Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pořádně vychlazené výročí: Ledničku si můžete koupit již 100 let!

08.12.2011   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pořádně vychlazené výročí: Ledničku si můžete koupit již 100 let! Touha uchovat potraviny co nejdéle čerstvé a zamezit jejich rychlé zkáze přivedla skotského chemika Williama Cullena k myšlence sestrojit stroj, který by vyráběl zimu. A tak v roce 1756 představil na domovské univerzitě v Edinburghu svůj vynález, který zajišťoval proces umělého zmrazování.

„Byl to rozměrný přístroj připomínající na bok položený kafemlýnek, kdy sám Cullen otáčel klikou, jíž mechanicky stlačovat diethyl ether, čímž se mu podařilo vytvořit kus ledu,“ vypráví Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. „Avšak přestože si za svůj vynález vysloužil obdiv, trvalo dalších bezmála sto let, než se koncept lednice posunul o něco dál.“ Konkrétně v roce 1855, kdy jiný Skot – James Harrison - zkonstruoval přístroj na výrobu ledu, jež produkoval tři tuny ledu denně. Přístroj byl však pro své rozměry vhodný pouze pro potravinářské koncerny.
 
Domácnostem, které do té doby potraviny buď neskladovaly, nebo je ledovaly ve sklepech, se začalo na „chladné“ časy blýskat až na počátku 20. století, kdy v roce 1911 začala společnost General Electric prodávat první lednice pro domácnosti. K chlazení využívaly oxidu siřičitého, byla dvojdílná (kompresor se umisťovat pro svou hlučnost do sklepa a chladicí box do kuchyně), a jeho cena se pohybovala okolo jednoho tisíce dolarů. Za ty bylo možné v té době pořídit dva automobily! „Nebylo tedy divu, že za devět let se prodalo jen 200 lednic,“ dodává Roman Tvrzník.
 
Skutečný rozmach lednic určených pro domácnost tak nastal až v roce 1923, kdy vznikl typ Frigidaire. Byl cenově dostupný, optimálně veliký, a do začátku války se jej prodalo milion kusů. „Amerika předběhla svět. Zatímco na konci třicátých let měla lednici více než polovina amerických domácností, Evropa podobného čísla dosáhla až na přelomu šedesátých a sedmdesátých let,“ říká Roman Tvrzník. „Zdá se to neuvěřitelné, ale pokud se zeptáte pamětníků počátku 50. let, potvrdí vám, že v té době ještě existovali ledaři, kteří do restaurací a některých domácností dovážely na povozech veliké kusy ledu, kterými se ledovaly potraviny.“  Dnes si život bez lednice nedokážeme představit a jen v ČR je jí vybaveno 99% domácností.
Až do 30. let se v ledničkách běžně užívaly jedovaté látky, které byly posléze nahrazeny freonem. Negativní vliv této látky na životní prostředí byl zjištěn až o mnoho let později, a k opouštění jeho užívání došlo v roce 1995, kdy vznikl zákon o ochraně ozonové vrstvy Země. Chladniček a mrazniček Češi denně odevzdají rovný tisíc. Více než 40 % jich obsahuje freony. Když doslouží, putují nejčastěji k recyklaci. „Od roku 2005 ELEKTROWIN zrecykloval už více než 1,8 milionu lednic. To Čechy řadí ve zpětném odběru chladicích zařízení v rámci Evropy do první pětky,“ chválí Roman Tvrzník.
 Zdroj: ELEKTROWIN a.s.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Josef Vondrák - 10.12.2011 - 17:11

fígl pro muže s ledničkou
Zdravím. Známý mi poradil takový fígl a protože se zabýváte chladničkami, chci se zeptat zda by to fungovalo. Je mi 63 let. Já vím je to dost, ale chtěl bych si ještě užít. Mám novou mladou milenku (no pro mne mladou - 40). Ale nemám v podstatě žádnou erekci ať dělám co dělám. Už jsem z toho nešťastný a vyzkoušel jsem již hodně přípravků a známý mi poradil před stykem dát penis do mrazáku, ne přímo na led abych ho nepoškodil a pak hned zahřát a zkusit. Nemáte s tím zkušenosti třeba od zákazníků?
Prosím o pomoc. Děkuji. Josef Vondrák


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0342 s