Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Fešácký kocour nese kopu říkanek

17.12.2011   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Fešácký kocour nese kopu říkanekVždycky jsem si myslela, že pruhované může být jen pyžamo. Ovšem nedávno jsem dostala pruhovanou knížku s názvem Galantní kocour. Ještě jsem nikdy galantního kocoura nepotkala, mužů už v tomto směru také ubývá. Nicméně nakladatelství Mezera se spojilo s Petrou Podzemskou, která pruhované kočky vyrábí jak na běžícím pásu.

Přestože se její jméno skví na obalu, autorů má knížka vícero. Nejde však o pohádky, nýbrž o zdánlivě obyčejné dětské říkanky s barevnými ilustracemi.
Říkanka má velký význam v životě malého človíčka. Musí tím pádem splňovat mnoho kritérií. Měla by promlouvat snadno pochopitelným jazykem a navíc i trochu poučit a pobavit. Samozřejmě bez rýmů se neobejde.

I když to vypadá jednoduše, kvalitní říkanku umí vytvořit málokdo. V Galantním kocourovi se o to pokusilo zhruba deset nadšenců, někteří opakovaně. Kvalita výsledných textů je však proměnlivá.
Za nejzdařilejší považuji Náruživou cyklistku Tomáše Glasera. Takový dvouletý prcek dokáže vymýšlet neuvěřitelné dotazy. A v cyklistce se dozví, proč má žirafa flekatý kožich – to je vzorek od přírody/ten nevyjde nikdy z módy.
Jednoduché, srozumitelné a i vtipné.

Naopak Poníková se Markovi Řezankovi moc nevydařila. Otestovala jsem ji na žácích prvního stupně. Ti ji nejen nepochopili a dokonce v nich vyvolávala negativní pocity.
Představa uplakaného poníka se jim prostě nelíbila, nehledě na skutečnost, že jim tvůrce vzkazuje, ať poníkovi nenosí žádné jídlo, protože mu to stejně nepomůže.
&Skoláky stejně jako mě neoslovil ani Pan Pirát a jiné kousky.

Na druhé straně sbírka Galantní kocour v sobě skrývá jisté půvaby. Třeba v Na cestě, když myš řeší rychlost jízdy a kotě jí odpovídá – rychleji jet nedovedu/máme slabý motorek.

Další výhoda knihy spočívá v tom, že si lze některé obrázky vybarvit. Nicméně samotná grafika, tedy spíše snaha o zachování pruhované image, odkryla určité slabiny.
Písmo na obalu se ztrácí. Rovněž zvláštně a trochu neúpravně vypadá ručně psaný obsah. Jde o to, že prcci stejně neumí číst a na rodiče zapůsobí profesionálněji, pokud doprovodné texty budou klasicky strojovým písmem.

Každopádně si cením sympatického pokusu o netradiční publikaci, na níž se podílela v podstatě neznámá jména. Psát o zvířátkách, a aby se výsledek ještě rýmoval, je prostě dřina.

Osobně musím nejvíce ocenit, že lze knihu využít i jako učební pomůcku. S její pomocí jsem vyložila zásady tvorby říkanek. Vzniklo to spontánně a zafungovalo to více než dobře.

Galantní kocour
Nakladatelství Mezera, 2011


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0985 s