MEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspiraceMůj pokus dospět aneb Palachův týden 1989Tvůrčí psaní 39 - ArchetypyDuše zesnulých se tuto noc vracejí na zemský povrch
Fazole na tři způsoby: Nezapomínejte v jídelníčku na luštěniny!Mravní dějiny českého národa II.Mravní dějiny českého národa I.Večer přiměřených depresí Skutečné příběhy polských vlků naučně i zábavněO momentu dospěníJak podpořit svůj imunitní systém a být odolnější vůči nemocem? FOTOPOSTŘEHY: Jakou hodnotu mají myšlenky?Galakoncert skupiny 4 Tenoři již o Vánocích 2025Moje Čechy, můj domov, můj humor5 tipů pro osamocenéZahradníkův rok zabolel
Už samotný název filmu je schopen přitáhnout k obrazovkám velké množství rockových fandů. Přesto ale snímek není jednoznačně o slavné skupině. Je zaměřen především na jejího legendárního zpěváka Jima Morrisona (1943-1971).
Právě protřednictvím jeho osudu ožívá epocha bouřlivého rozmachu rockové hudby druhé poloviny šedesátých let a s ní spojenou celkovou změnou životního stylu. Film se věnuje životu básníka a zpěváka chronologicky - začíná v roce 1949 v Novém Mexiku, kde šestiletý Morrison projíždí s rodiči kolem autohavárie, kde zahlédne staršího umírajícího Indiána. Ten se mu pak jako šaman celý život zjevuje v stále častějších alkoholických i drogivých vizích. Poznáme Morrisona jako avantgardního filmaře i básníka a budeme svědky založení skupiny The Doors v roce 1965. Pro neznalé připomeneme, že název je odvozen z veršů Williama Blakea: "Když vyčistíme dveře vnímání, všechno se zjeví v opravdové. nekonečné podobě." Film nás poté provede prvními koncerty, prvními úspěchy až k manické slávě skupiny. V roce 1967 mají první televizní vystoupení, které skončí průšvihem, když Morrison zazpívá zakázaná slova. Poté začínají i velké párty a divoké večírky např. u Andy Warhola. Jim je vtahován do čarodějnických praktik a svůj díl sehrávají drogy v kombinaci s alkoholem. Že to nemůže skončit dobře je z životopisu Jima Morrisona jasné. Opilý Jim provokuje jak členy skupiny tak i diváky a jeho excesy nabírají na síle. V roce 1970 pokouší na okenní římse smrt, ale ta si svoji daň vybere až o rok později, kdy se Jim již rozloučil se skupinou a chtěl v Paříži začín nový život s milovanou Pamellou. Jeho hrob na Pére Lachaise se odlišuje od ostatních nejrůznějšími nápisy ctitelů. "Jim zemřel údajně na infarkt ve věku 27 let. Pamela ho následovala o tři roky později," zní poslední věta filmu.
Jim Morrison byl typickým hrdinou doby hippies, doby volné lásky, opojení z drog a boje proti establishmentu. Doby bouřlivého rozvoje rockové hudby, která vyjadřuje tehdejší společenské nálady a vyvolává davové šílenství rozvášněných diváků. Doby, do níž vpodstatě zapadají Jimovy sexuální excesy i obscénní exhibice na jevišti, což byl vnější projev jeho osobnosti. Tím vnitřním jsou pak dochované texty a básně, které vypovídají o citlivé i když rozhárané duši.
Tento svět druhé poloviny šedesátých let citlivě evokuje osvědčený režisér Oliver Stone, který si už předtím sáhl na Oscary za filmy PŮLNOČNÍ EXPRES, ČETA a NAROZEN 4. ČERVENCE. Stone přistoupil k látce s pokorou a pojímá téma realisticky, místy možná až naturalisticky věrně. Do líčení konertů a vystoupení zapojuje jako leitmotiv Morrisonovy vize s indiánským šamanem, který je pro něj posledním člověkem, v jehož duši je harmonie a usmířerní. Jima Morrisona ztělesnil jako svou vpravdě životní roli Val Kilmer a - což možná mnohé překvapí - Kilmer je také vynikajícím interpretem mnoha písní. Jeho partnerkou v roli přítelkyně Pamely Coursonové je tady trochu překvapivě pozdější představitelka romantických hrdinek Meg Ryanová. Oba hlavní představitele představuje na připojené fotografii z filmu.
V rámci pravdy je nutno říci, že snímek byl přijat s jistými rozpaky, ale nelze mu upřít profesionálně působivé vystižení doby i její atmosféry. A je dobré slyšet písně slavné skupiny mezi nimiž je objeví i úryvek ze slavné skladby Carmina Burana Carla Orffa.
Pro úplnost ještě přidejme, že ke skupině The Doors a k jejím písním se vrátil v roce 2009 hudebním dokumentem THE DOORS: WHEN YOU´RE STRANGE režisér Tom DiCillo. I tento film kdysi proběhl českými kiny. Odkázat je možno také na knihu Jerryho Hopkinse a Dannyho Sugermana NIKDO TO TU NEPŘEŽIJE z roku 1981, vydanou v českém překladu nakladatelstvím Regens Art Press v Praze v roce 1992.
Foto: cdandlp.com, altfg.com
*********************************************
THE DOORS
USA 1991, režie Oliver Stone,
v televizi na programu ČT 2 v úterý 20.12. ve 23.05 hodin
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.