Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Krvavá odyssea

18.01.2012   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Krvavá odysseaPíše se rok 1821. Vypukla občanská válka. Řekové povstali proti Turkům, kteří byli podporováni Anglií, Francií a Ruskem. Miroslav &Sedivý sestavil podrobnou práci o boji za lidskou svobodu a důstojnost, která však byla zaplacena příliš vysokou cenou, mnoha životy a utrpením.

Oboustranná brutalita založená na náboženských rozdílech a bezpočet menších i větších střetnutí na souši i na moři byly charakteristickými projevy krvavé války mezi Řeky a Turky ve dvacátých letech 19. století - války, která vedla ke vzniku nezávislého řeckého státu.

Provázely ji i další jevy, jako řecké mrhání zahraničními půjčkami či občanské války mezi samotnými Řeky. Negativní roli sehrála také jednostranná propaganda v západoevropské společnosti, vyplývající z neznalosti skutečné situace ve východním Středomoří, a vojenské i diplomatické vměšování evropských velmocí.

Přestože od konce oné války uplynulo již 180 let, nepozbyla na svém historickém významu a aktuálnosti. Animozita mezi Řeky a Turky je stále živá a řecká společenskoekonomická realita dnešních dnů způsobená plýtváním se vine jako červená nit řeckými dějinami již od této války, která je významnou kapitolou moderních evropských dějin. Připomíná to antickou tragédii i absurdní drama zároveň.

Protiřecké běsnění se odehrávalo na mnoha místech Osmanské říše. Jeho oběťmi byli nevinní ortodoxní křesťané obývající oblasti s muslimskou většinou.
Řekové byli trpící menšinou především v Thrákii, Makedonii, Thesálii a Malé Asii. Zemřely tisíce Řeků a trvalo více jak půlstoletí, než se místní řecká komunita zcela vyrovnala s tímto úderem.
Ve městě Nausa zemřely stovky civilistů včetně mnoha žen, které raději skočily z hradeb, než aby zahynuly krutější smrtí nebo byly vzaty do otroctví.
Nejvážnější důsledky měla tato nenávist k Řekům v maloasijské Smyrně, kde byly shromažďovány turecké jednotky pro boj v podunajských knížectvích a na Peloponésu. 

Jak sám autor vysvětuje, tato kniha a s ní celý příběh není o charakterních hrdinech, protože těch tato válka nabídla jen velmi málo. Řecké povstání bylo především o etnické a náboženské nenávisti.
Čtenář má možnost setkat se s první ucelenou prací v českém jazyce, věnovanou tomuto konfliktu a vzniku řeckého státu, který v dnešní době poutá pozornost celé Evropy kvůli svým vážným hospodářským problémům.

Miroslav &Sedivý
Krvavá odyssea
vydalo Nakladatelství Epocha, 2011


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0433 s