Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vánoční a novoroční rozjímání s radostnou muzikou ve svatojakubské bazilice

24.12.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vánoční a novoroční rozjímání s radostnou muzikou ve svatojakubské baziliceV bazilice svatého Jakuba na Starém Městě pražském se během svátečních dnů uskuteční dva tradiční koncerty. Vánoční muzika a radostné české pastorely v překrásně vyzdobené bazilice zazní 26. prosince. Ozdobou pestrého programu Novoročního koncertu, plánovaného na 1. ledna, pak bude vystoupení žesťového souboru Collegium pražských trubačů. Oba hudební podvečery začínají od 16.00 hod.

Vánoční koncert  - 26. 12. 2011 od 16.00 hod.
Na vánoční rozjímaní při radostných tónech českých pastorel od Jana Jakuba Ryby, Jana Michaličky, Jana Křtitele Kuchaře, Tomáše Skřivánka či písní ze známé sbírky Vánoční muzika od Adama Václava Michny z Otradovic se mohou těšit nejen příznivci vážné a duchovní hudby. „ Program jsem sestavila z radostných a přívětivých skladeb tak, aby se líbil široké veřejnosti a třeba i rodinám s dětmi, které si v bazilice mohou také prohlédnout jesličky z 18. století,” říká Irena Chřibková, titulární varhanice svatojakubské baziliky a zakladatelka společenství Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) k rozmanité dramaturgii obou podvečerů.

Během vánočního koncertu se posluchačům představí Eva &Struplová, sólistka opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Tato vynikající sopranistka pravidelně hostuje ve Stavovském divadle v Praze a na četných koncertech doma i ve světě. Její hřejivý soprán tentokrát skvěle doplní flétnista Mario Mesany, člen orchestru Českého rozhlasu v Praze a umělecký vedoucí Rožmberské kapely. Za svatojakubské varhany usedne Irena Chřibková, aby rozezněla všech 8 277 píšťal největších pražských varhan.  
 
Novoroční koncert  - 1. 1. 2012 od 16.00 hod.
Příchod nového roku mohou návštěvníci baziliky oslavit spolu s majestátním zvukem svatojakubských varhan a s žesťovým souborem Collegium pražských trubačů. Jeho členové, přední hráči Státní opery a České filharmonie zahrají skladby renesančních a barokních autorů. Mezi nimi zazní i oblíbené Preludium od M. A. Charpentiera, Sonáty českého skladatele Vejvanovského, proslulé Adagio od Albinoniho anebo Ave Maria od Itala Cacciniho. Irena Chřibková pak nabídne pestrý program složený ze skladeb německého i francouzského baroka a českého klasicismu. Chybět nebude ani francouzská romantická hudba, která je u návštěvníků baziliky velmi oblíbená.

Vstupenky stojí 320,- Kč. V předstihu je lze zakoupit v síti prodejen Via musica a Ticketportal. K dostání spolu se zlevněnými lístky pro studenty (160 Kč) a seniory (100 Kč) budou i jednu hodinu před zahájením koncertu v místě jeho konání.
 
Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Překrásně zdobenou varhanní barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes.

Hrací stůl varhan prošel letos na jaře rozsáhlou modernizací, která svatojakubské varhany pozvedla na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopné zaznamenávat a uchovávat velké množství dat. Interpret si tak může předem připravit až 4000 barevných možností a sám je během hry ovládat.


Zdroj: Vendula Kosíková
Ikonka: cs.wikipedia.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0548 s