Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - NÁMĚSTÍ SPASITELE (který nepřijde)

17.06.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - NÁMĚSTÍ SPASITELE (který nepřijde)Tohle se může stát každému z nás - naletíte podvodníkovi a místo nového bytu jsou tu jen slzy, pláč a možná tragédie. Neplatí to jen v Polsku odkud film NÁMĚSTÍ SPASITELE pochází.

Začíná to nadějí mladých manželů na nový byt. Manžel Bartek (Arkadiusz Janiczek) prodá jejich starý nevyhovující byt, půjčí si peníze od matky a na čas se k ní s manželkou Beatou (Jowita Budniková) a dětmi odstěhuje. Čekání na nový byt se prodlužuje, až zoufalá rodina nakonec zjistí, že naletěla podvodníkovi. Pobyt manželů u matky se protáhne, vztahy ve "velké" rodině jsou k nesnesení napjaté. Poznamená to manželský vztah, který se odchodem zbabělého Barteka přetrhne a k nesnesení je gradována nevraživot mezi Beatou a tchyní (Ewa Wencelová). Žádné drama však nemůže růst do nekonečna - to věděli už antičtí tragédové - a tak Beata na dně fyzických i psychických sil se odhodlá k zoufalému činu a krajnímu řešení...

Možná, že řada diváků může dnes film z Polska přehlédnout. Doba, kdy jsme skloňovali ve všech pádech jména Wajda, Zanussi, Kieslowski či Kawalerowitz skutečně už vyšuměla, obávám se, že znalost českého diváka o současném polském filmu se rovná téměř nule. K naší škodě - pochopitelně. Cyklus České televize, jejíž dramaturgie se rozhodla několik polských snímků z posledních let uvést, je tak třeba uvítat. Některé jsou určeny spíše mladšímu publiku - jako nedávno uvedený film FÍGLE, ale v tomto týdnu uváděný snímek je nutno doporučit každému.

NÁMĚSTÍ SPASITELE (podle náměstí,na něž se aktéři z bytu matky dívají) je film natočený zdánlivě stroze, bez přehaně vyjadřovaných emocí, takřka dokumentární kamerou (však také kameraman Wojciech Staroň je dokumentarista). Přesto se tvůrcům podařilo zdařile vyjádřit postupný rozklad osobností a rodiny, která čeká na "spasitele", který však nepřijde. Polská kritika film přijala s nadšením a hovořila dokonce o svébytné variaci na Euripídovu Médeu, čímž naznačila, že závěr filmu přerůstá do rozměru antické tragédie.

Na režii filmu jsou společně podepsáni zkušený režisér Krzysztof Krauze (dva roky předtím překvapil mimořádným portrétem polského proslulého naivního malíře MŮJ NIKIFOR). Spolurežisérkou a spoluscénáristkou byla jeho manželka Joanna Kosová-Krauzeová. Podkladem pro příběh byla novinová reportáž, uveřejněná v příloze jednoho z nejčtenějších poských deníků Gazety Wyborczej pojednávající o matce, která se zoufalou situaci pokusila řešit sebevraždou a chtěla vzít život i svým dětem, za což byla později odsouzena.
Foto: acfk.cz, kviff.com
*****************************************************
NÁMĚSTÍ SPASITELE
(Plac Zbawiciela)
 Polsko 2006, režie Krzysztof Krauze a Joanna Kosová-Krauzeová.
Uvádí program ČT 2 v pondělí 20. června od 22,20 hodin.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1323 s