Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - SEVERNÍ BLATA - detektivní příběh z Islandu

15.07.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - SEVERNÍ BLATA - detektivní příběh z IslanduTemná detektivka z drsného Islandu překvapila v roce 2007 diváky i porotu karlovarského festivalu a její režisér Baltasar Kormákur si odtud odvezl hlavní cenu - Kříšťálový globus. Že jde o film zajímavý, napínavý a že se dokáže podívat i na nebezpečnou problematiku zneužívání genetických informací - o tom se můžete nyní přesvědčit ve své televizi.

Film se bohužel do našich kin nedostal, přestože z těch dvou či tří filmů, které ročně na Islandu vznikají, k nám občas něco zajímavého zaletí. Nejčastěji od režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona, častého hosta Karlových Varů a tvůrce třeba ZIMNICE, ANDĚLŮ V&SEHOMÍRA či naposledy filmu MAMA GOGÓ. Baltasar Kormákur patří k mladší generaci islandských filmařů (nar. 1966) a začínal jako herec ve filmech svého krajana Fridrikssona (např. ĎÁBLŮV OSTROV či ANDĚLÉ V&SEHOMÍRA). Možná si ještě vzpomenete na jeho debut - komedii S MILENKOU MÉ MATKY, která se u nás hrála v roce 2000.

Čtvrtý Kormákurův film SEVERNÍ BLATA se rozbíhají dvojím směrem. Jednak poznáte zoufalého biologa, který v genetickém ústavu pátrá po záznamech, z nichž by dokázal osvětlit původ mozkové choroby, na níž právě zemřela jeho dcera. Druhou linií je "klasický" detektivní příběh, v němž muž zákona Erlendur (Invar E. Sigurdsson) vyšetřuje loupežnou vraždu starého muže Holberga, žijícího osaměle v zaprášeném sklepním bytě plném pornografie. Kromě ní najde komisař v bytě hodně fotografií hrobu čtyřletého děvčátka, které zemřelo za nejasných okolností před třiceti lety. Byl tajemný muž otce dívky? A proč její matka spáchala sebevraždu? Aby Erlendur zjistil, zda pochovaná dívenka je Holbergovou dcerou, nařídí exhumaci. Při ní vyjde najevo, že dívenka byla pochována bez mozku. Ten se najde v centrální laboratoři, kde se soustřeďují genetické informace všech obyvatel Islandu. V tom okamžiku se dvě linie filmu propojí. Od biologa v ústavu detektiv zjistí, že dívka před třiceti lety zemřela na velmi řídkou dětskou chorobu, která naneštěstí zabila nyní i jeho dceru. Jediným a posledním šiřitelem této choroby byla právě zavražděný Holberg...

SEVERNÍ BLATA jsou ponurým filmem s temnou až děsivou atmosférou. Temný a neůprosný je i pohled detektiva Erlendura, jehož představitel Invar E. Sigurdsson (viz foto) sice neoplývá muhutnými svaly a rváčskou náturou, ale jde tvrdošíjně a zarputile za rozřešením záhady. Nemá to lehké v osobním životě, žije osaměle a snaží se o urovnání komplikovaného vztahu k dceři narkomance. Buldočí zarputilost a odhodlanost mu dovoluje věnovat všechen svůj čas i důmysl pátrání, které se z obyčejné vraždy rozrůstá ve skandál celostátních rozměrů. Běžná rutina policejní praxe postupně nabývá thrillerového rozměru a dočkáte se i pointy, která překvapí. Ponurá (ale svým způsobem krásná) islandská krajina a melancholický mužský chór mění detektivně laděný snímek v mystické podobenství o vině a trestu, který stíhá potomky jednoho islandského rodu jako pradávné prokletí.

Mistrně odvyprávěný příběh se stal v roce svého vzniku na Islandu nejnavštěvovanějším filmem a dnes se již vyšvihl na divácky nejúspěšnější islandský film všech dob. Jak již bylo řečeno v úvodu, stal se v roce 2007 absolutní vítězem mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A věřte, že podobná pocta se filmům s detektivní zápletkou uděluje jen velmi zřídka.

Film vznikl v německo-islandské koprodukci a jako předloha mu sloužil román Arnaldura Indridasona (v ČR byl vydán v roce 2004).
Foto v článku: imdb.com, stopklatka.pl

**************************************** 
SEVERNÍ BLATA (Mýrin)
Island/Německo, 2006, režie Baltasar Kormákur,
uvádí druhý program České televize
v úterý 19. července od 23,50 hodin.

 foto: imbd.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.059 s