor, na který se nezapomínáPražské Comics Centrum nedávno obohatilo svoji pestrou nabídku světově uznávaných komiksů o další kousek. Sérii Zámek a klíč, v zahraničí vzbuzující nemalý rozruch, nemá na svědomí nikdo menší než syn proslulého Stephena Kinga, tvořící pod pseudonymem Joe Hill. Nikoho tak asi nepřekvapí, že tohle dílko čtenáři na klidu opravdu moc nepřidá...

Když se mi před pár týdny dostala do rukou čerstvá (a očekávaná) novinka nakladatelství Comics Centrum, Zámek a klíč, už na základě letmého pohledu na působivou obálku, zobrazující klíč s lebkou na pozadí pochmurně vyhlížející usedlosti, se mě zmocnilo příjemné očekávání, co že bude uvnitř. Než se k tomu ovšem dostanu, ráda bych ještě zůstala na „povrchu“. Pokud se totiž bavíme o komiksu – tedy o literatuře nerozlučně spjaté s obrázky – měli bychom zaměřit pozornost také na samotný „design“ recenzovaného kousku. Tím spíš, pokud vypadá tak, jako v případě českého vydání Zámku a klíče – jednoduše perfektně. Kombinace laku a matného pozadí už na první pohled zaujme a zároveň dává tušit, že Comics Centrum na vysoké kvalitě svých produktů rozhodně nepolevuje. Ale teď už k tomu očekávanému obsahu.

Komiks, na který nezapomenete

Zámek a klíč staví na solidním základě propracovaného, hluboce tragického, scénáře, mající schopnost vyvolat ve čtenáři skutečný strach, depresi anebo obojí.
Atmosféra, do které nás Joe Hill a kreslíř Gabriel Rodriguez pomaličku, nicméně nevyhnutelně a jistě směřují, je tíživá a hustá natolik, že by se dala krájet a osobně se domnívám, že mnohé čtenáře ještě nějakou tu chvilku „podrží“ ačkoliv už dočtený komiks dávno odložily do knihovničky.
 
Samotný děj se točí okolo děsivé vraždy, mající za následek přestěhování zbytku rodiny Zámkových do staronového sídla LoveCraftu. Hlavní seriózní dějovou linku, často přetínanou retrospektivami toho, co se stalo, v níž se ústřední postavy vyrovnávají s bolestnou ztrátou a zároveň snaží vrátit do normálních kolejí, umně narušují podivné „paranormální“ jevy, spojené s podivným tvorem, existujícím v domečku se studnou a jistým klíčem, odemykajícím novou dimenzi nejenom pro nejmladšího Bóďu, ale i pro samotného čtenáře.

Obrázky (jako) z hororu
 
S trochou nadsázky bych mohla říct, že Zámek a klíč je vlastně taková zajímavě zvrácená kombinace hororu Kruh a Alenky v říši divů. Názor ale ať si raději každý udělá sám. Komiks se dobře čte a nenudí, pouze na začátku je potřeba přivyknout na vložené retrospektivy, resp., ujasnit si, co je vlastně přítomnost a co už se stalo. Zámek a klíč určitě potěší milovníky „pěkných“ obrázků, žádnou abstrakci a la Ben Templesmith tady nečekejme. Gabriel Rodriguez vytváří sice zcela jasné obličejíky, nicméně patřičně na pohled „nepříjemné“, úměrně hororovému scénáři. Nedokážu říct, jestli mi víc vadily pohledy na zavražděná těla anebo na „mrtvé“ tělo Bódi, s nepříjemně realistickou, grimasou na bezvládné tváři. Svůj účel určitě plní, nicméně právě tady cítím potřebu varovat citlivější osoby před koupí, stejně tak rodiče zlákaného pěknou obálkou. Zámek a klíč je totiž skutečně horor, místy pěkně surový a děsný, zcela po právu disponující věkovým doporučením od 15 let. Přestože kvalita tohoto komiksu je nesporná, pocity, které ve mně vyvolal opravdu nepatřily mezi nejpříjemnější, a tak komiks určitě neodporučuji k četbě labilním anebo depresivním čtenářům. Těm ostatním přeji hororově tajemné počtení a krátkou čekací lhůtu na kýžené pokračování.

Joe Hill, Gabriel Rodriguez
Zámek a klíč – vítejte v LoveCraftu
vydalo Comics Centrum, 2011
doporučená cena brožovaného vydání: 499 Kč

www.zamekaklic.cz
www.comicscentrum.cz

foto: Comics Centrum


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0578 s