Výběr z programů České televize
15.04.2004
redakce
Film
Co by vám nemělo ujít...v pátek 16. 4. a v sobotu 17.4. 04
Pá 16.4.04
22.10 hod., ČT1
Film o filmu: Láska nebeská
Jméno britského scenáristy Richarda Curtise je spjato s úspěšnými romantickými komediemi Čtyři svatby a jeden pohřeb a Notting Hill. Ve svém režijně debutu na styl těchto snímků pochopitelně navazuje. V mozaice příběhů lásky a nevěry nejrůznějších lidských typů a charakterů (od nesmělého ministerského předsedy až po portugalskou hospodyňku) se objevují herecké hvězdy jako Emma Thompsonová, Hugh Grant, Billy Bob Thornton, Rowan Atkinson či Alan Rickman.
Opakování: 23.04., ČT1
17.00 hod., ČT2
Dobrodružství vědy a techniky
Velký třesk
V chilské poušti Atacama je nejen sucho a horko, najdeme zde rovněž v horách ve výšce 2600 metrů nad hladinou Pacifiku astronomickou observatoř s nesmírně výkonným dalekohledem. Snaží se tu najít i odpověď na otázku Jak vlastně vznikl vesmír? Bylo to dílo náhody, přírody nebo boží záměr? K této problematice se v pozoruhodném dokumentu vyjadřují a své argumenty shromažďují zastánci různých světonázorových i vědeckých proudů.
Opakování: 20. a 22.04., ČT2
22.05 hod., ČT2
Klobouček
V dalším pokračování cyklu Klobouček půjde opět o další „jammové" uvádění, chcete-li „probírku" zajímavých domácích rockových skladeb různých období, a to v aktuálním pohledu a interpretaci. Ve studiu v Nouzově se tak sešli členové různých skupin a vytvořili "Znouzov Band" ve složení např. Jan P. Muchow /Ecstasy of St.Theresa/, Milan Cais /Tata Bojs/, Honza Křížek /Walk Choc Ice/, Jaromír Švejdík /Priessnitz/, Jana Španělová /Boa/ a samozřejmě Michal Pavlíček a Ondřej Konrád.
Opakování: 18.04., ČT1., 21.04., ČT2
20.55 hod., ČT2
Terra musica
V úvodu pořadu zamíříme do Národního divadla, kde se uskutečnila zajímavá inscenace jedné z nejvýznamnějších skladeb světové hudební literatury - Verdiho Requiem. Režie se ujal šéf opery Jiří Nekvasil, dirigentem byl vynikající Jiří Kout. Gabriela Demeterová si popovídá s dalším letošním jubilantem - skladatelem Janem Klusákem. Společně pak navštívíme kytaristu Pavla Steidla, který se po letech působení v Nizozemí vrátil zpět do Čech. V letošním roce si - kromě mnoha jiných - připomínáme i 230. výročí narození skladatele Václava Jana Tomáška. Jeho tvůrčí odkaz nám přiblíží cembalista a varhaník Jaroslav Tůma. A závěr pořadu pak tradičně patří hostům. Čeká nás povídání a nádherná hudba v podání Českého tria.
Opakování: 20.04., ČT2., 22.04., ČT2
22.45 ČT 2
KLUB DRAMATICKÉ TVORBY ČT
Podivné přátelství herce Jesenia
Podle románu Ivana Olbrachta z hereckého prostředí napsal
Vladislav Čejchan (1977). Hrají: J. Tříska, J. Klem, M. Steinmasslová,
C. Morávková, B. Prokoš, A. Strejček, Č. Řanda, M. Nedbal, V.Hlavatý,R. Rázlová, F. Vicena, J. Patočka a další. Kamera A. Navara.
Režie E. Němec
V roce 1977 vznikla v pražském televizním studiu inscenace podle románu
Ivana Olbrachta "Podivné přátelství herce Jesenia". Příběh z divadelního
prostředí, v němž dva přátelé - herci, zcela lidsky i umělecky odlišné typy, procházejí mravní krizí uprostřed časů první světové války, se stal vděčnou předlohou scenáristovi Vladislavu Čejchanovi. Režisér Evžen Němec obsadil do jedné z hlavních rolí Jana Třísku. Premiéra byla očekávána s napětím. Marně. Normalizační televize inscenaci nikdy neodvysílala. Jan Tříska se totiž potom neodpustitelně "provinil" - svobodně se rozhodl pro odchod do zahraničí. Emigranti se nesměli na obrazovce ČST objevit. A tak "Podivné řátelství herce Jesenia" mělo premiéru až v dubnu 1990.
Inscenaci nyní zařadila ČT do programu k uctění památky zesnulého
scenáristy, dramaturga a překladatele Vladislava Čejchana, který svůj
mnohostranný talent po dlouhá léta uplatňoval při tvorbě televizních
programů
So17.04.
10.10 hod., ČT1
Fanouškové
Přináležitost k nějakému sportovnímu klubu není jen psychologická záležitost, ale často jev sociální. Souznění dodává lidem stejného kadlubu určitý druh hrdosti a může v návalu euforie spouštět kladné i záporné emoce. Režisér Petr Orozovič a scenárista Václav Kutil se na tento fenomén snaží podívat z úhlu konkrétních fandů, kterými byli vtaženi do jejich světa a strávili s nimi mnoho situací v otevřených a intimních rozhovorech.
Opakování: 20.04., ČT2., 22.04., ČT1., 22.04., ČT1
17.45 hod., ČT1
Etiketa - dezerty
Dezerty a moučníky známe už ze školní jídelny, ale tenkrát nás možná nikdo neupozornil na nejrůznější úskalí tohoto závěrečného chodu obědů či večeří. Jak se vlastně správně jí takový moučník? Můžeme si dát sýr či ovoce místo moučníku? Používáme příbor na banán nebo pomeranč? A co hroznové víno, můžeme ho jíst rukama? Můžeme vůbec jíst nějaké ovoce rukama? Pravidla manipulace s moučníky a ovocem jsou mnohdy složitá a překvapivá. Přesvědčíte se o tom v dalším pokračování Etikety.
Opakování: 19.04., ČT1., 22. a 23.04., ČT2
23.40 hod., ČT1
Neúplatní
V roce 1920 vstoupil ve Spojených státech v platnost tzv. Volstedův zákon, který zakazoval prodej, výrobu a distribuci alkoholických nápojů. Začala éra tzv. prohibice, která trvala až do roku 1933 a kterou si dodnes spojujeme především s rozmachem zločineckých gangů, jež si z dobře míněného zákazu udělaly výnosný obchod. Asi nejznámější kapitolou amerických dějin té doby je úspěšný boj zvláštního zmocněnce ministerstva financí Eliota Nesse, který ve spolupráci s chicagskou policií učinil přítrž nezákonnému obchodu lihovinami, jenž byl v rukou Al Caponeovy organizace. Známý chicagský dramatik a držitel Pulitzerovy ceny (za drama Konkurenti, známé i u nás) David Mamet (nar. 1947) se nechal inspirovat skutečnými událostmi a také populárním televizním seriálem Neúplatní (1959-63), který se před lety objevil i na našich obrazovkách, a napsal scénář ke stejnojmennému filmu. Jeho režie se ujal Brian De Palma (nar. 1940), jenž svoji zálibu v gangsterské tematice ventiloval předtím např. remakem klasického snímku Zjizvená tvář (1983). De Palma, proslulý okázalým režijním rukopisem a častými odkazy na klasiky světové kinematografie (tady parafrázuje proslulou scénu na oděských schodech z Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin), vytvořil kvalitní podívanou s dobře vystiženým prostředím i dobou. V čele zajímavého hereckého obsazení najdeme tehdy teprve vycházející hvězdu Kevina Costnera (Eliot Ness), ale větší pozornost na sebe po právu strhává bývalý představitel agenta 007 Sean Connery ve vděčné roli mazaného irského policajta Malonea, za niž byl oceněn Oscarem. Snímek dostal od Americké akademie ještě tři další nominace, za nejlepší výpravu, kostýmy a hudbu (jejím autorem byl Ennio Morricone), ale v přímém oscarovém souboji prohrál v těchto kategoriích s celkovým vítězem roku 1987, Bertolucciho historickým eposem Poslední císař.
Opakování: 18.04., ČT1
ČT2
ZE ZLATÉHO FONDU
12.50 hod., ČT2
Mnoho povyku pro nic
Komedie Mnoho povyku pro nic je jednou z nejoblíbenějších Shakespearových komedií, protože je v ní velmi přesně vyvážena láska, humor i intrika. Milostné škádlení Beatrice a Benedicka, kteří v Čechách po léta zdomácněli jako Blažena a Beneš, patří k mistrovským hereckým partům.
17.15 hod., ČT2
Obchodník s deštěm
Je to podvodník a lhář, to musí být jasné každému soudnému člověku. A Líza Curryová rozhodně soudná je. Nikdo přece nedokáže přivolat déšť. Nikdo nedokáže zařídit, aby se ničivé tornádo vyhnulo právě našemu městu. A zvlášť ne za pomoci tak směšných a primitivních prostředků, jaké ten blázen lidem prodává - a jaké si ti ještě větší blázni od něj kupují. Jenomže on neprodává jen ty svoje legrační tyčky. On prodává naději. Naději, že se nebe konečně zatáhne mraky a na vyprahlou, rozpukanou půdu se snese déšť, který lidé, pole i dobytek tak zoufale potřebují. Věří mu, protože Starbuck je nejen podvodník a lhář, ale i fantasta a snílek. Snílek, který dokáže lidi přesvědčit o své pravdě, který dokáže vidět krásu tam, kde ji jiní nevidí...
Anthonyho film je přepisem slavné hry N. R. Nashe, lyrické komedie, která se hrává i na našich scénách. (V pražském Komorním divadle v ní kdysi excelovali Radovan Lukavský a Dana Medřická). Snímek byl nominován na dva Oscary (Katharine Hepburnová za hlavní ženskou roli a Alex North za hudbu), oceněn Zlatým glóbem (Earl Holliman za roli Jima) i řadou dalších mezinárodních cen.