Malované Vánoce v Betlémské kapli
21.12.2011
redakce
Výtvarné umění
O Adventu začala v pražské Betlémské kapli již 32. vánoční výstava, tentokrát s názvem Malované Vánoce. Jejím posláním je připomenout tradiční kouzlo českých lidových Vánoc. Letos je hlavním tématem malba, vytvořená nejrůznějšími výtvarnými technikami a objevující se na těch nejrozmanitějších podkladech.
Krásné předměty kdysi nevznikaly prvoplánově, netvořilo se pro design, důležitá byla účelnost. Zdobnost a krásu věcem dodávali sami autoři, kteří tak vyjadřovali své potěšení z tvorby. Proto je i letošní vánoční výstava přehlídkou umění našich předků a zručnosti současníků.
Návštěvníci uvidí ukázky rozmanitých způsobů malování na nejrůznější podklady (papír, látka, kámen, dřevo, kov, sklo či kůže), a budou moci obdivovat prastarou techniku podmalby na sklo, překrásné vitráže a mozaiky. Seznámí se s různými technikami zdobení textilu a názornou ukázkou tvorby modrotisku. Právě touto technikou byl zhotoven i velký modrotiskový betlém Antonie Dostálkové, který patří k ozdobám výstavních prostor.
Především dámy potěší ukázky různých způsobů vyšívání (např. malba jehlou, křížková výšivka, Richelieu) a tvorby krajek (např. paličkované a šité krajky, frivolitky, drhání). Stejně tak ocení malbu na hedvábí, batiku, díla z ovčího rouna i různé metody tkaní látek.
Samostatnou kapitolu pak představují ukázky zdobení dřevěných předmětů, technik sahajících hluboko do historie, kdy se užitkové předměty upravovaly řezbou, vypalováním, barvením, malováním, vyléváním kovem, vybíjením a intarziemi. Vedle klasických vyřezávaných betlémů si návštěvníci budou moci prohlédnout i intarzovaný betlém Josefa Procházky, který autor vytvořil z dýh pocházejících ze 48 druhů dřev.
Mezi unikáty patří vystavený betlém na kůži, což byl materiál v minulosti hojně využívaný ke zdobení. Ke stejnému účelu sloužila i keramika. Na výstavě jsou k vidění ukázky Tupeské, Chodské, Habánské, zakuřované keramiky i díla současných tvůrců. Na funkčním hrnčířském kruhu si návštěvníci můžou sami vyzkoušet svoji zručnost.
Velká část expozice je věnována malovaným betlémům. Část jich pochází od našich slavných malířů (Mikoláš Aleš, Josef Wenig, Josef Lada, Marie Kvěchová), zastoupeny jsou i ty současné. Vystaveny jsou také velkolepé ústecko-orlické jesličky Jiřího Knapovského a třebíčské malované betlémy Květoslava Syrového. Zajímavostí je i skautský betlém z roku 1945, tehdy 17letého autora Oldřicha Drozdy.
A protože na české výtvarné pojetí Vánoc mělo zásadní vliv dílo Josefa Lady, nesmí chybět ani na této výstavě: unikátní, kulisově vytvořený betlém, který přemaloval podle pohlednic Josefa Lady Jiří Zapletal.
Výstava je dále obohacena o sbírku skříňových betlémů, které zapůjčilo Krkonošské muzeum správy KRNAP z Vrchlabí.
Mnoho návštěvníků jistě překvapí i malovaný betlém, který přímo pro tuto výstavu namaloval jako svůj první betlém autor slavného krtečka, malíř Zdeněk Miler.
Doprovodný program
Během výstavy budou tvůrci předvádět různé výtvarné techniky. Uskuteční se i 12. setkání řezbářů za účasti českých a slovenských špičkových umělců. Setkání krajkářek tentokrát obohatí ukázky různých technik vyšívání a tkaní.
Výstava je otevřena od 2 do 2. 1. 2012, denně od 9.00 do 18.00 hod. Ve dnech 24. 12. a 31. 12.2011 od 9.00 do 14.00, 25. 12. 2011 a 1. 1. 2012 od 13.00 do 18.00.
Zdroj: Naďa Machková/2media