Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KINOPREMIÉRY - 34. týden

27.08.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KINOPREMIÉRY - 34. týdenFilmová událost léta je tu - ve čtvrtek odstartovala v premiérových kinech nejnovější komedie Jiřího Vejdělka MUŽI V NADĚJI. A vidět ji stojí rozhodně za to. Druhý film týdne už jen nesměle sekunduje - americký sci-fi western KOVBOJOVÉ A VETŘELCI.

Po filmech ÚČASTNÍCI ZÁJEZDU a loňských ŽENÁCH V POKU&SENÍ se od režiséra Jiřího Vejdělka očekával zase komediální trhák. Útok na diváckou bránici není v jeho novém filmu MUŽI V NADĚJI tak přímočarý a intenzivní jako v "ženách." Že z kina nebudete odcházet rozchechtaní ale vůbec neznamená, že vám po skončení nebude dobře na duši. Pohoda a poklid vám vydrží ještě dlouho po posledních metrech filmu. Zatímco v ŽENÁCH V POKU&SENÍ excelovala Eliška Balzerová, nyní je hlavní úloha komediálního tahouna na Bolku Polívkovi. On je světácky znalým mužem, který "zaučuje" svého zetě Jiřího Macháčka do tajů manželské nevěry jak ve vlastním provádění tak i v tajení před manželkami. Zpočátku až allenovské dialogy se postupně rozehrají do příběhu dvou manželkých párů a jedné atraktivní dívky, v níž později ještě dostanóu prostor slepý masér a italský kuchař. Distributor FALCON film uvádí sloganem: "Může být nevěra základem šťastného manželství?"
&Sarmantní bonviván Rudolf (Bolek Polívka) je o tom přesvědčen. Vše mu zatím po nesčetných aférkách vychází a jeho apetit nezeslabuje ani po šedesátce. Zato jeho tchán Ondřej (Jiří Macháček) je zpočátku až nudně věrný manžílek a slušňák, ale to se má změnit. Díky románku s krásnou &Sarlotou (maďarsko- slovenská přírodou hojně obdařená krasavice Éva Vica Kerekesová) se stane "pánem tvorstva" - milenka ho uspokojuje a manželka znovu obdivuje. Opět citujme distributora: " Situace je to sice krásná, ale dlouhodobě neudržitelná. Už proto, že skutečnými pány tvorstva jsou pochopitelně ženy. Ondřeje čeká smršť komediálních situací, kterým čelí s odzbrojující kombinací typicky mužských vlastností - hravou vynalézavostí a nezničitelnou nadějí, že všechno dobře dopadne."

Není nutno prozrazovat více. Snad jen to, že Jiří Vejdělek si opět napsal skvostný a chytrý scénář s vtipnými a údernými dialogy - věřím, že řada hlášek z filmu opět zlidoví. Na téma muži a ženy v manželství existuje nepřeberné množství fórů a fórků často podpásových a dvojsmyslných. O to více ceníte Vejdělka, že je sice vtipný, zábavný a chytrý, ale nikdy nejde za práh slušnosti. Silné chlapské řeči, množství nevěr, ba ani sexyscény neurazí ani největšího puritána. Cítíte totiž obrovsklý nadhled, který nad svými hrdiny (i nad svým filmem) si režisér udržuje. A že do komedie dostane bez násilí i tragický podtón a "překvapení" od manželek - to svědčí o dobrém a promyšleném scénáři. Skoro by se dalo říci, že jde až allenovský přístup, kdy z obyčejného, zemitého a všedního materiálu je stlučen příběh, který dá na všechno všední zapomenout a povýší obyčejnou zemitost do vyšší kategorie, kdy se stává novou, zajímavou, zábavnou a poučnou. A pokud si některý škarohlíd řekne, že ten film vlastně o ničem velkém ani světoborném nevypráví, pak ani on neupře, že se při něm upřímně bavil a že z něj odcházel s pohodou v duši. Proč chtít více?


KOVBOJOVÉ A VETŘELCI (Cowboys & Aliens) přinášejí na plátno nezvyklé spojení westernu se sci-fi tématikou. Dají se tyto žánry , z nichž každý má svá pravidla, smísit? Cizinec (Daniel Craig) se probudí v poušti se ztrátou paměti a divným náramkem na zápěstí. Nejen že si nic nepamatuje, ale navíc se ocitá ve městě, které nenávidí jakékoli příchozí odjinud a v němž vládne tvrdou rukou nesmlouvavý plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), s nímž má Craig nějaké nevyrovnané účty, jenže si nemůže vzpomenout jaké. Na tohle nenávistné městečko náhle zaútočí rovněž nenávistná smečka mimozemských stíhaček. Craig díky náramku jedno UFO sestřelí. Pilot unikne a musí na základnu pěšky. To umožní trestné výpravě vedené Craigem, Fordem a tajemnou cizinkou (Olivia Wilde) stopovat útočníky skrz arizonskou pustinu. Tam s pomocí Indiánů a postupně se vrátivší Craigovy pamětí vybojují rozhodující zápas. Další zápas může ale čekat Craiga v městečku. Uvěří mu chronicky nedůvěřiví obyvatelé?

Názory na to jak tohle dohromady funguje se různí - někteří diváci jsou rozčarovaní jak z nenápadité režie Jona Favreaua (natočil oba díly RON MANa) tak i z nevýrazných hereckých výkonů - Craig (aktuální James Bond) s "trpitelským výrazem", netradičně "drsný" Harrison Ford (INDIANA JONES ml.). Najdete i názor, že jde o "lacině smrdící blábol za 160 milionů dolarů s hvězdami nižší svítivosti." Naproti tomu si můžete přečíst, že jde o "jednu z nejlepších parodií westernového žánru posledních let" se svižnou hudbou, na níž jsou podepsáni John Debney a Harry Gregson-Williams. No vyznejte se v tom. Nejlepší bude jít se podívat. Zvláště když vás pozvou producenti filmu Steven Spielberg a Ron Howard: „Je to dobrodružství, které by chtěl prožít každý kluk. Nejdrsnější pistolníci Divokého západu se střetnou s ještě drsnějšími mimozemšťany. Bavilo nás tvořit postavy, které by za normálních okolností střílely po sobě, a teď musí bojovat bok po boku, aby přežily,“ vysvětluje Howard. „Ten příběh je napsaný tak skvěle, že by obstál, i kdyby se v něm žádní mimozemšťané neobjevili. Ale tahle kombinace je prostě dokonalá,“ uzavírá Spielberg.


Fota: bontonfilm.cz, falcon.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0905 s