Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jak se rodí upírské dítě?

17.11.2011   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak se rodí upírské dítě?Kýžený okamžik, především pro dívky a ženy po celém světě, konečně nadešel a toliko očekávaná filmová adaptace první poloviny čtvrté knihy Ságy Stmívání Stephanie Meyerové je s dneškem tady! Úloha krotitele vskutku netradiční zápletky Rozbřesku padla na režiséra Billa Condona. A jaké že číslo si pro nás připravil?

Sága Stmívání Stephanie Meyerové, pojednávající o vztahu mladičké Belly a upíra Edwarda, vrcholí čtvrtou knihou, v níž si oba protagonisté řeknou konečně své „Ano“ a společně tak vstoupí do svého originálního lidsko-upírského manželství. Bellou vysmlouvané „lidské“ líbánky však mají kromě ztráty nevinnosti obou zúčastněných ještě jeden efekt, a to neplánované těhotenství mladé paní Cullenové. Může křehká Bella něco takového vůbec přežít?! A co divák?

Ohledně Belly si počkejte do kina, ohledně otázky druhé zní překvapivá odpověď: ano, může. Přes stabilní vysokou čtivost celé Ságy, je to s kvalitou jejích jednotlivých dílů jako na houpačce, a asi nepřekvapí, že s blížícím se finále celková úroveň znatelně klesá. Protože už čtenář, pakliže neztratil poslední kapku soudnosti, musí minimálně několikrát během Rozbřesku vykřiknout (anebo zanaříkat) „no to snad ne! (co je to za blbost!!)“, moje obava o jeho zfilmování byla jistě více než na místě. Mám-li být upřímná, nedokázala jsem si to (a snad ani nechtěla) představovat. Jenže, světe div se, očekávaný trapas se nekoná. Režisér Bill Condon (Chicago, Kinsley) s twighlitovskou scénaristkou Rosenbergovou dokázali nemožné a původní, na hodně tenkém ledě se pohybující, předlohu přetvořili v povedený šedesátkový film, který se ale vůbec nemá za co stydět.


Poradí si Jackob s "Blonckou"?


Svým pojetím mi filmový Rozbřesk hodně připomíná první (a doposud asi nejlepší) díl. Také Condon sází na jednoduchost a přímost. V romantických místech zbytečně neplýtvá, v rizikové druhé polovině sází na přechod do hororu, kterým úspěšně zachraňuje původní slabší příběh. V konečném důsledku se mu tak překvapivě snadno daří převádět text na plátno, což je případě Stmívání důležité, neboť právě tohle fanoušci očekávají. Na propojení čteného s viděným také nezanedbatelně participují české titulky, čerpající z českého překladu původních knih. Ustřední představitelé Belly a Edwarda, Kristen Stewartová s Robertem Pattinsonem, hrají dobře (především Stewartová), jsou přesvědčiví ( Pattinson ve finální scéně), byť ani tentokrát mě k slzám nepřiměli (nicméně, na konci se jim to skoro povedlo). Taylor Lautner (Jackob) v Rozbřesku pouze stvrzuje úspěšnou budoucí kariéru, na rozdíl od svých kolegů má však onu výhodu akčnější role.

Jestliže chceme ještě chvíli chválit, potom určitě za promyšlené a fungující propojení hudby s obrazem. Emoce fanoušků jistě vygradují vracející se motivy a „hity“ z prvního dílu a ani zbytek soundtracku nevypadá vůbec špatně. Za působivé dále považuji cameo Meyrové na svatbě, coby jedné z přihlížejících. No a nakonec, na rozdíl od předchozích filmů, paradoxně právě temnému Rozbřesku často nechybí vtip a místy jsem měla dojem, jakoby si samotní herci ze závislosti svých fanoušků až mírně utahovali.

Jakkoliv nemusíme Stmívání holdovat, připadá mi silně nefér tenhle snímek odepisovat způsobem, jakým v těchto dnech činí recenzenti po celém světě, Česko nevyjímaje. Režisér, stejně jako scénáristka pracují s tím co mají, a tudíž kritika typu "anorekticky vyhublá Stewartová" patří daleko spíš na bedra Meyerové, v jejíž fantazii se daná scéna zrodila. Co se tedy FILMU týče, o doslova tragicky natočenou dvojku se další pokračování ani neotírají, naopak, třetím dílem vysoko nasazenou laťku čtyřka bez potíží drží. Rozbřesk navíc nenudí, příjemně graduje, a také proto jsem přesvědčená, že vstupného, navzdory četným pošklebkům, tentokrát litovat nebudete.

Osobní hodnocení:60%

Twilight Saga: Rozbřesk - část 1.
Scénář: Melissa Rosenberg (podle románu Stephenie Meyerové)
Režie: Bill Condon
Hudba: Carter Burwell
Hrají: Robert Pattinson, Kristen Stewart, Taylor Lautner, Anna Kendrick, Dakota Fanning, Ashley Greene, Michael Sheen

foto: Bontonfilm
Edward nechce o svoji manželku přijít


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0915 s