Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Don Quijote zamířil do Státní opery

23.12.2011   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Don Quijote zamířil do Státní opery Pravděpodobně nejslavnější španělský román Don Quijote de la Mancha, jehož autorem je renesanční básník, spisovatel a dramatik Miguel de Cervantes, inspiroval už tisíce literárních, hudebních, divadelních i filmových děl. První zmínka o choreografickém pokusu přetvořit román do baletu se datuje vídeňskou premiérou roku 1740.

Od té doby se jeho děj vyskytuje v nejrůznějších verzích od Jeana Georgese Noverra (Vídeň 1768), Filippa Taglioniho (Berlín 1839) až po Maria Petipu, který uvedl premiéru baletu Don Quijote vídeňského hudebního skladatele, dirigenta a houslisty Ludwiga Minkuse v moskevském Velkém divadle v roce 1869. Český balet čekal na první uvedení Dona Quijota plných 117 let, poprvé se objevil až v roce 1986 v Národním divadle v Praze.

Státní opera Praha uvede klasickou verzi Maria Petipy a Alexandra Gorského v nastudování dlouholetého sólisty baletu Národního divadla v Praze Jaroslava Slavického, v současné době ředitele Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. „Přirovnal bych Dona Quijota k takové baletní operetě, v nejlepším slova smyslu, s obrovskými tanečními výkony. Diváci se mohou těšit na skutečně brilantní představení s nádechem humoru a vtipu. Představení, u kterého by si měli vydechnout a užít si krásy tance,“ říká Jaroslav Slavický. 

Hlavní dějovou linií ovšem netvoří Don Quijote a Sancho Pansa, ale zakázaná láska Basila a Kitri, jimž Don Quijote pomůže k tomu, aby mohli svůj cit naplnit. Prosluněné &Spanělsko, temperamentní hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dávají vyniknout virtuozitě vytříbené baletní techniky... „Doufám, že Don Quijote bude takový, jaký má být,“ dodává Jaroslav Slavický.

V hlavních rolích se představí Miho Ogimoto a Alina Nanu jako Kitri, Ulvi Azizov a Ondřej Vinklát jako Basil, v roli Dona Quijota Milan Boček a Josef Svoboda. Autorem scény a kostýmů je Josef Jelínek.


Pro milovníky klasického tance připravil baletní soubor Státní opery novou premiéru  - slavného Dona Quijota.  Premiéra se uskuteční 16. února 2012 v budově Státní opery.Zdroj: Národní divadlo – balet: Helena Bartlová
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Ballet Fan - 29.12.2011 - 17:42

Miluji Ulvi Azizov! On je jeden z nejlepších tanečníků!


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0208 s