Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Že je již na očkování proti klíšťové encefalitidě pozdě? Prý zdaleka ne...

26.07.2011   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Že je již na očkování proti klíšťové encefalitidě pozdě? Prý zdaleka ne... Teplé a vlhké jaro způsobilo nebývale vysoký výskyt klíšťat. Jejich aktivita je právě v letních měsících na nejvyšším stupni. Česká republika navíc leží v nejrizikovějším pásmu výskytu klíšťat infikovaných virem klíšťové meningoencefalitidy a v současné době není na jejím území prakticky lokalita, kde by se klíšťata nevyskytovala.

Varující je i statistika zveřejněná Státním zdravotním ústavem, podle které je dosavadní letošní počet pacientů s klíšťovou encefalitidou nejvyšší za posledních dvacet let. Před výlety do přírody bychom tedy měli myslet na to, že rozměry nepatrný parazit může být zdrojem velkých problémů. „Klíšťové encefalitidě lze úspěšně předcházet preventivním očkováním. Dobrá zpráva je, že očkovat již lze celoročně, ne tedy pouze v chladnějších měsících, mimo dobu sezónního výskytu klíšťat. Obavy ze zhoršení průběhu onemocnění v případě, že by došlo k přisátí infikovaného klíštěte po aplikaci první dávky vakcíny, se nepotvrdily. Proto již v současné době není žádné sezónní omezení pro zahájení tohoto očkování. Oproti původním doporučením lze – při zachování obecných pravidel bezpečného očkování - vakcinací proti klíšťové encefalitidě chránit již i děti starší 1 roku,“ vysvětluje zkušený pediatr Programu H plus MUDr. Petr Žáček, MBA.

Standardní schéma očkování (tzv. „pomalé“) zahrnuje aplikaci druhé dávky 1-3 měsíce po podání první a třetí pak 5-12 měsíců (vakcína FSME-immun) nebo 9-12 měsíců (vakcína Encepur) po podání druhé dávky. Ochrana po očkování nastupuje do 14 dní po aplikaci první dávky, přetrvává minimálně 3 roky po dokončeném kompletním očkování a pravděpodobně i déle, podle některých studií až po dobu 8-10 let. Určitě je ale vhodné v tomto směru respektovat jednotlivá doporučení výrobců vakcín. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje v rozmezí 400-500 Kč v závislosti na typu a formě vakcíny.

„Docela často se setkáváme s tím, že rodiče nechávají proti klíšťové encefalitidě očkovat své děti a na sebe zapomínají. Přitom s rostoucím věkem se zvyšuje riziko komplikací a následků tohoto onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Petr Žáček, MBA.


 
Zdroj: Program H plus, s.r.o. / 2media.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1053 s