Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - MILENEC

11.11.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - MILENECDvacátá léta ve francouzské Indočíně. Stárnoucí spisovatelka vzpomíná na své mládí - bylo jí něco přes patnáct let a potkala životní lásku - bohatého třicetiletého Číňana. Vypjatý erotický vztah mezi nesourodou dvojicí však nemůže mít trvalost...

Na počátku byla autobiografická próza francouzské spisovatelky, dramatičky a také filmové režisérky Margueritte Durasové MILENEC vyznamenaná Goncourtovou cenou. Autorka v ní velmi otevřeně vzpomíná na své mládí v Saigonu a na bouřlivý milostný vztah ke staršímu místnímu muži. Durasové se také podíla na přípravě filmu se stejným názvem, jenže režisér Jean-Jacques Annaud měl o filmové verzi trochu jinou představu a povolal scénáristu Gérarda Bracha.

Výsledný film MILENEC vznikl v roce 1992 a byl senzací všech kin, kde se promítal. Všem se mimořádně líbil - až na spisovatelku Durasovou, která se od konečné verze filmu distancovala. Opětovně se ukázalo, že dvě silné osobnosti - spisovatelka známá z hnutí tzv. Nového románu a zkušený filmař, mající již na kontě velkofilmy BOJ O OHEŇ, JMÉNO RŮŽE a MEDVĚDI se těžko shodnou a najdou společnou řeč.

Sice se zdálo, že milostná romance by měla být Annaudovi cizí, ale on dokázal natočit nezvyklou a velkolepou love story při níž se tají dech. Dokázal si vybrat mimořádně krásnou mladou Jane Marchovou, která sice neměla žádné zkušenosti s kamerou, ale překypovala krásou, půvabem a sex appealem. Stav erotického okouzlení mezi ní a hvězdou čínského filmu hercem Tony Leungem, který hraje Číňana a ve filmu nemá jméno, doslova jiskří a srší a jeho zvláštní napětí se přenáší na diváky. Alespoň tak to bylo v temnotě sálů, kde se film promítal a kde ani největšího puritána neurazily na svou dobu odvážné milostné scény. Jak napsala Eva Zaoralová: "Annaud a kameraman Robert Fraisse snímají milostné scény v makrodetailech propletených těl orosených potem, pokropených světlem deroucím se okenicemi. Místo dráždivé sexuální akrobacie filmů apelujících na pudy, předkládají divákovi film prosycený erotikou, jenž ovšem vyvěrá z vášnivého citového prožitku."

Přitom láska mezi milenci vznikla jako jiskra, skoro by se dalo říci proti jejich vůli. Oba vědí, že jsou rozdílného sociálního původu, že pro jejich lásku nejsou příznivé okolnosti a že jejich vztah nemá budoucnost. Však také slzy, které má v očích dívka na palubě lodi, která ji odváží do Evropy a pohlížející na tmavou limuzínu na řehu, kde jejich láska začala, jsou tak silné, že málokterý divák se ubránil dojetí.
MILENEC je mimořádný film. Ne svojí erotikou, ale krásou. Krásou těla i duše.Je něžný, kultivovaný, atraktivní a přesvědčivý. O kolika filmech to lze říci?
Fota: fdb.cz, postreh.com
**************************************************
MILENEC (L´amant/The Lover)
Francie, Velká Británie 1982
v kinech uváděn v anglické verzi,
v televizi můžete zhlédnout na programu NOVA CINEMA
 v úterý 15. listopadu od 22,10 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dagmar Hermannová - 11.11.2011 - 0:24

Dík za tip
Určitě si to nenechám ujít. Jenom jestli autorka nečerpala z libreta k "Zemi úsměvů" - tam je tentýž ústřední motiv nešťastné lásky myslím že švýcarské studentky a on byl Čínský princ...Země úsměvů je krásná věc, plná úchvatných melodií.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s