Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - NÁŠ VŮDCE (lákavá totalita?)

18.11.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - NÁŠ VŮDCE (lákavá totalita?)Během jedné vyučovací hodiny v americké škole, kde se probíralo téma nacionálního socialismu položil jeden z jeho studentů otázku, kterou nebyl učitel schopen zodpovědět. „Jak mohli Němci tvrdit, že nic nevěděli o zkáze Židů, ani o koncentračních táborech? A jak to, že tak slepě podporovali Hitlera?" Učitel se rozhodl učinit pokus a jeho výsledek šokoval...

Na české obrazovky se nyní dostává mimořádně zajímavý německý film s názvem MŮJ VŮDCE. Jeho předlohou se stala skutečná událost na střední americké škole v kalifornském Palo Alto z roku 1967. Učitel Rainer Wenger (ve filmu jej představuje Jürgen Vogel) má přednášet o autokracii. Studenty téma vůbec nezajímá, představa, že by nacismus a vůbec diktatura v rozvinuté demokracii byla možná je pro ně utopií. Názory typu „nacionální socialismus se nesmí nikdy opakovat“ vůbec neberou na vědomí a očividně se nudí. Rainer se rozhodne jejich názor otestovat. Rozjede experiment, který by mohl studentům objasnit příčiny nástupu nacismu v Německu. Přesvědčí třídu, aby si pododobný režim vyzkoušela a jeho zvolila za "vůdce". Dává třídě nejprve jeden den na zkoušku, později celý týden. Vytvoří hnutí nazvané TŘETÍ VLNA a nastolí tvrdou diktaturu s vědomím, že to žáci nevydrží a rychle se vrátí k normálním poměrům.

Jenže se stane nečekané - studenti na autoritu reagují s nadšením, jsou najednou spojeni společným cílem. Poslušnost k autoritě je zbavuje vlastního rozhodování (tím i vlastních pochyb a komplexů) a tak - stejně jako ve "vlně" se jednotlivé kapky vody spojí v ničivou sílu - i oni se spojí do zlověstného hnutí, jehož sílu nedokáží domyslet a pak ani kontrolovat. Mizejí rozdíly sociální i vědomostní, jediné, co žáky zajímá je věrnost VLNĚ a schopnost ji prosazovat. Zvolí si jednotné oblečení - bílé košile, tvrdě zasahují proti "jinověrcům", kteří se stanou předmětem tvrdé diskriminace a VLNA brzy zachvátí celé město.

Ukazuje se, že věrnost a poslušnost hnutí nečiní ani dříve neukázněným žákům potíž, vůbec si neuvědomují, že jsou manipulováni. Naopak se jim zamlouvá tvrdá disciplína, za jejíž dodržování jsou chváleni. Když si ale učitel uvědomí, jakého rozsahu nabyl jeho experiment VLNU rozpustí. Bohužel jeden z žáků - ousider Tim (německá cena za herecký výkon ve vedlejší roli pro Fredericka Laua) konec hnutí psychicky neunese.

Film režiséra Dennise Gansela, natočený v roce 2008, je působivý a bez moralizování a vnucování názoru sugestivně varuje před stále aktuálními svody totalitarismu a extrémismu. Jeho promítání by mělo být povinnou součástí výuky na školách. 

Podobné téma se neobjevuje v umění poprvé. V roce 1981 natočil Alexander Grasshoff na motivy těchto událostí televizní film VLNA a následně vyšla i stejnojmenná kniha spisovatele Todda Strassera (pod pseudonymem Morton Rhue). Režisér Dennis Gansel je tak třetím, kdo se tomuto tématu věnuje a dal mu filmovou podobu. Překvapivě a odvážně přenesl děj do současného Německa a kupodivu i v tamních kinech slavil snímek nečekaný úspěch.
********************************************
NÁ&S VŮDCE (Die Welle), SRN 2008, režie Dennis Gansel,
uvádí Film box extra ve čtvrtek 24. listopadu od 21,00 hodin
 
Foto: fdb.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1497 s