Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - SAIGON - krimi z válečného Vietnamu

29.07.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - SAIGON - krimi z válečného VietnamuSaigon 1968. Vietnamská válka v plném proudu. Do kdysi výstavné metropole Saigonu doléhají boje amerických a jihovietnamských vojáků proti komunistickému Vietkongu jen vzdáleně. Zato zde v přelidněném městě, kam se deprimovaní američtí vojáci příjíždějí rozptýlit a pobavit, bují špína, korupce a zločin.

Válku ve Vietnamu jste mohli vidět v mnoha filmech z různých pohledů. Jako velkopodívanou v Coppolově APOKALYPSE, jako chlapské dobrodružství, které se rázem mění při nástupu do první linie v Stoneově ČETĚ, jako zobrazení hrůz, doléhajících na charaktery postav jako třeba v Ciminově LOVCI JELENŮ, jako osobní drama (Spilberg: ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA) či odlehčené humorným podtextem (M.A.S.H.). Časté je též zobrazení poválečných psychologických traumat vojáků, jimž válka změnila charaktery a psychiku - Kazanovi HOSTÉ či Ashbyho NÁVRAT DOMŮ.

Méně známý film málo známého režiséra Christophera Crowea SAIGON (Off Limits) přidává nový pohled. Dal by se charakterizovat jako policejní či kriminální drama. Jeho hrdiny nejsou vojáci ale dva američtí policisté, patřící k jednotce, která má dohlížet na pořádek a zákonnost ve velkoměstském Saigonu. A věřte, že ve městě oplývajícím stovkami barů a tisícovkami prostitutek bují zločin a k násilí tu nikdy není daleko. Když se však začínají opakovat vraždy prostitutek, navíc s jednotným poznávacím znamením - všechny byly těhotné s americkým vojákem - musí vojenské kriminální oddělení povolat k vyšetřování ty nejlepší detektivy. Je pachatelem někdo z vysokých amerických důstojníků či psychopat?

Dva vojenští policisté - Buck McGriff (Willem Dafoe) a černý Albamy Perkins (Gregory Hines) - jsou na tvrdou práci u policie zvyklí. Mají své metody, které jsou často v rozporu s přísnými předpisy a nelíbí se ani vietnamským kolegům. Při svém pátrání narážejí všude na nezájem až odpor - nepomohou jim vietnamské úřady, kolegové se jich straní, zločinecké podhoubí i místní mafie jim na ruku určitě nepůjde a do toho se pletou i agenti komunistického Vietkongu. Jedinou pomocnicí dvojice pátračů je překvapivě přičinlivá novicka ze sirotčince Nicole (Amanda Paysová) a je jasné, že v tvrdém chlapském filmu se také rozhoří milostný vztah mezi Nicole a McGriffem. Stopy nakonec vedou tam, kde by to nikdo nečekal...

Film se točil v thajském Bangkoku, protože nikdo nevěřil, že by vietnamská strana povolila natáčení v Ho Či Minově městě (jak se dnes Saigon jmenuje). Když přišlo překvapivé pozvání, tak ho již filmaři nestačili využít. Přesto se do obrovských prostor rekonstruovaného podzemního bunkru Vietkongu plného různých prostor a tunelů (Cu Chi), kde často za války Vietnamci žili, můžete podívat.
 
Režisér Christophe Crowe (neplést s jiným Crowem jménem Cameron tvůrcem VANILKOVÉHO NEBE či NA POKRAJI SLÁVY) si pro tento svůj debut napsal sám scénář a překvapivě se mu podařilo získat pro film hvězdné obsazení, jemuž dominuje Willem Dafoe, předtím nominovaný na Oscara za roli seržanta Eliase ve filmu ČETA. Jeho kolegou je původně brodwayský tanečník Gregory Hines, který si předtím zahrál s fenomenálním ruským choreografem Michailem Baryšnikovem ve filmu BÍLÉ NOCI a znát ho můžete i z Coppolova COTTON CLUBU. Vietnamskou stranu zastupuje Kay Tong Lim, kterého jste mohli poznat třeba v Bertolucciho POSLEDNÍM CÍSAŘI.

Pro zkušené a znalé filmology ještě připojím, že pod názvem SAIGON s připojení V ROCE KOČKY (Saigon: Year of the Cat) je v českých filmografiích uváděn televizní film režiséra Stephena Frearse natočený v roce 1983.

Zdroj foto: insidepulse.com, ogi.ebay.com
*************************
SAIGON (Off Limits), USA 1988,
režie Christopher Crowe,
na obrazovky uvádí PRIMA COOL ve středu 3. srpna od 22,00 hodin



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2863 s