Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - PRO HRST DOLARŮ - první spaghetti western

02.09.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - PRO HRST DOLARŮ - první spaghetti westernPolovina 60. let. Svět v údivu. Američané zpozorněli, ostatní se smějí. Proč? Italové se prý pouštějí do typicky amerického žánru - kovbojky (vznešeněji řečeno westernu). To přeci nemůže dobře dopadnout...


Rok se s rokem sešel a evropské publikum (o americkém nemluvě) bylo zaskočeno nenadálým přívalem nového fenoménu, který nabral divácké i umělecké kvality takové razance, že i naši tehdejší velmi opatrní výběrčí filmů po letech váhání a posměšků neodolali a koupili v roce 1973 veleúspěšný film TENKRÁT NA ZÁPADĚ (dodnes si určitě vzpomenete na úvodní scénu čekání na nádraží s podmanivou hudbou Ennio Morriconeho).

Ten už byl ale natočen v Americe i když v "italském" duchu. Jeho režiséra Sergio Leoneho si Američané z Itálie doslova vytáhli ne aby zničili nebývale úspěšnou nekalou konkurenci, ale aby mu dali mu prostor pokračovat v započaté práci. Byl to totiž právě Sergio Leone (zpočátku krytý pseudonymem Bob Robertson), který v roce 1964 vsadil na riskantní kartu. Poučen léty asistování u předních hollywoodských es naznačil již prvním filmem PRO HRST DOLARŮ, že má smysl pro dynamiku děje i cit pro netradiční formální ztvárnění.

Snímek z roku 1964 zachovává tradiční půdorys westernu - do malého městečka, plného bratrovražedných půtek, přijíždí cizinec, o němž nic nevíme (pan Nikdo) a po řadě hašteření s kolty v rukou a kulkami v tělech padouchů vyčistí městečko od zla, získá srdce plavovlasé Maud a zase táhne zpět do ztracena. I v tomto městečku jménem San Miguel jsou dva znesvářené rody - paliči kořalky Rojové a kšeftmani se zbraněmi Baxterové - do jejichž sporů se přišedší cizinec zamíchá. Chvíli táhne s jednou, poté s druhou stranou, rozpoutá vyhlazovací válku a jen soucit s krásnou Marisol (Marianne Kochová) mu zabrání v totální likvidaci všeho žijícího obyvatelstva a tím v převedení všeho majetku do vlastních rukou.

Americké westerny film překonává (stejně jako to činí všechny pozdější spaghetti westerny) tím, že má méně romantiky, drsnější vztahy a méně "čistého" hlavního hrdinu. Už z nástinu děje jste určitě pochopili, že o nějakou morálku tu vůbec nejde, že hrdina je možná bez bázně, ale určitě ne bez hany. Však také svět je dnes výrazně krutější a bezohlednější než jak to bylo v době kovbojů.

Málo se ví, že původně mělo jít o remake slavného snímku Akira Kurosawy TĚLESNÁ STRÁŽ z roku 1961, vytvořeného podle románu Dashiella Hammetta RUDÁ ŽEŇ. Film PRO HRST DOLARŮ zaznamenal nečekaný úspěch a vynutil si i pokračování PRO PÁR DOLARŮ NAVÍC (uvede Televize Barrandov za týden t.j. 13. září).  Ale o tom i o režisérovi Sergiu Leonem si můžete více přečíst ve webmagazinu - viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype - =all&id=9896). 

Původně měl hlavního představitele filmu hrát Henry Fonda, ale na něj Leone nesehnal dost peněz - film měl rozpočet jen 200 tisíc dolarů. Napadl ho Charles Bronson, který však scénář považoval za špatný a odmítl, čímž se zřejmě dopustil jedné z největších chyb svého života. Roli nevzal ani Richard Harrison, ale odkázal tvůrce na dosud bezvýznamného herce Clinta Eastwooda, pro něhož se pak film stal raketovým startem na výsluní, v němž se jako herec i jako režisér zabydlel dokonale a každoročně přichází s novými projekty. Jako jeho protihráč v netypické zlodušské roli se ve filmu objevuje Gian Maria Volonté skrytý pod pseudonymem John Welles. Hudba světoznámého Ennio Morriconeho (podepsán jako Don Savio) ve filmu samozřejmě nechybí.

Pro hrst dolarů by možná mnohý Čecháček, jehož Babička by "pro pírko i přes plot skočila", byl schopen udělat cokoli. Co udělá Clint Eastwood můžete nyní zhlédnout v Televizi Barrandov, která film PRO HRST DOLARŮ uvádí.
Fota: csfd.cz, qwiki.com
****************************************************
PRO HRST DOLARŮ (Per un pugno di dollari / A Fistful od Dollars)
Itálie, Německo, &Spanělsko 1964, režie Sergio Leone,
uvádí Televize Barrandov v úterý 6. září od 20,00 hodin


Segio Leone jako cizinec Joe a Marianne Kochová jako Marisol
ve filmu PRO HRST DOLARŮ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0425 s