Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jeden za všichni, všichni za jednoho. Jen ať je to stručné!

29.06.2011   Lena Sawyer   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jeden za všichni, všichni za jednoho. Jen ať je to stručné!V dnešní uspěchané době si málokdo najde čas na díla klasiků, jejichž obsah vyjeví nad 400 stran. O tom, jaká je to škoda, snad netřeba polemizovat. Vydavatelství se snaží vyjít vstříc trendu doby - vydávají digesty, zkrácené verze slavných příběhů. Ale stojí vůbec za to si je kupovat? 

Do rukou se nám dostává kniha nakladatelství Fragment Tři mušketýři , jakožto první ze zkrácených světových děl. V hlavě mi hned vyvstává otázka, na co vlastně zkracovat literární skvost, jakým jsou Tři mušketýři. Že by důsledek dnešní uspěchané doby, kdy si jen ve zkratce přečtu, o čem to je a následně knihu můžu po pěti minutách s klidným svědomím odložit, že se nemusím „prokousávat“ tou tlustou publikací, jakou dozajista Tři mušketýři jsou. Ale není dobré poslouchat předsudky, a proto jsem nakonec knihu otevřela a přečetla.


A to je asi tak všechno, co se dá o této zkrácené a Václavem Duškem převyprávěné verzi říct. Ač nám text na zadní straně obálky slibuje napínavé a zábavné čtení, já rozhodně napnutá nebyla a moc jsem se taky nebavila. Pan Dušek se zjevně nezabývá drobnými detaily, takže na jedné stránce přijede d’Artagnan na žlutém koni a o pár stránek změní kůň záhadně na oranžovou, aniž by se nad tím kdokoliv pozastavil. Díky tomu, že se z původních šestiset stránek stalo stránek pouhopouhých stosedmdesátpět, musely být škrty v textu opravdu razantní. A je to vidět. Kniha je velice často chaotická, nesrozumitelná, děj na sebe příliš nenavazuje, takže za chvilku se ztrácíte v textu a moc vám nedochází, kdo je kdo, kde se vzal zrovna na tom místě, o kterém se píše a proč. Bohužel těmito škrty hlavní mušketýři ztrácí na charisma a krom toho, že tápete v ději, jsou vám ještě navíc lehce nesympatičtí a kniha začíná po chvilce pekelně nudit. Takže i když je poměrně tenká, čte se těžce a dlouho.


Ano, určitě byl dobrý nápad zkrátit poměrně tlustou knihu do něčeho menšího, aby si ji mohli přečíst i lidi, kteří normálně knížky úplně nemusí (otázkou ale je, zdali lidé, kteří neradi čtou, si knížku vůbec koupí, nezávisle na tloušťce). Tři mušketýry zná asi každý, název naláká, protože je spousta lidí, co zná filmy, ale nikdy ji nečetlo. Ale pokud si však přečtou tuhle verzi, musí si myslet, že pan Dumas neuměl psát... a to je vážně škoda.

 

Tři mušketýři
Alexandre Dumas


Dobrodružný příběh plný dvorských intrik, milostných zápletek a přátelství na život a na smrt.

208 stran. Doporučená cena 199 Kč.
ISBN: 978-80-253-1108-0

titulka: fragment.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0261 s