Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Letní Plzeň žije kulturou aneb Rozmarné plzeňské léto

06.07.2011   Stanislav Polauf   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Letní Plzeň žije kulturou aneb Rozmarné plzeňské létoMěsto Plzeň, které si vybojovalo titul "Evropské hlavní město kultury 2015" se usilovně snaží, aby svým občanům i návštěvníkům poskytlo co nejvíce rozmanitých kulturních akcí. Léto tak bude skutečně nabité a vybrat si může skutečně každý. Podívejte se na některé akce a programy.

V příjemném prostředí zahradní kavárny plzenské Měšťanské besedy se již třetím rokem pořádá cyklus nazvaný ROZMARNÉ LÉTO. Téměř každý večer se zde budou střídat koncerty jazzu a world music, nezapomíná se ani na tancechtivé, kteří si velmi oblíbili nerozlučnou dvoji Jan Ježek (housle) a Jaroslav &Spelina (klávesy) při jejichž melodiích se nohy samy dávají do pohybu. Na své si přijdou i malí návštěvníci při odpoledních pohádkách.

V průběhu Rozmarného léta se představí celkem 18 kapel. "Některé z nich už posluchači znají z předchozích ročníků, většina jsou ale letošní novinky", říká manažérka kultury Měšťanské besedy Hana Rendlová. Připomenu jen některé - tak jen namátkou: z jazzu vystoupí třeba Tarapaca, M.K.Collective, King Swing či Infinite Quintet, latinskoamerickou hudbu zahraje Trio de Janeiro, řeckou skupina Nisos, na irské melodie jsou v programu Irish Dew a Poitin, skotskou hudbu zahraje Navostro, indickou hudbu produkuje Omnion a na posluchače čeká i skupina Krless hrající středověkou hudbu. Na své si ale přijdou i milovníci reggae (skupina Ocho Rios) a do rocku přitvrdí skupina B.A.M.

Návštěvníci Rozmarného léta se nemusí bát ani rozmarů počasí. Za nevlídných podmínek se pořady přesouvají do malého sálu Měšťanské besedy, takže o žádný vybraný program nemohou přijít. A zeptáte-li se, jaké je vstupné, pak vás určitě potěší fakt, že na koncerty i taneční podvečery je vstup zdarma. Jen pohádky mají vstupné 45 korun.

Žádné peníze za vstup nemusíte vyjmout z peněženek za vstupné do prostorného nádvoří plzeňského pivovaru. Zbyde vám tak více na zatraceně drahá ale také zatraceně dobrá světově proslulá piva Pilsner Urquell a Gambrinus i na potěšení chuťových buněk u mnoha grilovacích a pečících stánků. Každý čtvrtek si zde přijdou na své milovníci tvrdší muziky a to jak profi kapel tak i nadějných skupin ze soutěže Prazdroj talentů. Potvrzeny jsou koncerty pražských Basta Fidel, Anny K. & Bandu, legendárního Blue Effectu či Extra bandu se zábavnou punkovou skupinou Siláž. Se skupinou Selfish Son se představí i plzeňští Pilsen Queen Tribute Band, pak přijde paralyzující skupina Sarin a showmani Replay.

Vše v plzeňském pivovaru vyvrcholí dvoudenním (26. a 27. srpna) PILSNER FESTEM, kde na dvou scénách od podvečerních do pozdních nočních hodin zahrají své pecky třeba Kryštof, Chinaski, Wohnout, Imodium, No Name, Tři sestry, Ohňostroj, Tleskač a další.
 

Pět nejúspěšnějších zpěváků se svojí kapelou z řad přihlášených talentů vyberou diváci sami svými anketními hlasy, stejně tak jako šest hudebních skupin. Hlasovat mohou diváci jak v celém průběhu letošního LÉTA V PRAZDROJI tak i na webu Pilsner festu. "Z původních padesáti kapel jsme do Prazdroje talentů vybrali opravdu zajímavé kousky a na některé se zvlášť těším. Hlavně fanoušci budou určitě spokojeni, protože je to částečně jejich volba," uvedl Pavel Anděl, hudební dramaturg festivalu. Na PILSNER FESTU se očekává i letos rekordní návštěva - loni to bylo přes 50 tisíc návštěvníků.

Komu výše uvedené nabídky nestačí pak nabízím další "perlu" Plzně - již 18. ročník festivalu "NA ULICI", letos v posledním červencovém týdnu. Na pěti pódiích v centru města se tu vystřídá přes 50 kapel všech žánrů. "Na náměstí se budou střídat večery zaměřené na určitý styl, například irskou hudbu, gospel nebo reggae. U branky vystoupí plzeňské kapely a na zahradě Měšťanské besedy zazní jazz a world music. V Zach´s Pubu pak najdou návštěvníci tradičně alternativní hudební scénu a v A.C.W.Saloonu zahrají především country kapely," vypočítá produkční festivalu Veronika Kreysová z pořádajícího Dominik Centra. A dodává: "Naším cílem je, aby si návštěvníci mohli vždy vybrat a užít si pohodový koncert v netradiční atmosféře historického centra." Zájmci si mohou přesný program najít na www.naulici.cz.

Na zahájení festivalu NA ULICI je připravena i lahůdka pro ctitele výtvarného umění. 24. července zahajuje vernisáž velkoformátových obrazů pod širým nebem v prostoru Proluka v Křižíkových sadech, kde představí svá díla čeští a němečtí výtvarníci.
 
V jiných sadech tentokrát Smetanových zase bude k vidění venkovní výstava jednadvaceti velkoformátových fotografií, která pod názvem LETNÍ ABSTRAKCE představí tvorbu českého umělce Jana Krasňana, známějšího více v USA a ve světě než doma. Zájemci uvidí série s označením třeba "Buddhovy noční můry, sny a halucinace", "Stvořitelův výlet Multiversem" či "Marťanská konspirace."

Ani divadelní nadšenci nebudou mít prázdniny. Při 4. ročníku festivalu DIVADELNÍ LÉTO POD PLZEŇSKÝM NEBEM uvidí diváci v první polovině července nastudování Shakespearovy hry MARNÁ LÁSKY SNAHA a v druhé polovině se zopakuje loňská úspěšná hra KRÁL JELENEM od Carlo Gozziho. Také letos se vedle plzeňských profesionálních herců představí známé tváře z pražských divadel a televizních seriálů Viktor Lamr, Jana Bernášková či Lenka Ouhrabková a Týna Průchová. V repríze KRÁLE JELENEM bude opět hostem Martin Hoffman, herec Divadelního spolku KA&SPAR. Více na www.divadelnileto.cz.

Jen malá otázka na závěr: nestojí za to se v letní, kulturou nabité Plzni zastavit?


                Atmosféru koncertu na plzeňském náměstí musíte zažít...

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0907 s