Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - Roxana - Velký nos velkého ducha značí...

28.10.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - Roxana - Velký nos velkého ducha značí......ale také mnoho trápení přináší. Kdo by neznal slavnou hru Edmonda Rostanda CYRANO Z BERGERACU? Prošla tolika divadly a natočeno podle ní bylo tolik filmů, že se stala doslova nesmrtelnou. A vznikají i parafráze - obměny základního tématu o nesmělém milenci s velkým nosem a básnickým nadáním, který si pro vyjádření své lásky najde náhradníka, jenž překypuje krásou ale není schopen souvislého mluveného projevu (o básnění ani nemluvě).

Jedním z takových děl je film ROXANA natočený v roce 1987 v USA australským režisérem Fredem Schepisim (do té doby známého dramatem ZPĚV O JIMMIEM BLACKSMITHOVI, westernem PSANEC BARBAROSA a sci-fi dramatem ČLOVĚK Z LEDU). Ze slavného šermíře, odvážného leč ošklivého, se zde stal moderní velitel hasičů v malém americkém městečku Nelson ve státě Washington. Je stejně odvážný jako jeho dramatický předvzor, jeho hasičské metody jsou značně nezvyklé, ale také stejně zakomplexovaný - prostě nos jako trčák, že by mu i Pinocchio záviděl. Však je také terčem narážek jeho kolegů a zdrojem nemalých potíží. Napít se z malé skleničky je pro něho téměř nadlidský výkon a líbání - tomu se radši vyhýbá. Jmenuje se Charlie D. Bales (všimněte si, že iniciály jeho jména ladí s Cyranem de Bergerac), kolegové mu říkají zkráceně C.D.

Jeho milované zůstalo původní jméno Roxanne (Daryl Hannahová). Studuje astronomii a jednou se jí dveře od domku zabouchnou tak nešťastně, že polonahá skončí na ulici a vydá se hledat pomoc do hasičské zbrojnice. C.D. ji pomůže z nesnází a na první pohled se do ní bezhlavě zamiluje. Je však přesvědčen, že taková kráska se do muže s jeho gargantuovským příslušenství zamilovat nedokáže a tak využije nově příchozího člena hasičského sboru atraktivního Kristiana de Guiche (pardon v tomto filmu se jmenuje Chris). Přihlouplý floutek Chris (Rick Rossowich) dostane za úkol získat srdce krásné Roxanne. K jeho plamenným vyznáním lásky vydatně přispívají dopisy psané ovšem C.D. i rady vysílačkou, jež ošklivý zamilovaný posílá v klasické balkonově scéně svému zdánlivě úspěšnějšímu sokovi.

Film je nazván podle hlavní hrdinky ztvárněné se šarmem jí vlastním známou hollywoodskou star Daryl Hannahovou. Přesto jeho hlavní hvězdou je americký komik Steve Martin, který zde dostal možnost uplatnit jak své komické nadání tak i nesporný herecký talent. Film mu dal dostatek prostoru k uplatnění mnoha komických gagů jak situačních tak slovních, z nichž dokázal vytěžit maximum. I přes komické vyznění hlavních scén Stevu Martinovi uvěříte jeho vášnivý cit spojený se sebetrýznivou bezvýchodností svého zjevu.


Foto: foto-cinema.nova.cz, ivid.it

**************************************
ROXANA (Roxanne),
USA 1987, režie Fred Schepisi,
na televizní obrazovky uvádí Nova Cinema
ve středu 2. listopadu od 20,00 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dagmar Hermannová - 31.10.2011 - 12:28

Ať hraje cokoliv...


Od: Dagmar Hermannová - 31.10.2011 - 12:29

Ať hraje cokoliv...
Můj nadpis ulétl, i když jsem ho nepřidala, ale to je jedno. Chtěla jsem napsat, že herec Steve Martin je skvělý, ať hraje cokoli.....


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0502 s