Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Eva Braunová - Život s Hitlerem

20.09.2011   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Eva Braunová - Život s HitleremKdo byla Eva Braunová? Záhadný příběh Hitlerovy tajné milenky bylo zapotřebí podrobit téměř detektivním metodám. Výsledkem je první akademická biografie, která vrhá překvapivé světlo nejen na Evu Braunovou a na ženy nacistických pohlavárů, ale i na "vůdce" samého.


Eva Braunová zůstává v dosavadních Hitlerových monografiích jen okrajovou postavou a jejich čtenáři se o ní většinou mnoho nedovědí.
Často je představena jako žena, která milovala módu, film a jazz, knihy Oscara Wildea, zakázaného v Německu samotným Hitlerem. Ráda cestovala a v oblibě měla sport. Její život tedy neodpovídal měřítkům kladeným na ideální německou nacionálně socialistickou ženu, matku a pečovatelku o dům a rodinu. 
V obrazu vytvořeném nacistickou propagandou měla být životním údělem "vůdce" jedině "Říše", pro smrtelnou ženu vedle něj nebylo místo. A přece existovala. Braunová bývá vedle Hitlera často zobrazována jako politicky naivní, povrchní, bezvýznamná mladá žena kdesi na okraji událostí v Mnichově a na Berghofu. Kdo však skutečně byla žena po Hitlerově boku, jejíž existence zůstávala přísně střeženým tajemstvím až do posledních hodin existence "třetí říše"?A právě "normální" vlastnosti Braunové byly pobídkou k rekonstrukci jejího příběhu.

Heike Görtemakerová nás provází životním příběhem ženy
, jejíž cesta vedla z maloměstských poměrů přes nejužší kruhy nacistických pohlavárů až ke svatbě s vůdcem v berlínském bunkru a ke společné sebevraždě 30. dubna 1945.
Jaký byl život s Hitlerem? Jakou roli hrála milenka v Hitlerově osobním životě? A co vůbec věděly manželky nacistických vůdců o zločinech svých manželů?
Autorka zkoumá všechny tyto otázky a vykresluje první zevrubný portrét berghofského společenství. Görtemakerová v knize popisuje, jak Braunová pracovala pro Hitlerova fotografa Heinricha Hoffmanna a jak jí školil. Během té doby se seznámila s Hitlerem, kterému tehdy bylo 40 let, Evě 17. Samotný Hoffmann využil vztah Braunové k pořízení soukromých snímků pozdějšího diktátora, protože Hitler se nechal od Braunové fotografovat i natáčet. Velké množství těchto fotografií je použito i v této knize.

Görtemakerová pracovala na první akademické biografii Braunové několik let. Podle historičky ale navždy zůstanou pochybnosti o sexuálním vztahu dvojice, protože Hitler o této věci neponechal žádné důkazy. Hitlerův intimní život s Braunovou totiž filmy i publikace často zpochybňují. 

Autorka vystudovala historii, národohospodářství a germanistiku. Nacionálním socialismem se zabývá už ve svém předchozím díle. Působí jako historička v Berlíně.

Eva Braunová - Život s Hitlerem
Heike Görtemakerová
vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
(www.paseka.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2295 s