Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - BOXER (Daniel Day Lewis v soukolí IRA)

09.09.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - BOXER (Daniel Day Lewis v soukolí IRA)Národnostně-náboženské rozpory s krvavými střety a otevřenlu nesnášenlivostí v Severním Irsku se staly již několikrát předmětem zájmu filmařů. Nyní se na události v belfastu můžete podívat na televizní obrazovce ve filmu BOXER.

Úvodem zmiňme aspoň tři filmy s tématikou irských bojů, krytých navenek nenávistí katolíků k protestantům. Možná si vzpomenete na snímek o zakladateli irské republikánské armády (IRA) MICHAEL COILLINS Neila Jordana či na politické drama o soudu s atentátníky v Guilfordu v r. 1974, kteří na jístě zanechali pět mrtvých a desítky zraněných VE JMÉNU OTCE Jima Sheridana. Jiným pohledem - prizmatem žen a matek a jejich vězněných synů - se režisér Jim Sheridan (jak scénárista) k tématu národně-náboženských rozporů vrátil ještě filmem JMÉNEM IRA, který režíroval Terry George.

Sheridan s Georgem poté společně napsali film BOXER, který se nyní dostává na české televizní obrazovky. Sheridan se vrátil k režii a pokouší se na krvavý konflikt v Severním Irsku podívat trochu jiným pohledem.

Hrdinou snímku, jehož představuje dvorní Sheridanův herec Daniel Day Lewis, je bývalý boxer dvaatřicetiletý Danny Flynn, který se po čtrnácti letech strávených ve vězení za působení v Irské republikánské armádě vrací domů. Svoji milenku najde již vdanou - také za člena IRA toho času ve vězení. Navázat na dřívější milostný vztah bude pro něj krajně obtížné - v "solidární" organizaci hrozí těm, kteří svedou ženy vězněných bojovníků okamžitá a krvavá msta. Danny by navíc rád skoncoval se svojí teroristickou minulostí a rád by našel nový smysl života. Napadne ho, že sjednotit znesvářené strany by možná šlo prostřednictvím sportu a to za pomoci dětí z obou táborů, které začne vyučovat v tělocvičně boxerskému umění. Vybít vášně by se tak nemuselo zbraněmi v ulicích, ale v ringu... To by ale nesměly být v Belfastu bomby na každém kroku, nesměly by hořet domy a nesměl by být rozdělený plotem. A změnit by se musela také lidské psychika. Dannyho sice napadne všeho nechat a utéct do Londýna, ale je tu jeho životní láska Maggie (Emily Waatsonová)...

Spojení milostného příběhu s drsnou politickou realitou a dobře natočenými boxerskými vložkami funguje věrohodně, atmosféru rozděleného Belfastu navozuje film skutku znamenitě. Pro našeho diváka, uvyklého mírnému řešení konfliktů, možná bude nenávist fanatiků, bažících po krvi, až nepochopitelná, stejně tak jako si asi nedovedeme představit život v neustálých léta trvajících střetech, který řadě tamních lidí už pomalu začíná připadat normální. V temném městě s přízraky krve není horoucí víra vysvobozením, ale rozdělením a čím více se lidé na tu nebo onu víru odvolávají tím více se stává prázdnou slupkou, která jen kryje násilí, v němž si mnozí našli zalíbení. Rozhodně film poskytne kromě dramatického příběhu i řadu námětů k přemýšlení.
Foto: csfd.cz, tofifest.pl
**************************************************
BOXER (The Boxer)
Velká Británie, Irsko, USA 1997, režie Jim Sheridan,
uvidíte na stanici Prima Cool ve středu 14. září od 23,10 hodin

 
foto: Bonton film 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0637 s