Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 16.6.2024, svátek má Zbyněk 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Bezdomovci, luxusní hotel a balík peněz. Co s tím?

19.10.2011   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bezdomovci, luxusní hotel a balík peněz. Co s tím? „Mohl byste prosím zavolat poldy? Jsem nebezpečnej člověk a musím jít do basy.“

Ve světové premiéře uvede pražské Divadlo Na zábradlí hru Jiřího Pokorného DOMOV MŮJ. Příběh skupinky bezdomovců, kteří se shodou okolností octnou v luxusním hotelu s taškou plnou peněž. Premiéra v režii uměleckého šéfa DNz Davida Czesanyho se uskuteční 21. října od 19.00.


Hra Jiřího Pokorného je komedií o skupince čtyř lidí (tři muži a jedna žena), z nichž každý se k bezdomovectví dopracoval jiným způsobem. Momentálně je spojuje společné „přístřeší“ hřbitova. Na jednoho z nich nezbude ani použitý spacák a tak se rozhodne, že se raději nechá zavřít do teplého vězení a jde přepadnout benzínovou pumpu. Jaké je však jeho překvapení, když ani po opakovaných výzvách policie nepřijede. Vezme tedy značnou částku peněz a pozve své přátele na wellness pobyt do hotelu Hilton. A zde prožiji sedm euforických i katastrofálních dní. Divadlo Na zábradlí premiérou této inscenace pokračuje v linii uvádění původních českých divadelních her.

V rolích čtyř bezdomovců se představí Jiří Ornest, Zdena Hadrbolcová, Pavel Liška a Leoš Noha.

Domov můj je příběhem o cestě ze hřbitova, přes luxusní hotel, zpátky na hřbitov, o tom, jak snadné je stát se bezdomovcem, o sociální inteligenci i sociálním státě a sedmidenním antistvoření světa. Střet až extrémní chudoby a servisu pro nejbohatší. Tyto světy jsou až neslučitelné, ale na jejich konfrontaci je možné si uvědomit jejich omezení a absurdity.

Text byl napsán přímo na objednávku Divadla Na zábradlí. „Jiří Pokorný psal hru, když už věděl téma této sezóny. Říkal, že bezdomovce často pozoruje a občas se s nimi dává do řeči a psát o nich by ho bavilo. Myslím, že je to na hře hodně vidět. Je to o bezdomovcích ve městě - Praze, a o toto město nám v tématu sezóny letošní sezóny Čí je to město? jde především. Bezdomovectví je samozřejmě problém globálnější, ale my k tomuto jevu (problému, asocialitě) přistupujeme - včetně autora - se zkušenostmi právě z tohoto místa (města).“ dodává režisér inscenace David Czesany. Ten také charakterizuje ústřední postavu Ericha (Jiří Ornest), kterého okolnosti donutí vyloupit benzinovou pumpu. „Ano, je to bezdomovec s duší šlechtice a Mirka Dušína. Tu bych měl rád taky.“Jiří Pokorný (4. 4. 1967) divadelní režisér a dramatik
Narodil se v Kroměříži, vystudoval ostravské gymnázium, pracoval jako dělník v divadle Jiřího Myrona a v Nových hutích Klementa Gottwalda. Po základní vojenské službě vystudoval režii na Divadelní fakultě AMU. V roce 1993 uvedl v Dejvickém divadle svou absolventskou inscenaci hry Valašská čtverylka, kterou napsal pod pseudonymem J. L. Fást. Tu také později přenesl do Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde působil jako umělecký šéf a režisér (1993-1997). Působil také jako umělecký šéf brněnského HaDivadla (1999-2002) a byl také členem uměleckého vedení Divadla Na zábradlí (2002-2006)


Sezóna 2011/12 „Čí je to město?“
Název této sezóny je inspirovaný stejnojmennou výstavou „Čí je to město?“, která se uskutečnila v Karlin studios 3. - 16. 3. 2011 pod kurátorským vedením Milana Mikuláštíka. Výstava se zabývala urbanizací Prahy, ale i pasivitou, dezinformovaností veřejnosti či netransparentností prodeje pozemků developerům. „V Divadle Na zábradlí chceme na tato témata navázat, ale obecněji a v širších souvislostech. Město – jako místo spolužití různých skupin lidí, různých osudů a různých životních příběhů. Město, které je někým řízené, ale z vůle lidí, kteří v něm žijí. Město, které není odcizeným a nepřátelským územím. Město jako domov, který má vizi.“ uvedl umělecký šéf DNz David Czesany.Světová premiéra se uskuteční za účasti autora 21. října 2011 v Divadle Na zábradlí.
Další reprízy 26. a 27. října, 1., 7. a 16. listopadu vždy od 19:00

Foto: Igor Chmela / Zdroj: Divadlo Na zábradlí - Alexandra Poláková

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dagmar Hermannová - 19.10.2011 - 11:33

Nic ve zlém
No - nic ve zlém, ale je to smutný, když renomovaní herci předvádějí bezdomovce, něco, co jsme do roku 1990 neznali. Doufám, že ve finále všichni umřou - jeden na otravu jídlem, druhý na otravu alkoholem, třetí umrzne a čtvrtý? Odpusť bože mu bohatýrský los, byl Honza - Český Honza, a pěšky šel a bos.....a teď... je to fraška? Je to komedie? Je to zábavné? Je to smutné a tragické? Škoda že to nedávají v Plzni - tak už i divadlo.....


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0235 s