Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Útěk z pevnosti If jedním lusknutím prstů

03.07.2011   Lena Sawyer   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Útěk z pevnosti If jedním lusknutím prstůV pořadí druhá kniha nakladatelství Fragment s heslem: „vyškrtáme hlavní část děje, abychom přiblížili knihu co nejširšímu okruhu čtenářů.“ Po relativním fiasku s knihou Tři mušketýry se člověk neubrání jisté skepsi a povzdechnutí: „Už zase?“. 

Ale protože není dobré předčasně házet flintu do žita (s přihlédnutím k tomu, že kniha má o pár stránek víc, než předchozí, což je zvláštní, protože originální verze je o sto stránek hubenější, než tři mušketýři), knihu, tentokráte s modrou obálkou, jsem otevřela. A...
 
Bohužel se žádné překvapení nekonalo. Stejně jako ve Třech mušketýrech je škrtání děje hodně znát. Místy chaotické, místy nesrozumitelné, místy hodně  tápající. Skoro mi to přijde jako výsměch klasikovi, protože na co pan Dumas tak moc plácal písmenky, když se dá děj zkrátit do dvou set stránek, to je přece věčná škoda papíru. Co na tom, že z knihy vychází podivný paksvil?
 
O ději nemá mnoho cenu se rozepisovat, protože příběh Edmonda Dantese a jeho útěku z pevnosti If a následnému návratu mezi své bývalé přátele i nepřátele je notoricky známý, ať už z původní knihy, z filmu nebo i z muzikálu, který se kdysi v Praze hrál. Což člověka nutí zamyslet se nad další otázkou – proč tedy zkracujeme. Pokud se někomu nechce číst, pustí si film. Pokud se někomu líbí film, sežene si třeba i knihu, aby si mohl přečíst, jak to všechno původně bylo. Ale co nabídne nakladatelství Fragment? Jen podivnou zkráceninu dělající ze silného příběhu, který vás v originálním díle přinutí zatínat nehty do polstrování křesla a chvílemi nedýchat, slabomyslnou telenovelu, jakýsi romantický patos nepříliš dávající hlavu ani patu. Na co zkracovat knihu, jejíchž pět set stran přečtete jedním dechem, ale zkrácenou na dvě stě ji čtete dlouho a dlouho a do dočtení se musíte nutit a zároveň ještě pijete hodně kafe, abyste neusnuli nudou. Za sebe můžu jen doporučit, pokud chcete zjistit, o čem příběh Hraběte Monte Christa je, a nechce se vám číst, pusťte si film. Pokud vás film natolik zaujme, že si chcete přečíst knihu (přeci jen, je jen velmi málo případů, kdy je film lepší než kniha), kupte si rozhodně originál, byť s úctyhodnými pěti sty stranami, než tento podivně zkrácený a chaotický příběh ve zdánlivě lákavém balení.
 
 
Hrabě Monte Christo
Alexandre Dumas
Nakladatelství Fragment, 206 stran, ISBN: 978-80-253-1132-5

titulka: FragmentKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s