Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 16.4.2024, svátek má Irena 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Harry Potter a Relikvie smrti: Ponuré finále v gotickém stylu

14.07.2011   Petr Koutský   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Harry Potter a Relikvie smrti: Ponuré finále v gotickém styluFilmová sága o slavném čarodějnickém učni se nachýlila k závěru. V netrpělivě očekávané druhé části Relikvie smrti dochází k rozhodujícímu střetnutí se silami zla. Jak dopadlo zúčtování s Tím, jehož jméno všichni znají, v podání Warner Brothers?

Chodbami Bradavické školy čar a kouzel pospíchají zástupy studentů a učitelů. Zatímco někteří z nich zastavují u hlavních vchodů, jiní hlídají okna a nechráněná cimbuří. Mezitím se v příšeří nedalekých strání formují k drtivé zteči zástupy věrných lorda Voldemorta (Ralpha Fiennese) a vytahují své kouzelnické hůlky. Nad jejich hlavami poletují zlověstné siluety mozkomorů. Jak dlouho vydrží ochranné kouzlo, než školu pohltí ničivá přesila z temnot?

Předchozí zlověstnou scénou se americký film Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter a Relikvie smrti), dostává do své závěrečné fáze. Avšak i celý snímek je definitivním završením fantasy série o mladém kouzelníkovy Harry Potterovi (v podání Daniela Radcliffa). Jaké jsou kvality tohoto nejočekávanějšího filmu letošního roku?

Fantazie bez hranic?

Když Joanne Rowlingová začala v 90. letech psát svou knihu Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Harry Potter a Kámen mudrců) netušila, že se z ní stane nejen celosvětový bestseller na pokračování, ale přímo fenomén. Harry Potter byl najednou všude – v knihách, v hračkářstvích, na internetu. Stal se po Bibli nejčtenější knihou v západním světě s milióny věrných fanoušků. Není se tedy čemu divit, že záhy pronikl i na stříbrné plátno…

Po více, či méně zdařilých filmových zpracování předchozích dílů, se filmaři rozhodli poslední knihu Rowlingové rozdělit do dvou částí. Zatímco děj prvního dílu Relikvie smrti je jakousi temnou fantasy road movie, druhý díl chvílemi připomíná apokalyptický výjev ze středověké knihy, přenesený do třetího rozměru.Přesto je tento svět, snad i díky obrovské obrazotvornosti autorky, a občasným zábavným hláškám postav, pestrý a zábavný.


 
 

Kouzla i efekty

Od začátku snímku hledá Harry, společně s kamarády Ronem (hraje ho Rupert Grint) a Hermionou (Emmou Watsonovou) viteály, v níž přebývá část Voldemortovy duše. V jejich stopách jdou jejich nepřátelé, až do doby, kdy se shromáždí před branami Bradavické školy.

 

O zvraty a akci není ve fiilmu nouze. Přes občasná hluchá místa, se děj řítí dopředu rychlostí dobře seřízeného Nimbusu 2000. Finále pak patří velkolepé bitvě. Kromě zručné režie Davida Yatese, musím ocenit i dobrý výkon hlavních hereckých představitelů a výbornou kameru.

 

Mezi scény, které nadchnou, patří například dračí let, únik z hořící školy na létajících koštětem, nebo závěrečný megasouboj o ovládnutí Bradavic. V následné bitvě nezůstanou ušetřeni ani mnozí z Harryho přátel, kteří souboj s Voldemortovými posluhovači zaplatí životem. Celý snímek se pak nese v temných odstínech barev, oblečení a pochmurné starobylosti, připomínající drsnou, ale přesto mysticky přitažlivou éru gotiky.

 

Jako v hororu

Vyváženě tajemná atmosféra snímku, se střídá s akcí i beznadějí, jenž vyvrcholí Harryho nečekaným zjištěním. Ději též  nechybí drsně hororový nádech, který některé předchozí díly postrádaly.

 

Jediné větší zklamání čeká na diváky, kteří neznají knižní předlohu. Až příliš sladkobolný konec filmu totiž působí nevěrohodně a neplánovaně legračně. Přesto jde o kvalitní a zábavný velkofilm, navíc natočený 3D technologií. Jakožto fanoušek fantastických světů, hororů, a série o Harrym, proto uděluji poměrně vysoké hodnocení. Příznivci fantasy a tajemných rodinných filmů by tedy měli tento snímek rozhodně shlédnout…

 

Osobní hodnocení: 75%

Harry Potter a Relikvie smrti – Druhá část
USA 2011
Režie: David Yates
Dabing: s českými titulky
Čas: 130 min
Dop. přístupnost: bez omezení
Premiéra ČR: 14. červenec 2011
 foto: Warner bros


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s